سفر زائران پیاده افغانستانی به کربلا قطعی نیست

مشهد- ایرنا- معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی گفت: با توجه به بحران شیوع ویروس کرونا و به منظور جلوگیری از انتشار گسترده آن، تا این لحظه از سوی ستاد اربعین هیچ گونه تصمیمی مبنی بر سفر زائران پیاده افغانستانی برای عزیمت به کشور عراق و شرکت در کنگره بزرگ اربعین حسینی گرفته نشده است.

حسن جعفری روز پنج شنبه در حاشیه بازدید از ساخت طرح موکب اربعین حسینی اداره امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری خراسان رضوی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: تصمیم‌گیری برای برگزاری اربعین امسال بستگی به وضعیت کرونا دارد و در این رابطه تابع ستاد کرونا و همچنین تصمیم دستگاههای متولی هستیم.

وی ادامه داد: در حال حاضر تصمیمی قطعی برای ورود اتباع کشور افغانستان از طریق گذرگاه رسمی دوغارون جهت مراسم پایانی ماههای محرم و صفر در کشور عراق اتخاذ نشده است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی گفت: با توجه به این که گذرگاه رسمی دوغارون در سال گذشته برای سومین سال متوالی پذیرای ارادتمندان به خاندان اهل بیت(ع) از سمت کشور دوست و همسایه افغانستان برای حضور در اربعین حسینی کشور عراق بوده و امسال در صورتی که موافقت سفر زائران به عراق انجام گیرد برنامه های خوبی برای عزاداران احتمالی در این گذرگاه رسمی پیس بینی شده و گذرگاه رسمی دوغارون، آماده ترین و بهترین و کاملترین مرزها برای تردد مسافران و زائران به عتبات عالیات و همچنین حوزه ترانزیت مسافری است.

جعفری افزود: باید ببینیم وضعیت کرونا به چه شکل خواهد شد و تصمیم دو دولت جمهوری اسلامی ایران و عراق برای برگزاری اربعین چگونه است.

وی ادامه داد: امید است که با کنترل وضعیت کرونا بتوانیم شاهد تردد زائران برای ایام اربعین و هرچه باشکوه تر برگزار شدن عزاداری های ماههای محرم و صفر با رعایت پروتکل های بهداشتی در کشور باشیم.
سال گذشته بیش از ۵۰ هزار نفر از اتباع کشور افغانستان برای عزیمت به کشور عراق و شرکت در مراسم ماههای محرم و صفر به صورت قانونی از طریق گذرگاه رسمی دوغارون وارد ایران شدند.

شهرستان تایباد در فاصله ۲۲۵ کیلومتری جنوب شرقی مشهد قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =