۳۵ هزار هکتار اراضی کرمانشاه و ایلام تا پایان دولت دوازدهم مشروب می‌شود

قصرشیرین- ایرنا- معاون وزیر نیرو و مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب کشور گفت: ۳۵ هزار هکتار اراضی کشاورزی در استان‌های مرزی ایلام و کرمانشاه تا پایان دولت دوازدهم مشروب می‌شود که امروز (پنجشنبه ۲۳ مرداد) ۲۳ هزار هکتار آن در قالب ۲ طرح بزرگ وارد مدار بهره‌برداری می شود.

 محمد حاج رسولی ها روز پنجشنبه در آیین بهره برداری طرح عظیم توسعه منابع آب و خاک در نواحی مرزی در روستای «میرمیرو» سرپل ذهاب به صورت ویدئو کنفرانس با حضور رییس جمهوری افزود: با عنایت رهبری از سال ۹۳ تونل ها و سدهای زیادی در استان های مرزی کشور وارد مدار بهره برداری شده و شبکه های زیردست آن نیز وارد مدار بهره برداری می شود.

 وی اظهار داشت: از مجموع پروژه افتتاحی امروز اولین طرح ابر پروژه تامین آب مناطق گرمسیری  است که در سفر سال گذشته با سد ازگله تامین آب آن افتتاح شد و این سامانه انتقال آب به طول ۴۰۰ کیلومتر در استان های ایلام و کرمانشاه در حال اجرا است و در این مقطع ۵۲ کیلومتر کانال، هشت و هشت دهم کیلومتر تونل و سازه های ایستگاه های پمپاژ، ۲۲۰ کیلومتر لوله گذاری هشت ایستگاه پمپاژ و ۲ ایستگاه برق با هزینه یک هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان وارد مدار بهره برداری شد.

معاون وزیر نیرو با اشاره به اینکه امروز در ۲۷ کیلومتری شهر سرپل ذهاب و در دیار مردمان مومن، مقاوم، مظلوم و خدوم این منطقه و محل شهادت شهید شیرودی و در روزی که به نام روز مقاومت اسلامی نامگذاری شده در سرپل ذهاب حضور دارم، گفت: در طول سامانه انتقال دشت های ازگله با وسعت ۹۰۹ هکتار، جگیران سه هزار و ۷۷۴ هکتار، ذهاب شمال پنج هزار و ۳۹۰ هکتار، ذهاب جنوبی یک هزار و ۴۵۶ هکتار و حومه قراویز یک هزار و ۶۵ هکتار تحت پوشش این شبکه است.

حاج رسولی ها گفت: در سایر مناطق نیز شبکه های زیر دست سدهای استان وارد مدار بهره برداری می شود و ۶ سد در سال های قبل احداث شده که پنج سد آن در دولت های یازدهم و دوازدهم به بهره برداری رسیده است.

 او گفت: در استان کرمانشاه سد جامیشان در سفر پارسال، سد شرفشاه ۲ ماه پیش و سه سد زمکان و تنگه حمام و دایک گیلانغرب با حضور معاون اول رییس جمهوری افتتاح شده بود که در مجموع هشت هزار و ۴۰۰ هکتار شبکه های زیردست سدها در این سفر مورد بهره برداری قرار گرفت که برای آن ۲۹۰ کیلومتر لوله سایز بزرگ فولادی و بالای یک متر احداث شده و ۲۶ کیلومتر کانال اصلی دارد و سرمایه گذاری وزارت نیرو در این ۲ طرح یک هزار و ۲۶۵ میلیارد تومان است که تامین آب ۱۲ شهرستان، ۲۵ شهر و ۷۷۰ روستا را عهده دار است.

۲۱ هزار و ۵۰۰ هزار هکتار از شبکه‌های اصلی و فرعی سامانه گرمسیری استان کرمانشاه در پانزدهمین هفته از پویش#هر_هفته_الف_ب_ایران روز پنجشنبه (۲۳ مرداد ماه) با حضور رییس جمهوری به صورت ویدئو کنفرانس به بهره‌برداری رسید.

طرح بزرگ سامانه گرمسیری به عنوان بزرگترین طرح عمرانی کشور با ۱۵۰ هزار میلیارد ریال اعتبار در دست اجرا است که آب رودخانه سیروان در استان کردستان را از طریق تونل نوسود از منطقه ازگله خارج و زمین های منطقه را تا دهلران و مهران در استان ایلام آبیاری می کند.
 با اجرای طرح سامانه گرمسیری حدود ۹۰۰ میلیون متر مکعب آب در اختیار استان های کرمانشاه و ایلام قرار می گیرد که در این طرح ۵۰ هزار هکتار از زمین های دیم شهرستان های سرپل ذهاب، گیلانغرب و قصرشیرین به آبی تبدیل می شود ضمن اینکه از این میزان، ۱۰۰ میلیون متر مکعب آب نیز سهم بخش صنعت است.                                                                          

استان کرمانشاه ۲.۵ میلیون هکتار وسعت دارد که از این میزان ۹۴۰ هزار هکتار زمین زراعی است که سالانه بیش از چهار میلیون و ۵۰۰ هزار تن انواع محصولات زراعی، باغی و دامی در آن تولید می شود.

داشتن ۱۱ اقلیم آب و هوایی، بارش های ۲ برابری نسبت به میانگین کشوری، چهار فصل بودن و تولید بیش از ۹۸ درصد محصولات زراعی و باغی در استان از جمله ظرفیت ها و پتانسیل های بخش کشاورزی کرمانشاه است.

استان کرمانشاه با ۲ میلیون نفر جمعیت در ۱۴ شهرستان، ۳۴ شهر، ۸۶ دهستان و ۲ هزار و ۵۹۵ آبادی دارد و ۲.۴ درصد جمعیت کشور در این استان ساکن هستند که از این تعداد ۷۵ درصد در نقاط شهری و ۲۵ درصد در نقاط روستایی زندگی می کنند.