۲۳ مرداد ۱۳۹۹،‏ ۲۱:۱۰
کد خبرنگار: 2254
کد خبر: 83906658
۰ نفر

برچسب‌ها

زوران زائف مأمور تشکیل دولت جدید مقدونیه شمالی شد

بلگراد- ایرنا- «استوو پندارووسکی» رئیس جمهوری مقدونیه شمالی روز پنجشنبه «زوران زائف» نخست وزیر پیشین و رهبر حزب سوسیال دمکرات و ائتلاف «ما می توانیم» را برای تعیین دولت جدید این کشور مأمور کرد.

به گزارش ایرنا، زائف پس از مأمور شدن برای تشکیل دولت جدید در جمعی از خبرنگاران در اسکوپیه گفت که برای وی، افتخار است که به عنوان رهبر حزب عدالت و ائتلاف «ما می توانیم» که در انتخابات اخیر پارلمانی بیشترین کرسی را در مجلس کسب کرده است، برای تشکیل دولت جدید مأمور شود.

وی همچنین با تأکید بر اینکه در ظرف ۲۰ روز آینده دولت جدید را تشکیل خواهد داد، در مورد ائتلاف های احتمالی برای ترکیب دولت جدید گفت که نمی خواهد چشم انداز یک روند موفقیت آمیز مذاکرات را مختل کند، اما به این امر اشاره کرد که مجدداً با «علی احمتی» رهبر حزب دمکراتیک برای ائتلاف از احزاب آلبانیایی تباران دیدار و گفت وگو خواهد کرد.

در انتخابات زودهنگام پارلمانی در مقدونیه شمالی که در ۱۵ ژوئیه ( ۲۵ تیر ۱۳۹۹) برگزار شد، حزب حاکم «سوسیال دمکراتیک» ۴۶ کرسی را در پارلمان از آن خود کرد و احزاب مخالف «ومرو- دپمنه» ۴۴ کرسی و حزب «دمکراتیک برای ائتلاف» از احزاب آلبانیایی تباران ۱۵ کرسی و «اتحاد برای آلبانیایی تباران و آلترناتیو» ۱۲ کرسی، جناح «چپ گرایان» دو نماینده و حزب «دمکراتیک آلبانیان تباران» یک کرسی را به دست آوردند.

انتخابات پارلمانی زودهنگام در مقدونیه شمالی، گامی مهم در مسیر پیوستن این کشور به اتحادیه اروپا بوده است. انتخابات در این کشور حوزه بالکان غربی و جدیدترین عضو ناتو، همچنین آزمونی برای سنجش میزان حمایت از سیاست‌های طرفدارانه اتحادیه اروپا به شمار می رفت که از طرف زوران زائف نخست ‌وزیر پیشین مقدونیه شمالی از حزب سوسیال دموکرات ارائه شده بود.

مقدونیه شمالی با برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام بر این بود که با تشکیل دولت پایدار، ضمن آماده شدن برای موج جدید ویروس کرونا خود را برای مذاکرات الحاق به اتحادیه اروپا آماده کند.

مقدونیه شمالی در سوم فرودین امسال ( ۱۳۹۹) با امضای سند الحاق این کشور به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) که توسط «استوو پندارووسکی» رییس جمهوری این کشور انجام شد، رسماً به عنوان سی‌امین عضو این سازمان به عضویت ناتو در آمد.

پارلمان مقدونیه شمالی توافق‌نامه الحاق این کشور به ناتو را در ۱۱ فوریه سال جاری (۲۲ بهمن ۱۳۹۸) با رأی موافق ۱۱۴ نماینده از ۱۲۰ نماینده مجلس تصویب کرد.

مقدونیه با جمعیتی حدود دو میلیون و ۴۶ هزار نفر و مساحت ۲۵ هزار و ۷۱۳ کیلومتر مربع در شبه جزیره بالکان و جنوب شرقی اروپا قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =