۹۰۰ میلیارد تومان برای راه‌آهن سنندج - همدان هزینه شده است

سنندج - ایرنا - معاون عمرانی استاندار کردستان گفت: راه آهن همدان ـ سنندج در قالب طرح تهران - همدان - سنندج به طول ۴۲۰ کیلومتر بود که قسمت مربوط به کردستان پس از اتصال همدان به شبکه ریلی کشور شدت گرفت و از سال ۹۶ تاکنون ۹۰۰ میلیارد تومان به آن تخصیص یافته است.

شهرام ملکی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه سازمان برنامه و بودجه کشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کردستان توجه ویژه‌ای به این طرح دارند، اظهار داشت: این طرح از سال ۸۲ تعریف شد و طول آن ۱۵۱ کیلومتر بود که ۶۰ کیلومتر آن در استان همدان و مابقی در کردستان است.

وی افزود: هدف از اجرای این طرح اتصال سنندج به شبکه سراسری راه‌آهن، تامین رفاه حال مسافران، کاهش تصادفات جاده‌ای و توسعه گردشگری در منطقه است.

ملکی با اشاره به اینکه سازمان مدیریت و برنامه ریزی کردستان به صورت مستقیم متولی پیگیری این طرح است، اضافه کرد:  از ابتدای دولت دوازدهم تاکنون در قانون بودجه سال ۹۶ و ۹۷ بخشی از اعتبارات این طرح تامین شد اما از سال ۹۸ عملیات اجرایی آن فعال تر شد و در ۲ سال گذشته ۷۴۰ میلیارد تومان برای آن اعتبار مصوب شد.

وی با بیان اینکه این خط آهن شامل هفت ایستگاه، ۲۰ دهنه پل، ۲۹ تقاطع تعریف شده با ۶۴۰ متر طول است، یادآور شد: راه‌آهن همدان - سنندج، شامل سه قطعه بود که قطعه اول ۶۵ کیلومتر طول و ۷۱ درصد پیشرفت، قطعه دوم ۵۶ کیلومتر طول و ۴۱ درصد پیشرفت و قطعه سوم نیز ۳۰ کیلومتر با ۱۰۰ درصد پیشرفت است ضمن اینکه زیرسازی این طرح در مجموع ۶۵ درصد پیشرفت دارد.

وی تاکید کرد: ۳۵۰ میلیارد تومان اعتبار تخصیص یافته به پروژه راه‌آهن در سال شامل ۲۴۹ میلیارد تومان نقدی و ۱۰۰ میلیارد تومان از استاد خزانه است و مشکلی از لحاظ اعتبارات نقدی نداریم.

ملکی گفت: طول مسیر راه آهن تهران - همدان ۲۶۸ کیلومتر است که نوروز ۹۶ به بهره‌برداری رسید و اما ادامه مسیر (همدان - سنندج) ۱۵۰ کیلومتر است که عملیات زیرسازی قطعه یک و دو آن در حال اجراست اما عملیات زیرسازی قطعه سه به اتمام رسیده و در حال اجرای عملیات روسازی است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کردستان افزود: برای پیشرفت در اجرای این پروژه، کار ریل‌گذاری از سمت ایستگاه سنندج به صورت دستی آغاز شده و تاکنون ۱۱ کیلومتر آن انجام شده ضمن اینکه عرصه ایستگاه تشکیلاتی سنندج ۵۲ هکتار وسعت دارد.

ملکی به انجام مطالعات برای اجرای قطعه چهارم این پروژه اشاره و اضافه کرد: قرار است در قالب قطعه چهارم، راه‌آهن تا ورودی شهر سنندج نیز ادامه یابد و برای انجام آن جانمایی ایستگاه سنندج نیز مصوب شده است.

وی با بیان اینکه اتصال راه‌آهن همدان - سنندج به مرز باشماق نیز در حال بررسی است، اظهار داشت: این طرح به وزارت راه و شهرسازی پیشنهاد شده و قرار است تصمیم نهایی در وزارتخانه گرفته شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 10 =