نوبخت:‌ اعتبار مورد نیاز برای تکمیل نیروگاه زباله‌سوز نوشهر تامین می‌شود

نوشهر - ایرنا - معاون رییس جمهوری و رییس سازمان برنامه و بودجه اعلام‌ کرد که دولت تدبیر و امید باقی‌مانده اعتبار مورد نیاز را برای تکمیل و بهره‌برداری نیروگاه زباله‌سوز نوشهر تامین می‌کند.

به گزارش خبرنگار ایرنا ، دکتر محمدباقر نوبخت پنجشنبه شب در حاشیه بهره‌برداری آزمایشی از نیروگاه زباله‌سوز نوشهر در گفت و گو با خبرنگاران افزود :‌ بهره‌برداری از این نیروگاه یکی از مطالبات دیرینه مردم نوشهر و غرب مازندران بوده است که به لطف خداوند امشب سنجش آزمایشی آن با موفقیت انجام شد.

وی گفت: نیروگاه زباله سوز نوشهر نخستین نیروگاه با فناوری نوین در شمال کشور است که علاوه بر امحای زباله و تولید انرژی ، قادر به تبدیل شیرابه به آب مصارف کشاورزی است که نقش زیادی در حفظ محیط زیست منطقه دارد.

معاون رییس جمهوری با اشاره به شرایط آب و هوایی و اقلیمی شمال کشور ، گفت‌: موضوع پسماند برای دولت بسیار مهم است و تلاش می کند تا با سرمایه گذاری در این بخش به حفظ محیط زیست کمک کند.

دکتر نوبخت همچنین با اشاره به بازدیدش از نیروگاه زباله سوز ساری ، اظهار داشت : تاکنون کارهای زیادی برای آن نیروگاه هم انجام شد و طبق برنامه ریزی صورت گرفته تا پایان سال به بهره برداری می رسد.

رییس سازمان برنامه و بودجه درخواست اعتبار برای تکمیل نیروگاه زباله سوز نوشهر را ۳۵ میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: این موضوع را در دولت مطرح خواهم کرد و سعی می‌کنیم تا اعتبارات مورد نیاز برای تکمیل این پروژه تامین شود.

ساخت نیروگاه زباله سوز نوشهر با هدف فراوری ۲۰۰ تن زباله تولیدی شهرستان های نوشهر، چالوس و کلاردشت و تولید حدود سه مگاوات برق در ساعت در سال ۱۳۹۰ در زمینی به مساحت حدود ۲ هکتار در منطقه "پلنگ چال" نوشهر کلنگ زنی شد و بنا به وعده مسئولان وقت قرار بود حداکثر طی ۲ سال به بهره برداری برسد.

پس از به روی کار آمدن دولت تدبیر و امید گره‌های کور مشکلات اجرایی شدن این طرح که بیشتر مربوط به موازین زیست محیطی ، کمبود زمین و نیز محدودیت های ورود تجهیزات به خاطر تحریم های ظالمانه بود ، رفته رفته یکی پس از  دیگری باز شد و روند اجرایی آن که در حد کلنگ زنی باقی مانده بود ، شتاب گرفت.

بر اساس گزارش‌های رسمی تاکنون برای ساخت این نیروگاه حدود ۱۱۲ میلیارد تومان هزینه شده که حدود ۲۶ میلیارد تومان آن از محل سفر مقام معظم رهبری بود و بقیه از محل اعتبارات ملی تامین شده است.

معاون رییس جمهوری و رییس سازمان برنامه و بودجه عصر دیروز چهارشنبه برای بازدید ، افتتاح و کلنگ زنی تعدادی طرح زیربنایی و زیست محیطی به مازندران سفر کرد.

شرکت در نشست شورای برنامه ریزی و توسعه مازندران نخستن برنامه روز دوم سفر دکتر نوبخت به مازندران  بود.

وی دیروز از طرح‌های در دست ساخت نیروگاه زباله سوز ، سالن ورزشی ۶ هزار نفری ، تالار مرکزی ، بیمارستان ماهفروجک و تصفیه خانه فاضلاب شهرستان ساری مرکز مازندران بازدید کرد.

دکتر نوبخت را در جریان سفر به غرب استان مازندران ، استاندار و جمعی از مدیران کل استان همراهی می کردند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =