۷۷ هزار هکتار به زمین‌های آبی کشور اضافه شد

قصرشیرین- ایرنا- وزیر جهاد کشاورزی گفت: ۷۷ هزار هکتار به زمین‌های کشاورزی آبی کشور اضافه شد که از این میزان ۲۳ هزار هکتار آن امروز و ۵۴ هزار هکتار آن نیز در سال گذشته به بهره‌برداری رسیده است.

کاظم خاوازی روز پنجشنبه در آیین بهره برداری طرح عظیم توسعه منابع آب و خاک در نواحی مرزی در روستای «میرمیرو» سرپل ذهاب به صورت ویدئو کنفرانس با حضور رییس جمهوری افزود: از مجموع ۲۳ هزار هکتار اراضی تحت پوشش سامانه گرمسیری که امروز افتتاح شد، ۲۱ هزار و ۵۰۰ هکتار آن در کرمانشاه و یک هزار و ۵۰۰ در ایلام قرار دارد که از این میزان ۱۷ هزار و ۵۰۰ هکتارآن در کرمانشاه از اراضی دیم به آبی تبدیل شده است.

وی اظهارداشت: در اراضی آبی تبدیل شده به طور متوسط سه و نیم تا چهار برابر افزایش عملکرد داریم و کشاورزان می توانند علاوه بر یک کشت، ۲ تا سه کشت انجام دهند که باعث افزایش عملکرد و درآمد آنها می شود.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: در مجموع با این۲۳ هزار هکتار اراضی به بهره برداری رسیده، ۹ هزار و ۲۰۰ نفر مشغول به کار می شوند که در بخش کشاورزی ۵۰۸ میلیارد تومان سرمایه گذاری اتفاق افتاده و ۱۰۰ هزار تن افزایش عملکرد داریم.
وی ادامه داد: در صورت تامین ۴۵۰ میلیارد تومان اعتبار برای وزارت جهاد کشاورزی تا پایان امسال ۵۰ هزار هکتار دیگر به اراضی نوآباد کشور اضافه می شود.

خاوازی گفت: در سال ۹۴ به پیشنهاد رییس جمهوری و با پیگیری های دکتر روحانی و عنایت رهبری طرح توسعه منابع آب و خاک کشور در مناطق غرب و شمال غرب با تصویب هشت میلیارد دلار بودجه و در سطح ۲۲۷ هزار هکتار مصوب شد.
وی اضافه کرد: از مجموع این  ۲۲۷ هزار هکتار ، ۱۱۲ هزار هکتار آن در استان های کرمانشاه، کردستان و ایلام  بخشی از آذربایجان غربی  است و ۱۱۲ هزار هکتار دیگر نیز برای استان های آذربایجان غربی و شرقی و ایلام در نظر گرفته شد و چهار هزار و ۲۰۰ هکتار مربوط به حوزه ارتک بود که استان های گلستان، خراسان شمالی و خراسان جنوبی را در برگرفت.
وزیر جهاد کشاورزی گفت: با همت مسوولان در سال گذشته ۵۴ هزار هکتار از این اراضی وارد مدار بهره برداری شد و امروز هم باتلاش همه شاهد افتتاح ۲۳ هزار هکتار آن هستیم.
او اضافه کرد: همین الان در یک تکه سه هزار هکتار عقب هستیم که دلیل آن هم زیرکشت بودن این اراضی متعلق به کشاورزان بود و اکنون شاهد افتتاح ۵۴ هزار هکتار اراضی کشاورزی در کشور هستیم.
خاوازی گفت: هم اکنون ۶ هزار هکتار در بخش کشاورزی آماده بهره برداری داریم که در صورت تامین آب توسط وزارت نیرو وارد مدار بهره برداری می شود.
وی ادامه داد: همچنان پیگیر اجرای طرح های توسعه ای مورد تاکید رییس جمهوری هستیم و لازم به ذکر است که از مجموع اراضی مورد بهره برداری امروز ۱۲ هزار هکتار آن تنها در سرپل ذهاب واقع  شده است.
۲۱ هزار و ۵۰۰ هزار هکتار از شبکه‌های اصلی و فرعی سامانه گرمسیری استان کرمانشاه در پانزدهمین هفته از پویش#هر_هفته_الف_ب_ایران روز پنجشنبه (۲۳ مرداد ماه) با حضور رییس جمهوری به صورت ویدئو کنفرانس به بهره‌برداری رسید.
طرح بزرگ سامانه گرمسیری به عنوان بزرگترین طرح عمرانی کشور با ۱۵۰ هزار میلیارد ریال اعتبار در دست اجرا است که آب رودخانه سیروان در استان کردستان را از طریق تونل نوسود از منطقه ازگله خارج و زمین های منطقه را تا دهلران و مهران در استان ایلام آبیاری می کند.
 با اجرای طرح سامانه گرمسیری حدود ۹۰۰ میلیون متر مکعب آب در اختیار استان های کرمانشاه و ایلام قرار می گیرد که در این طرح ۵۰ هزار هکتار از زمین های دیم شهرستان های سرپل ذهاب، گیلانغرب و قصرشیرین به آبی تبدیل می شود ضمن اینکه از این میزان، ۱۰۰ میلیون متر مکعب آب نیز سهم بخش صنعت است.                                                                          
استان کرمانشاه ۲.۵ میلیون هکتار وسعت دارد که از این میزان ۹۴۰ هزار هکتار زمین زراعی است که سالانه بیش از چهار میلیون و ۵۰۰ هزار تن انواع محصولات زراعی، باغی و دامی در آن تولید می شود.
داشتن ۱۱ اقلیم آب و هوایی، بارش های ۲ برابری نسبت به میانگین کشوری، چهار فصل بودن و تولید بیش از ۹۸ درصد محصولات زراعی و باغی در استان از جمله ظرفیت ها و پتانسیل های بخش کشاورزی کرمانشاه است.