رییس جمهوری مصر از توافق امارات و رژیم صهیونیستی استقبال کرد

تهران- ایرنا- رییس جمهوری مصر با وجود مخالفت گسترده مقام‌ها و گروه‌های فلسطینی، از توافق رژیم صهیونیستی و امارات متحده عربی برای عادی‌سازی روابط فی‌مابین استقبال کرد.

به گزارش ایرنا به نقل از اسکای نیوز، «عبدالفتاح السیسی» روز پنجشنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: بیانیه مشترک سه‌جانبه میان آمریکا، کشور برادر امارات متحده عربی و اسرائیل درباره توافق بر سر توقف الحاق اراضی فلسطین و برداشتن گام‌هایی برای برقراری صلح در خاورمیانه را با علاقه و اهتمام فراوان دنبال کردم و تلاش مسؤولان این توافق برای دستیابی به شکوفایی و ثبات در منطقه ما را ارج می‌نهم.

این در حالی است که شماری از مقام‌ها و احزاب فلسطینی به توافق میان امارات متحده عربی و رژیم صهیونیستی برای عادی سازی روابط واکنش تند نشان دادند.

"عباس زکی" از رهبران جنبش فتح فلسطین گفت: سازش امارات با اسرائیل خیانت به کشورهای عربی است.

محمود عباس رییس تشکیلات خودگردان فلسطین خواستار برگزاری نشست فوری سران فلسطینی برای بررسی توافق امارات و رژیم صهیونیستی شد.

جنبش جهاد اسلامی فلسطین نیز ضمن محکوم کردن این توافق اعلام کرد: عادی‌سازی روابط، خوی تروریستی رژیم اشغالگر را بیشتر می‌کند.

آمریکا، رژیم صهیونیستی و امارات متحده عربی روز پنجشنبه در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند: ابوظبی و تل آویو رسماً روابط خود را عادی می‌کنند.

از سوی دیگر، مقام‌های کاخ سفید اعلام کردند: این توافق در مکالمه‌ای تلفنی میان رییس جمهوری آمریکا، نخست وزیر اسرائیل و ولیعهد امارات متحده عربی حاصل شده است.

محمد بن زاید ولیعهد ابوظبی نیز در توییتی نوشت: در پی تماس تلفنی با رییس جمهوری آمریکا و نخست وزیر اسرائیل، توافق شد تا اسرائیل الحاق اراضی فلسطینی را متوقف کند.

سران سعودی و امارات در سال‌های اخیر برای ارتباط با صهیونیست‌ها تلاش‌های زیادی کرده‌اند که با روی کار آمدن «دونالد ترامپ» در آمریکا در سال ۲۰۱۵ این روند سرعت بیشتری به خود گرفته است.

ریاض و ابوظبی به دنبال آن هستند که قبل از پایان یافتن دوره ریاست جمهوری ترامپ، به رابطه با اسرائیل دست یابند؛ زیرا در اصل این رابطه، شخص ترامپ قرار دارد و معلوم نیست که وی دوباره به عنوان رییس جمهوری آمریکا انتخاب شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =