فشار مکرون بر لبنان برای تشکیل «دولت تکنوکرات موقت»

تهران- ایرنا- رویترز گزارش داد که «امانوئل مکرون» رییس جمهوری فرانسه رهبران سیاسی لبنان را تحت فشار قرار داده است تا یک دولت تکنوکرات موقت تشکیل دهند که بتواند اصلاحاتی انجام دهد.

به گزارش ایرنا، رویترز پنجشنبه شب به نقل از «یک منبع دیپلماتیک فرانسوی» در سفری که ۲ روز پس از انفجار بندر بیروت به پایتخت لبنان انجام داد، پیامش را در این زمینه به احزاب سیاسی آن کشور انتقال داد.
انفجار چهارم اوت (۱۴ مرداد) در بندر بیروت تاکنون ۱۷۷ کشته و بیش از هفت هزار زخمی برجای گذاشته است و ده‌ها نفر نیز مفقود شده‌اند.
یک منبع دیپلماتیک که نامش ذکر نشده است، درباره تلاش‌های مکرون برای تشکیل دولت تکنوکرات موقت در لبنان گفت: نخست دولتی تشکیل می‌شود که مأموریت آن، انجام اصلاحات فوری است؛ دولتی متشکل از تکنوکرات‌ها که بتواند اصلاحات را به تصویب رسانده، کمک‌های اضطراری را مدیریت کرده و به خواسته‌های مردم بیروت پاسخ دهد.
بر اساس این گزارش، مکرون می‌خواهد از نیاز مبرم لبنان کمک‌های بین‌المللی به عنوان اهرمی برای فشار بر جناح‌های این کشور استفاده و آنها را متقاعد کند تا تشکیل دولت جدیدی به رهبری افرادی تشکیل دهند که فاسد نبوده و مورد حمایت کمک‌کنندگان خارجی نباشد.
یک منبع سیاسی ارشد در لبنان که رویترز به نامش اشاره‌ای نکرد، گفت: مکرون از موقعی که به اینجا آمد، به گونه‌ای عمل می‌کند که گویی اینک او رئیس جمهوری لبنان است.
یک منبع در دولت لبنان گفت که مکرون خواستار آن شده بود که «سعد حریری» نخست وزیر سابق لبنان هدایت یک دولت تکنوکرات را بر عهده بگیرد اما «میشل عون» رییس جمهوری لبنان و احزاب مسیحی با این پیشنهاد مخالفت کردند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =