تنش پاریس-آنکارا، فرانسه ناوگان نظامی در مدیترانه را تقویت می‌کند

تهران - ایرنا - «امانوئل مکرون» رئیس جمهور فرانسه به بهانه تشدید تنش ها میان ترکیه و یونان بر سر منابع گازی در شرق مدیترانه، از تقویت حضور نظامی خود در این منطقه خبر داده است.

به گزارش ایرنا به نقل از روزنامه فرانسوی لوفیگارو، به دنبال تصمیم آنکارا در زمینه عملیات اکتشافات نفت و گاز در ماه های اخیر، «امانوئل مکرون» رئیس جمهور فرانسه، روز گذشته ترکیه و یونان را به همکاری بیشتر به منظور فرونشاندن تنش ها در شرق مدیترانه فراخواند.

لوفیگارو همچنین از تصمیم فرانسه به تقویت حضور نظامی خود در پی تشدید تنش ها در این منطقه خبر داد.

به نوشته این روزنامه فرانسوی؛ رئیس جمهور فرانسه در نشستی مطبوعاتی بیان کرد که در تماسی تلفنی با نخست وزیر یونان مراتب نگرانی های خود را نسبت به آنچه تصمیمات یکجانبه ترکیه در اکتشافات نفتی در آب های مورد مناقشه خوانده، اعلام کرده و لزوم توقف آن را برای دستیابی به مذاکرات مسالمت آمیز میان دو کشور همسایه و عضو پیمان ناتو خواستار شده است.   

لوفیگارو افزود: مکرون ضمن تاکید بر لزوم حل و فصل اختلافات کنونی از طریق مذاکره، از ضرورت همراهی و وفاق یونان و ترکیه سخن گفته و از میانجیگری آلمان نیز استقبال به عمل آورده است.

این روزنامه فرانسوی همچنین تصریح کرد: به منظور ارزیابی دقیق تر منطقه مدیترانه و نشان دادن تعهد خود بر رعایت حقوق بین الملل، رئیس جمهور فرانسه تصمیم به تقویت حضور نظامی موقت با همکاری شرکای اروپایی و نیز یونان طی روزهای آتی گرفته است.

ترکیه، یونان و قبرس در میان دست‌کم هشت کشوری هستند که بر منابع گازی شرق مدیترانه ادعا دارند.

به دنبال تصمیم آنکارا مبنی بر استقرار ناو اکتشافی خود در منطقه مورد مناقشه جنوب شرق دریای اژه که سرشار از منابع گازی است، تنش ها میان دو کشور افزایش یافته و یونان نیز ضمن حضور در منطقه به منظور آنچه نظارت بر فعالیت های ترکیه خوانده، اعلام کرده است اگر چه کشورش به دنبال تشدید تنش ها نیست اما «هیچ اقدامی بی پاسخ نخواهد ماند».

رویارویی و یا تقابل آنکارا و پاریس رویداد جدیدی نیست و ریشه در گذشته دارد که عرصه نبردهای نیابتی لیبی و اختلافات عمیق در حوزه مسائل ناتو از جمله آن موارد است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =