متخصص بیهوشی: تجربه روغن بنفشه باید جامعه را بیدار کند

شیراز - ایرنا- متخصص بیهوشی و فلوشیپ درد در شیراز با بیان اینکه جامعه باید از کرونا درسهایی آموزنده بگیرد و آن را به خاطر بسپارد گفت: از جمله این درس ها موضوع روغن بنفشه در درمان کرونا بود که همگان دریافتند با پندارهای نادرست نمی توان ایمنی عمومی در برابر کرونا ایجاد کرد.

دکتر حبیب الله ذاکری روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت : این تجربه باید در بسیاری دیگر از تجویزهای بدون استناد علمی نیز برای جامعه نهادینه شود ، تجربه درمان با عنبر نسارا ، تجربه های بدون استناد علمی که به بهانه طب سنتی توسط غیر متخصصین به جامعه ما تحمیل می شود.

این فلوشیپ درد و متخصص بیهوشی در ادامه بدون تایید یا رد حجامت گفت: در موضوع حجامت نیز ما باید به استناد علمی برسیم ، صرفا نمیتوان بر اساس این تجربه که هزاران سال پیش پادشاهان حجامت می کردند و شرایط بهتری می یافتند اکنون نیز از ا« تجربه برای بهبودی بیماران استفاده کرد ، حجامت اگر تاثیر علمی و درمانی دارد باید به وسیله استاناد علمی به اثبات برسد و برای آن شواهد علمی بیان کرد.

ذاکری در دنباله سخنانش با تاکید بر اینکه صرفا بر اساس تجربه نمی توان دردها را تسکین داد و به درمان پرداخت گفت: چین صدها سال پیش طب سوزنی را تجویز کرد اما دانشمندان معاصر برای آن استناد علمی آورده اند و اکنون طب سوزنی چین با استناد علمی و شواهد علمی امروزی در دنیا عرضه می شود ، چرا دانشمندان علوم پزشکی ما نباید برای تجارب درمانی و سنتی استناد علمی بیاورند؟

فلوشیپ درد و متخصص بیهوشی خاطر نشان کرد: متاسفانه بسیاری از غیر متخصصین که هیچ سررشته علمی ندارند با بهانه طب سنتی در امور پزشکی دخالت میکنند و گاه مشتریان زیادی نیز پیدا می کنند ، درمان با عنبر نسارا و روغن بنفشه از جمله همین دخالت ها در امور پزشکی است .

این پزشک کلینیک درد در شیراز با بیان اینکه مراجعات مکرر به بیمارستان ها در شرایط کرونا برای درمان درد و انجام اعمال جراحی تهاجمی شیوه ای اشتباه است گفت: در شرایط کنونی می توان با استفاده از روشهای کم تهاجمی به تسکین درد پرداخت و از صرف هزینه های گزاف جراحی نیز پرهیز کرد.

اخبار مرتبط