سیمای مناطق محروم و کم‌تر توسعه یافته قزوین باید به اطلاع مدیران ملی برسد

قزوین-ایرنا- نماینده مردم قزوین،آبیک و البرز در مجلس شورای اسلامی گفت: سیمای مناطق محروم و کم‌تر توسعه یافته قزوین از جمله الموت باید برای خدمت رسانی بهتر به شهروندان ساکن در این نقاط با جزییات به آگاهی مدیران و مسوولان ملی برسد.

به گزارش ایرنا، فاطمه محمدبیگی عصر پنجشنبه در نشست شورای اداری بخش الموت شرقی که با حضور استاندار قزوین برگزار شد،افزود: باید زیرساخت های اساسی از جمله آب،برق،گاز و مخابرات در مناطق کم تر توسعه یافته افزایش پیدا کند تا زمینه سرمایه گذاری و رشد این مناطق توسط مردم محلی فراهم شود.

وی با بیان اینکه پرچم محرومیت زدایی ما در مجلس بالاست،افزود: برخی وقتی در مجلس از محرومیت قزوین سخن می گوییم تعجب می کنند و می گویند این استان صنعتی نباید منطقه محروم داشته باشد و جریان کمبودهای برخی مناطق این استان مانند الموت شرقی و غربی و طارم سفلی قرار ندارند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی همچنین گفت: طرح مسائل و مشکلات مناطق به معنای نفی تلاش ها و خدمات مدیران و مسوولان قبلی نیست و ما می خواهیم این خدمات که از سوی گذشتگان ارایه شده توسعه پیدا کند.

وی در ادامه با اشاره به ظرفیت های بالای گردشگری در الموت شرقی از جمله دریاچه اوان،گفت: این دریاچه بیمار است و نیاز به ساماندهی فوری دارد.

این نماینده مجلس در ادامه از پیگیری برای تقویت خدمات دهی بخش درمان به مردم الموت شرقی و اختصاص ۶ میلیارد ریال در این خصوص و همچنین تلاش برای افزایش پایگاه های اورژانس در این منطقه خبر داد.

محمدبیگی با اشاره به نیاز راه های الموت به بهسازی و آسفالت، اظهار داشت: در جهت محرومیت زدایی در بخش راه با وجود مخالفت برخی نمایندگان شهرهای بزرگ با پیگیری های فراوان موفق شدیم قیر رایگان را دوباره به مناطق روستایی و محروم تخصیص دهیم.

 دنبال عزل و نصب مدیران و آوردن افراد مورد نظر خود نیستیم اما مدیران ضعیف باید تغییر پیدا کنند

لطف الله سیاهکالی دیگر نماینده مردم قزوین،آبیک و البرز در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست گفت: با وجود اختلاف سلیقه سیاسی با مدیریت عالی استان، یک هدف واحد که خدمت رسانی به مردم است را با جدیت دنبال می کنیم.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نمی توان کشور را با یک جناح اداره کرد،افزود: وجود سلایق سیاسی مختلف الزام حاکمیت جامعه بوده و سوپاپ اطمینان برای نظام و کشور است.

وی با بیان اینکه باید از ظرفیت همه نیروها و جناح های سیاسی برای توسعه استان و کشور استفاده کنیم،خاطرنشان کرد: چرخش مدیریت جزو ذات توسعه کشورها به شمار می رود و باید از آن استقبال کرد.

نماینده مردم قزوین،آبیک و البرز در مجلس شورای اسلامی  گفت: دنبال جابه جایی مدیران و گذاشتن فرد مورد نظر خود نبوده و به دنبال تحمیل هیچ مدیری به سیستم اداری نیستیم اما اگر مدیری ضعیف عمل کند در راستای پیگیری حقوق مردم خواهان جابه جایی او و گذاشتن مدیر قوی تر می شویم.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به مشکلات بخش راه روستایی،گفت: هنوز جای تاسف دارد که پس از سالها حتی با تراکتور نیز نمی توانیم به برخی روستاهای الموت برویم و باید در این بخش شاهد تقویت اعتبارات باشیم.

سیاهکالی در ادامه با اشاره به موضوع جمعیت الموت،گفت: تقاضا داریم هر شهروند بومی که در الموت خانه دارد جزو جمعیت این منطقه محسوب شود تا خدمات دهی به مردم الموت گسترش یابد چرا که طبیعی است به دلیل موقعیت جغرافیایی منطقه برخی شهروندان در مقاطعی از سال در شهرها حضور داشته باشند و به طور دائمی ساکن نباشند.

وی افزود: در حال حاضر بومیانی که قصد بازگشت به زادگاه خود را داشته و اقدام به خانه سازی می کنند از سوی دستگاه های مختلف اذیت می شوند و خدماتی به آنها داده نمی شود که این یک رویکرد و سیاست غلط است و باید این رویه تغییر پیدا کند.

سیاهکالی اضافه کرد: بخش زیادی از مشکلات جامعه ما ناشی از قوانین نبوده بلکه ناشی از مقرراتی است که دستگاه ها وضع کرده اند.

این نماینده مجلس با بیان اینکه پیگیر حقوق مردم خواهیم بود و در این خصوص با کسی تعارف نداریم،گفت: البته جای خوشبختی است که مدیران استانداری قزوین انصافا همکاری خوبی با نمایندگان دارد و باید از تلاش های آنان قدردانی شود.

احمد محمدی بخشدار الموت شرقی نیز در این نشست گفت: این بخش با ۹۴۳ کیلومتر و دارای ۱۳ هزار و ۷۰۱ نفر جمعیت در سرشماری نفوس و مسکن است اما آمار واقعی جمعیت این منطقه پنج برابر این رقم است.

وی اظهار داشت: این بخش با سه دهستان دارای ۸۴ روستای دارای سکنه است.

این مسوول گفت: این بخش دارای سه هزار و ۲۰۰هکتار مزرعه و پنج هزار و ۲۰۰ هکتار باغ و بیست واحد پرورش و تکثیر ماهی خوراکی است.

بخشدار معلم کلایه با بیان اینکه ظرفیت های گردشگری و کشاورزی الموت شرقی به خوبی معرفی نشده است،افزود: برخی مشکلات این بخش بدون اعتبار قابل حل است و فقط نیازمند تعامل و هماهنگی بین مدیران اجرایی دارد.

وی با بیان اینکه هر ۸۴ روستای الموت شرقی می توانند روستای هدف گردشگری باشند،اظهار داشت: برای رونق گردشگری و جذب گردشگر نیازمند تقویت زیرساخت های خدماتی و رفاهی هستیم.

این مسوول گفت: بانک ها متاسفانه در ارایه تسهیلات به سرمایه گذاران بخش گردشگری در این منطقه همکاری لازم ندارند در حالی که هر سرمایه گذار می تواند برای بین ۸ تا ۱۴ نفر به شکل مستقیم اشتغالزایی داشته باشد.

بخشدار معلم کلایه همچنین گفت: اختصاص بیل مکانیکی می تواند بخش زیادی از معضلات راه روستایی منطقه را مرتفع کند و یکی از مطالبات مهم اهالی الموت شرقی است.

وی افزود: در حال خاضر ۱۲ روستای این بخش با مشکلات جدی در رفت و آمد به معلم کلایه و مرکز استان روبرو هستند و بهسازی راه های آنها باید با اولویت پیگیری شود.

محمدی با اشاره به مشکل پوشش اینترنت در معلم کلایه،اظهار داشت: با نصب سه تا چهار دکل مخابراتی بخش زیادی از مشکلات این حوزه را که موجب انصراف سرمایه گذاران از حضور در این بخش می شود را می توان برطرف کرد.

وی با اشاره به لزوم تامین آب شرب در برخی روستاهای دارای مشکل در این بخش،گفت: واگذاری زمین برای دفن بهداشتی زباله های منطقه از دیگر نیازهای مردم الموت شرقی است.

این مسوول در ادامه با توجه پراکندگی جغرافیایی روستاهای این بخش خواستار تخصیص یک آمبولانس دیگر در الموت شرقی و همچنین استقرار پلیس ساختمان برای جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز در این بخش شد.

بخشدار الموت شرقی با اشاره به مشکل رانش زمین در برخی روستاهای این بخش،گفت: هشت روستای الموت شرقی با این معضل روبرو هستند ‌و باید تدبیری در این خصوص اندیشیده شود.

وی با اشاره به گازرسانی به الموت شرقی،گفت: مردم منطقه در گرفتن کنتور از سوی شرکت گاز مشکل دارند و این شرکت تاییدیه شورا را از اهالی نمی پذیرد و آنها را مجبور به رفتن به مرکز استان می کند و باید این مشکل با دستور مسوولان استانی حل شود.

الموت شرقی به مرکزیت معلم کلایه دارای ۱۰۱ روستا بوده و از توابع شهرستان قزوین است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha