رزمایش چین در تنگه تایوان و اعزام بمب افکن‌های اتمی آمریکا

پکن-ایرنا- آب های تنگه تایوان به سرعت در حال مواج شدن است؛ از یک سو چین اقدام به برگزاری رزمایش در این منطقه کرده و از طرف دیگر آمریکا بمب افکن هایش را برای نخستین بار در چهار سال گذشته به منطقه ای در اقیانوس هند فرستاده است.

روزنامه ساوت چاینا مورنینگ پست چین روز شنبه گزارش کرد که ارتش چین این رزمایش را واکنشی به اقدام اخیر آمریکا در اعزام وزیر بهداشت خود به تایوان می داند و اینکه پیامی جدی به استقلال طلبان تایوانی بدهد.

«جانگ چون خویی»  سخنگوی پایگاه فرماندهی نظامی شرقی چین که این رزمایش را در تنگه تایوان برگزار کرد نسبت به تحولات در این منطقه و سفر وزیر بهداشت آمریکا به تایوان ابراز نگرانی کرده است.

او این موضوع را باعث جسورتر شدن استقلال طلبان تایوانی دانست و بر برگزاری این رزمایش به عنوان اقدامی برای محافظت از تنگه تایوان تاکید کرد.

چین چندین هفته است که به دلیل تحولات آمریکا در منطقه دریای جنوبی و تنگه تایوان دست به برگزاری رزمایش های مختلف زده و خواستار آن شده است که آمریکا بیش از این به مسایل منطقه و موضوعات داخلی چین ورود نکند.

افزایش ارتباطات تایوان و آمریکا پس از سال ۲۰۱۶ میلادی که رهبرانی جدید قدرت را در آنجا بدست گرفتند بشدت نگرانی و عصبانیت چین را به دنبال داشته است.

این در شرایطی است که خانم تسای اینگ ون در تازه ترین اظهارات خود در فضای مجازی و در گفت و گو با شماری از مسوولان و کارشناسان آمریکایی گفته است که روابط با آمریکا را تقویت خواهد کرد و به دنبال حفظ یک دموکراسی تمام عیار در مخالفت با چین است.

او که بارها باعث خشم چین شده در این اظهار نظر جدید گفته است که پکن باید دموکراسی تایوان را مورد پذیرش قرار دهد و بر تقویت ارتباطات تایوان و آمریکا تاکید کرده است.

همزمان با این تحولات و تشدید تنش ها بین چین و آمریکا و بروز تشنجات در تنگه تایوان، آمریکا بمب افکن های هسته ای خود را برای اولین بار از سال ۲۰۱۶ میلادی در یک پایگاه هوایی در اقیانوس هند مستقر کرده است.

استقرار این بمب افکن های اتمی که از نوع «بی ۲ آ» هستند در پایگاه «دیه گو گارسیا» در یک هزار و ۲۰۰ کیلومتری جنوب مالدیو موجی از نگرانی ها را به دنبال داشته و برخی آن را تلاشی از سوی آمریکا برای مرعوب ساختن پکن توصیف کرده اند.

«جایو تونگ» مفسر امور نظامی در چین می گوید که به پرواز دراوردن چنین بمب افکن هایی نشانه ای از قلدری و قدرت مداری است اینها عمدتا اقداماتی برای مرعوب سازی چین محسوب می شود.

با این وصف او تاکید کرده است که بمب افکن های رادارگریز را بسختی می توان ردیابی کرد و اگر قرار باشد در حریم هوایی چین پروازی داشته باشند، تصمیم برعهده آمریکاست که بخواهد یک جنگ را شروع کند.  

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =