سفر آتی "شی" به پاکستان، فصل جدید روابط پکن- اسلام‌آباد

اسلام‌آباد- ایرنا- منابع دیپلماتیک در پاکستان از تکاپوی این کشور برای میزبانی از «شی جین پینگ» رییس جمهوری چین که قرار است ماه آینده میلادی دومین سفر خود به اسلام‌آباد را انجام دهد، خبر می‌دهند.

به گزارش ایرنا، رسانه‌های پاکستانی روز پنجشنبه گزارش دادند که سفر آتی "شی" فصل جدیدی در روابط اسلام‌آباد و پکن محسوب می‌شود؛ در حالی که دو کشور، گسترش همکاری‌های سیاسی، اقتصادی و بازرگانی را در دستور کار دارند.

منابع دیپلماتیک پاکستان افزودند: "شاه محمود قریشی" وزیر امور خارجه این کشور نیز قرار است تا یک هفته آینده راهی پکن شود و هدف از این سفر تبیین سیاست‌های اسلام‌آباد در قبال تحولات منطقه، روابط با هند و تحولات جنوب آسیا خواهد بود.

بر اساس این گزارش، برنامه دومین سفر رسمی رییس جمهوری چین به پاکستان نیز در مذاکرات مهم وزرای خارجه دو کشور در پکن نهایی خواهد شد. برخی منابع آگاه ششم سپتامبر (۱۶ شهریور) را تاریخ سفر رییس جمهوری چین به پاکستان عنوان می‌کنند.

وزیر خارجه پاکستان قرار است در جریان سفر دو روزه آتی خود به پکن، اقدامات کشورش برای پیشبرد طرح‌های عمرانی در قالب راهبرد مشترک اقتصادی پاکستان و چین موسوم به طرح "سی‌پک" را برای رهبران چین بازگو کند؛ موضوعی که مهم‌ترین دستور کار سفر شی جین پینگ به پاکستان خواهد بود.

پاکستان مصمم است تا مرحله جدید پروژه راهروی مشترک اقتصادی با چین را آغاز کند و به همین دلیل منابع خبری سفر آتی رییس جمهوری چین به اسلام‌آباد را بسیار حائز اهمیت می‌دانند.

سخنگوی ارتش پاکستان نیز روز پنجشنبه در نشستی خبری، طرح سی‌پک را مهم ترین دستاورد این کشور در روابط با چین به عنوان شریک قوی و سنتی دانست و تأکید کرد: پاکستان هرگز در تأمین امنیت برای طرح‌های مربوط به راهروی مشترک اقتصادی با چین تأمل نخواهد کرد.

کارشناسان، یکی از اهداف مهم دومین سفر رییس جمهوری چین به پاکستان را همراهی دو کشور در مقابل سیاست‌های توسعه طلبانه آمریکا در قاره آسیا به ویژه در بحث تنش‌های شبه قاره، روابط با هند از جمله مناقشه‌های

 سرزمینی پکن و اسلام‌آباد با دهلی‌نو ارزیابی می کنند.

در جریان نخستین سفر شی جین پینگ به پاکستان در سال ۱۳۹۴، دو کشور قراردادهای زیادی در زمینه های گوناگون به ویژه آغاز طرح سی‌پک امضا کردند.

طرح سی‌پک در ۱۳ نوامبر ۲۰۱۶ همزمان با انتقال یک محموله چینی از طریق خشکی به بندر گوادر پاکستان برای ارسال از طریق دریا به آفریقا و غرب آسیا تا حدودی عملیاتی شد. مابقی پروژه‌های این طرح نیز سال ۲۰۱۷ میلادی آغاز شد.

احداث شبکه‌های حمل نقل ریلی و جاده‌ای از شمال شرق پاکستان، هم‌مرز با چین تا جنوب غرب این کشور در بندر گوادر از مهمترین طرح‌های سی‌پک است. همچنین توسعه بندر گوادر پاکستان نیز جزو آن به شمار می رود.

گسترش مناسبات اسلام‌آباد- پکن به رغم ملاحظات واشنگتن

پاکستان و چین به عنوان دو کشور همسایه، از روابطی دیرینه و ریشه دار برخوردارند و به ویژه در سال های گذشته، مناسبات این دو کشور از سطح دوستانه فراتر رفته و یکدیگر را متحدان آهنین و ناگسستنی می دانند.

احساس نیازهای راهبردی و متقابل اسلام‌آباد و پکن به یکدیگر در زمینه های گوناگون اقتصادی و تجاری، سیاسی، نظامی، دفاعی و امنیتی سبب شده است که حلقه های اتصال دو کشور در شرایط کنونی پس از فراز و نشیب های بسیار در روابط پاکستان و آمریکا محکم تر از هر زمان دیگر در گذشته باشد.

در نگاه نخست و سطحی به وضع اقتصادی پاکستان و چین، شاید این گونه به نظر برسد که در معادله روابط دو کشور، پاکستان به دلیل نیازهای شدید به رشد اقتصادی و تولید انرژی، نیازمند برداشتن گام های بیشتر به سوی چین است؛ اما با نگاه دقیق تر به روابط این دو کشور همسایه و با در نظر گرفتن موقعیت ژئوپلتیک و ژئواکونومیک پاکستان، می توان به عمق نیاز پکن به همسایه خود، اسلام‌آباد که مناسبات اقتصادی با آن همواره مورد ظن و انتقاد طرف آمریکایی بوده است، پی برد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =