آتش‌زنندگان کاه و کلش در آستارا به دادگاه معرفی می‌شوند

آستارا - ایرنا - رئیس اداره حفاظت محیط زیست آستارا گفت: یگان حفاظت این اداره برای جلوگیری از سوزاندن کاه و کلش در شالیزارها از مزارع بازدید و بازرسی می‌کند و متخلفان شناسایی و به دادگاه معرفی خواهند شد.

مصطفی فلاح روز جمعه به خبرنگار ایرنا اظهار کرد: برخی کشاورزان برای از بین بردن کرم ساقه خوار برنج، کاه و کلش شالیزارها را می سوزانند اما این کار غیرعلمی، آفت را از بین نمی برد و سبب آلودگی هوا، تهدید سلامت عمومی، انتشار ذرات معلق و بیماری های تنفسی می شود.

وی افزود: علاوه بر گشت و کنترل شبانه روزی، در برخی مناطق روستایی با نصب بنر هشدارهای لازم را به کشاورزان داده ایم و کشاورزان در این رابطه همکاری کنند.

مدیر جهاد کشاورزی آستارا نیز گفت: آتش زدن پسماند زراعی موجب تقویت اراضی کشاورزی نمی شود اما برگرداندن کاه و کلش به زمین از طریق شخم، نیاز به کود را کاهش می دهد.

ایرج شیارکار افزود: محصول حدود ۳۰ درصد از سه هزار و ۲۰۰ هکتار مزارع برنج برداشت شده است و سوزاندن کاه و کلش در شالیزارها مراتع و باغ ها را نیز در معرض خطر آتش سوزی قرار می دهد.

از هفت هزار و ۵۰۰ هکتار اراضی کشاورزی آستارا سه هزار و ۲۰۰ هکتار به کشت انواع برنج محلی و پرمحصول اختصاص می‌یابد و سالانه بیش از ۱۵ هزار تن شلتوک و ۱۰ هزار تن برنج خالص به دست می‌آید.

شهرستان مرزی بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در منتهی الیه غرب استان گیلان و همسایگی جمهوری آذربایجان واقع شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =