دوگانگی بین عزاداری محرم و حفظ سلامت وجود ندارد

سمنان- ایرنا- مدیر کل دفتر بازرسی ، مدیریت عملکرد و امور حقوقی استانداری سمنان گفت: دوگانگی و دو قطبی بین عزاداری ماه های محرم و صفر و حفظ سلامت و بهداشت وجود ندارد.

به گزارش ایرنا، قاسم شریفی روز پنجشنبه در نشست مشترک اعضای کمیته استانی با مسئولان کمیته بازرسی و ارزیابی ستاد مقابله با کرونا در شهرستان‌های استان سمنان در سالن مدیریت بحران استانداری گفت: باید در کنار نظارت دستگاه‌های اجرایی بر اجرای دستورالعمل های بهداشتی در عزاداری ها، مردم هم نظارت های دقیقی پیرامون این موضوع داشته باشند.

وی بیان کرد: پویش «ناظر سلامت از طریق سامانه سامد» برای اجرای طرح های خودکنترلی و استفاده از ظرفیت مردم در رعایت دستورالعمل های بهداشتی در عزاداری های محرم و صفر با شماره‌گیری ۱۱۱ راه اندازی خواهد شد.

شریفی اضافه کرد: باید بین عزاداری‌های محرم و صفر و رعایت دستورالعمل های بهداشتی و توجه به سلامت مردم به طور ویژه هماهنگی و پیوند ایجاد کرد.

وی افزود: در انجام نظارت ها، از رفتارهای هیجانی پرهیز شود و پلیس فتا و نیروی انتظامی در ارتباط با جلوگیری از دوقطبی شدن بین سلامتی مردم و عزاداری ها نظارت های دقیقی در فضای مجازی داشته باشند.

مدیر کل دفتر بازرسی ، مدیریت عملکرد و امور حقوقی استانداری سمنان گفت: ملاک عمل در انجام دستورالعمل‌ها در عزاداری های محرم و صفر ، منویات رهبر معظم انقلاب و ستاد ملی و استانی مقابله با کرونا ویروس است.

وی گفت: برای رعایت دستورالعمل های بهداشتی در ایام محرم و صفر طرح های کاربردی برای هماهنگی، اطلاع رسانی و اقناع افکار عمومی اقدام شود.

شریفی ادامه داد: برگزاری نشست‌های توجیهی و تخصصی با طلاب، مداحان و ابلاغ کتبی دستورالعمل های بهداشتی برای هیات های عزاداری در دستور کار اداره کل تبلیغات اسلامی استان قرار گیرد.

مدیر کل دفتر بازرسی ، مدیریت عملکرد و امور حقوقی استانداری سمنان افزود: تولید برنامه های چند رسانه ای، آماده سازی افکار عمومی و هدایت نذورات به کمک های مومنانه در عزاداری های محرم و صفر امسال مورد توجه باشد.

شیوه‌نامه‌های بهداشتی ملاک عزاداری باشد

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان سمنان نیز در این نشست گفت: ایجاد دوگانگی در شبکه‌های اجتماعی بین سلامت و بهداشت، و انجام عزاداری محرم و صفر نیازمند نظارت است و نباید شکل بگیرد.

حجت‌الاسلام علی شکری تاکید کرد: به طور قطع حفاظت از سلامت و جان مردم از واجبات است.

وی یادآور شد: دوگانگی‌ها در ارتباط با عزاداری محرم و صفر و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در فضای مجازی در بعضی مواقع رنگ و بوی سیاسی به خود می گیرد که از هم اکنون باید نسبت این موضوع توجه داشت.

وی ادامه داد: به چهار دلیلِ ترس اقشار مردم از ابتلا به کرونا در تجمع ها، تعیین محدودیت های مکانی، تعیین محدودیت زمانی، و فقدان پذیرایی، پیش‌بینی می‌شود امسال تجمع‌ها در ماه های محرم و صفر به سبک گذشته انجام نشود.

شکری افزود: دقت نظر در اجرای دستورالعمل‌های بهداشتی در مناطق روستایی در ایام محرم و صفر به صورت جدی در دستور کار قرار گیرد.

وی گفت: هماهنگی و همدلی‌های خوبی بین دستگاه‌های اجرایی استان سمنان برای انجام دستورالعمل‌های بهداشتی در ایام عزاداری محرم و صفر وجود دارد.

وی بیان کرد: برگزاری عزاداری در مکان‌های مسقف ممنوع است و محدودیت‌های زمانی در انجام مراسم محرم و صفر از سوی هیات ها لحاظ شود.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان سمنان افزود: اطلاع‌رسانی، تنویر افکار عمومی و آگاهی‌بخشی با هدف رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در عزاداری ماه های محرم و صفر لحاظ شود.

راه اندازی پویش «اینجا حسینه است» در سمنان

 رییس کمیته اطلاع رسانی ستاد استانی مقابله با کرونا نیز در این نشست از شکل‌گیری پویش «اینجا حسینیه است» با همکاری رسانه‌های استان خبر داد و گفت: واحدهای صنفی، واحدهای تولیدی، ادارات و شهروندان در این پویش حضور خواهند داشت و عزاداری محرم امسال با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و در فضای باز و با هدف جلوگیری از تجمع ها انجام خواهد شد.

حجت الله یحیایی افزود: در پنج محور ، هماهنگی‌ها برای اطلاع‌رسانی اجرای دستورالعمل های بهداشتی در ایام‌ محرم با اصحاب رسانه، مدیران کانال های پرمخاطب فضای‌ مجازی، هیات ها و روابط عمومی دستگاه های اجرایی در حال اجرا است.

وی بیان کرد: انجام اطلاع‌رسانی به گونه‌ای خواهد بود که برای برگزاری عزاداری محرم حسینی با رعایت دستورالعمل های بهداشتی اطمینان خاطر به اقشار مردم داده شود.

وی گفت: بهره مندی از ظرفیت ارزشمند و پایگاه معنوی ائمه جمعه و جماعات برای اقناع اقشار مردم برای برگزاری عزاداری محرم و صفر با رعایت دستورالعمل های بهداشتی در دستور کار است.

یحیایی اضافه کرد: تولید فرآوردهای خبری و استفاده از ظرفیت اصحاب رسانه استان با هدف هماهنگی ، اقناع و اطلاع رسانی در برگزاری مراسم محرم و صفر امسال با دستورالعمل های بهداشتی به طور ویژه انجام می شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =