معاون فرمانداری: اصناف میبد ۱۰۰ میلیارد ریال وام دریافت می کنند

یزد- ایرنا- معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرمانداری میبد از اختصاص ۱۰۰ میلیارد ریال وام به اصناف خبر داد و گفت: این مبلغ را صندوق کارآفرینی امید شهرستان در ۲ مرحله به افراد آسیب دیده از ویروس کرونا پرداخت می کند.

به گزارش ایرنا سید بهروز موسوی روز پنجشنبه با انتشار مطلبی در فضای مجازی  نوشت: با هدف حمایت از اصناف آسیب دیده از بیماری کووید -۱۹، ارائه  تخصیص این مبلغ به اصناف با همکاری امام جمعه، فرماندار و نماینده مردم شهرستان در مجلس شورای اسلامی پیگیری شد.

وی گفت : این مبلغ جدا از وام ملی و استانی است و تخصیص آن در استان اقدامی بی نظیر، مهم و اثر بخش برای حمایت عملی از اصناف متضرر است.

معاون سیاسی فرمانداری میبد با اشاره به نحوه پرداخت وام تصریح کرد: مقرر شده است اتاق اصناف به عنوان متولی شناسایی کسبه و اصناف متضرر از کرونا، نسبت به معرفی واجدان شرایط به صندوق کارآفرینی و امید اقدام کند.

موسوی اظهار کرد : در نوبت اول پرداخت، اصنافی شامل اغذیه فروشان و آرایشگران در اولویت پرداخت قرار دارند.

رییس صندوق کارآفرین امید هم گفت: این تسهیلات به دنبال بررسی‌های اتاق اصناف میبد به کاسب‌هایی که به خاطر کرونا کسب و کارشان آسیب دیده و از رونق افتاده است پرداخت می‌شود.

احمد مقیمی افزود: تسهیلات یادشده به میزان ۱۰۰ میلیارد ریال در دو مرحله و در هر مرحله ۵۰ میلیارد ریال به اصناف اختصاص دارد .

وی تصریح کرد: در این ارتباط کارگروهی با حضور مدیر صندوق کارآفرین امید استان یزد ، فرماندار و نماینده اتاق اصناف برای بررسی پرداخت تسهیلات به افراد واجد شرایط برگزار می‌شود.

رییس اتاق اصناف میبد هم گفت: این تسهیلات با اولویت‌بندی به کسب و کارهایی که بیشتر از کرونا آسیب دیده‌اند و با توجه به میزان خسارت از سقف  ۵۰ میلیون ریال تا ۲۰۰ میلیون ریال پرداخت می‌شود.

جلیل خادم زاده فیروزآبادی افزود: در مرحله اول آرایشگران و اغذیه فروشان شامل ساندویج فروشی‌ها و فست‌فودها( غذاهای فوری)  برای دریافت تسهیلات معرفی می‌شوند و در مرحله بعد نیز با بررسی‌هایی که انجام می‌شود کسب و کارهای بیشتر آسیب دیده از وضعیت کرونا مشخص می‌شود.

وی با اشاره به اینکه هر صنفی با توجه به ممنوعیت باز و بسته بودن محل کسب آسیب دیده‌است ، تصریح کرد: صنف‌هایی مانند پوشاک و کیف و کفش که در ایام عید بیشترین فروش داشته‌اند از جمله صنف های آسیب دیده از کرونا هستند.  

رییس اتاق اصناف میبد در ادامه به صنف‌هایی مانند ساندویج فروشی  که مواد خوراکی و پروتئینی آنها به دلیل دایر نبودن واحد کسب و کار فاسد شده نیز اشاره کرد.

وی با اشاره به اینکه برای اولین بار است که تسهیلات به این صورت از طریق اصناف و از سوی صندوق کارآفرین امید پرداخت می‌شود: اظهار کرد: تسهیلاتی هم به صورت دولتی و تعیین رسته کسب و کار با ثبت نام در سامانه « کارا » برای پرداخت اعلام شده که البته به دلیل ۱۲ درصد بودن بهره آن ممکن است عده ای از این وام استفاده نکرده‌ باشند.

این مسوول درخواست دیده شدن اصناف به خصوص در ارتباط با مالیات افزود: اصناف درآمد شب عید خود را از دست داده و با توجه به اینکه حداقل ۵۰ درصد درآمد هر کاسب مربوط به فروش شب عید است باید تمهیداتی اندیشیده‌ شود تا در پرداخت مالیات از سوی اصناف به آنها مساعدت شود.

میبد حدود ۲۳ اتحادیه صنفی فعال دارد و مرکز این شهرستان ۱۰۵هزار نفری  در ۵۰ کیلومتری شمال غرب شهر یزد قرار دارد.

همچنین سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اعلام فوت ۱۷۴ هموطن دیگر بر اثر کرونا گفت: هم اکنون ۱۳۹ شهر ایران در وضعیت قرمز کرونا و ۹۹ شهر در وضعیت هشدار قرار دارد.

سیما سادات لاری روز پنجشنبه بیان کرد: در ۲۴ ساعت گذشته تا ظهر ۲۳ مرداد ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۲ هزار و ۶۲۵ بیمار جدید مبتلا به کووید- ۱۹ در کشور شناسایی شدند که از این تعداد هزار و ۲۴۶ نفر  بستری شدند.

معاون وزارت بهداشت گفت: تاکنون ۲۹۲ هزار و ۵۸ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند و سه هزار و ۹۷۱ نفر هم تحت مراقبت قرار دارند.

به گفته وی تاکنون ۲ میلیون و ۷۸۸ هزار و ۲۷ آزمایش تشخیص کووید- ۱۹ در کشور انجام شده است.

سخنگوی وزارت بهداشت افزود: شرایط از لحاظ شیوع ویروس کرونا در استان های مازندران، تهران، قم، گلستان، خراسان شمالی، اردبیل، اصفهان، البرز، خراسان رضوی، کرمان، سمنان، آذربایجان شرقی، مرکزی، یزد و گیلان قرمز  و فارس، ایلام، لرستان، هرمزگان، زنجان، قزوین، آذربایجان غربی، بوشهر، همدان، چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویر احمد هم در وضعیت هشدار است.

سخنگوی وزارت بهداشت ادامه داد: مهمترین عامل کاهش موارد بستری و فوت کرونا در کشور رعایت بیشتر پروتکل های بهداشتی، استفاده از ماسک، رعایت فاصله گذاری فیزیکی و شستن مداوم دست هاست، اعلام کاهش موارد بیماری و شهرهای قرمز به معنای این نیست که به سمت ساده انگاری و غفلت از رعایت پروتکل ها برویم. ویروس کرونا جهش پیدا کرده و میزان سرایت آن چندین برابر شده است بنابراین باید میزان رعایت اصول بهداشتی توسط مردم چندین برابر شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =