روحانی: آرزوی بهره‌برداری از دشت‌های آباد مناطق مرزی امروز محقق شد

تهران- ایرنا- رییس جمهوری گفت: یکی از آرزوهای ما در دوران جنگ این بود تا مردم مناطق مرزی بتوانند از سرزمین خود به بهترین وجه بهره‌برداری کنند که امروز این آرزو با افتتاح آبیاری و زهکشی ۲۳ هزار هکتار از اراضی حاصلخیز این استان‌ها به بار نشست.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین «حسن روحانی» روز پنجشنبه در هجدهمین هفته از افتتاح طرح‌های مهم ملی عمرانی، تولیدی و زیربنایی با شعار «تدبیر و امید برای جهش تولید» و پانزدهمین هفته پویش الف -ب- که به صورت ویدئوکنفرانسی در استان‌های کرمانشاه و ایلام برگزار شد، اظهار داشت: مردم امروز شاهد افتتاح یکی از طرح های بزرگ آب و خاک در مناطق مرزی کشور هستند.

رییس جمهوری خاطرنشان کرد: در ایام جنگ یکی از امید و آرزوهای ما این بود که روزی جنگ با پیروزی رزمندگان تمام شده و این دشت‌ها آباد شود تا مردم ما بتوانند از سرزمین خود به بهترین وجه بهره برداری کنند.  یکی از طرح‌های مدنظر از همان آغاز به کار این دولت، همین طرح بزرگ در منطقه غرب کشور بود که امروز شاهد افتتاح ۲۳ هزار هکتار در طرح‌های مهم کشور در زمینه آب و خاک هستیم.

وی اضافه کرد: در این افتتاح دشت‌های ازگله، جگیران، ذهاب شمالی و جنوبی و قراویز تحت تاثیر این سیستم آبیاری و زهکشی قرار می‌گیرد و مردم این منطقه شاهد آبادانی خواهد بود.

روحانی با قدردانی از دست اندرکاران وزارت‌خانه‌های نیرو و جهاد کشاورزی و پیمانکاران این طرح بزرگ، دستیابی ملت به این طرح بسیار بزرگ را به مردم ایران تبریک گفت.

رییس جمهوری با بیان اینکه افتتاح این طرح لذت‌بخش  از افتتاحیه های هفته های گذشته است، گفت: زمان جنگ تحمیلی و دفاع مقدس که از پیرانشهر تا خرمشهر عبور می‌کردیم و به کرات از غرب تا جنوب کشور می‌رفتیم، یکی از آرزوها این بود روزی بتوانیم این مناطق را آباد کنیم و یکی از آرزوهای مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی همین بود و هر بار سفری که به این مناطق داشت این موضوع را تکرار می‌کرد.

وی افزود: در اواخر دولت‌ آقای هاشمی در سال ۷۶ طرحی که امروز افتتاح شده آن روز در شورای امنیت ملی مورد بررسی قرار دادیم و آنچه که امروز افتتاح شده، نخستین مصوبات در آن زمان تصویب شد و اولین طرح‌ها در سال ۸۱ و ۸۲ دنبال شد. منتهی حجم طرح بسیار عظیم و بزرگ بود

روحانی تصریح کرد: در مناطق مرزی بعد از پیروزی انقلاب ۲۸ سد تا آغاز به کار دولت یازدهم ساخته شد و در این دولت در طول هفت سال گذشته ۲۴ سد جدید احداث شد و به بهره‌برداری رسید و تونل بسیار  عظیم و مهم نوسود را یکی از شگفتی‌های مهندسی در منطقه بود در دولت یازدهم و دوازدهم به اتمام رسید این طرح برای ما بسیار مهم است.

 وی با تشکر از رهبر معظم انقلاب گفت: وقتی در سال ۹۳ این طرح را برای ایشان توضیح دادم و گفتم برای تکمیل این طرح نیازمند کمک صندوق هستیم و باید از تسهیلات صندوق استفاده کنیم و ۸ میلیارد دلار درخواست کردم رهبری همان جا موافقت کردند. بعد از  اینکه نامه را خدمت ایشان فرستادم،  به صورت کتبی موافقت خود را اعلام داشتند.

رییس دولت دوازدهم با بیان اینکه این کار در سال ۹۳ تحرک اصلی خود را پیدا کرد، اظهارکرد: امروز شاهد افتتاح بخش بزرگی از این طرح هستیم. البته بخش زیادی ازشبکه ها تونل‌ها و سدها در برنامه‌های قبلی افتتاح شده و امروز به محصول رسیده است. امروز ۲۳ هزار هکتار افتتاح شد و امیدواریم تا پایان سال به ۳۵ هزار هکتار  این طرح بزرگ به افتتاح برسد. در سال آینده هم هر مقدار امکان پذیر باشد آن را دنبال می کنیم.  آن بخشی که وزیر کشاورزی گفت که ۵۰ هزار هکتار بود آن را هم دنبال می‌کنیم.

رییس جمهوری با تاکید بر اینکه امنیت غذایی برای ما بسیار مهم است گفت: در سالی که بخشی از آن سال گذشته و بخشی امسال با کرونا مواجه بودیم دیدیم که کشورهای مختلف در مساله مواد غذایی چقدر حساسیت به خرج می‌دهند و این از افتخارات ملی ما است که در بخش آب و خاک و کشاورزی تحول بزرگی را در طولاین هفت سال و بعد از انقلاب شاهد بودیم.

روحانی با اشاره به اظهارات وزیر نیرو ادامه داد: از ۴۷ طرح آبی و رودخانه های مرزی کشور تنها سد ارس قبل از انقلاب ساخته شده است. ۲۸ سد در دولت‌های پیشین و ۲۴ سد در این دولت بعد از انقلاب ساخته شده است و این به آن معناست که انقلاب اسلامی از یک طرف برای امنیت غذایی و آبادانی مرزها از سوی دیگر توجه ویژه داشته است.

وی گفت: استان‌های کرمانشاه و ایلام که در زمان جنگ تحمیلی آن همه مصائب را شاهد بودند، امروز شاهد یک تحول بزرگ در زمینه کشاورزی هستند و مهم است که روی پای خود بایستیم. اینکه کشاورزان با این طرح‌ها در دو و سه نوبت می‌توانند از زمین‌ها استفاده کنند. بسیار مهم است که کشاورزان محصولی را درو کنند و دو ماه بعد محصول دیگری را کشت کنند. باید از اراضی بهخوبی استفاده کنیم.  

رییس جمهوری گفت: در دنیا کشت دیم بخش بزرگی از محصولات را تامین می‌کند و حدود ۱۸ درصد محصولات از زمین‌های آبی است اما همین ۱۸ درصد، ۴۰ درصد مواد غذایی را تامین می‌کند. ما با اجرای این طرح ها محصول در این منطقه به ۴ برابر می‌رسد این توانمندی است که به‌آن رسیدیم

رییس دولت دوازدهم تاکید کرد: باید این طرح ها را ادامه دهیم و با حساسیت تکمیل این طرح را تا پایان امسال و تا پایان این دولت دنبال می‌کنیم. ان شا اللهتا لحظه آخر همه کارگزاران، استانداران، مهندسان و پیمانکاران دست از کار نخواهند کشید.

رییس جمهوری با قدردانی از ۲۰۰ شرکت پیمانکار از جمله قرارگاه خاتم‌الانبیا (ص) و ۴۱ شرکت منهدسان مشاور و استانداران، گفت: می‌دانم این کار چقدر بزرگ بود و همه در اجرای آن تلاش کردند و سهیم هستند و امروز بخش بزرگی از این طرح به ثمر رسیده است و بخش دیگری از آن تا پایان سال وتا پایان دولت در مقاطع مختلف به ثمر خواهد رسید.

مقام عالی دولت با ابراز خرسندی از مهاجرت معکوس به‌دلیل افتتاح این طرح‌ها در این مناطق مرزی اظهارداشت‌: روزی مردم برای زندگی خود ناچار بودند از این مناطق به شهرهای بزرگتر بروند که امروز مهاجرت معکوس خبر بسیار خوشحال کننده‌ای برای مردم، تعادل جمعیتی و آبادانی نقاط مرزی ما است.

وی ادامه داد: امروز طرح‌های مختلف در ۱۲ استان که با خشکی همسایه هستند انجام می‌شود، البته طرح‌های آب شیرین کن را هم برای مناطق جنوبی داریم. در این مناطق سد افتتاح می‌شود و در آن مناطق هم آب شیرین‌کن.

روحانی تاکید کرد : در خوزستان، بوشهر، هرمزگان، سیستان بلوچستان و دریای خزر باید همه طرح‌های پیاده و بهره‌برداری شود و از آب و رودخانه ها که نعمت خدادادی است باید استفاده کنیم.

وی با مهم خواندن حفظ خاک افزود: وقتی زمین‌های ما آباد و رودخانه‌ها مهار می‌شود و وقتی دریاچه‌ها در سدها ایجاد می ‌شود، محیط زیست نیز پایدار می‌شود گرد و غبار کمتر می شود و این سدها مانعی بزرگ برای سیلاب است بنابراین برای جان مردم هم بسیار مهم است.

ریس جمهوری با گرامی‌داشت نام شیرودی گفت: به روان خلبانان بسیار شجاع شهیدان شیرودی و کشوری درود می‌فرستیم. بارها در کنار اینها بودم و قبل از جنگ در سال ۵۸ در همین کرمانشاه برای اولین بار با آنان دیدار داشتم. این دو خلبان شجاع و رزمندگان در طول دفاع مقدس تا روز شهادت‌شان جانبازی کردند.

روحانی همچنین با اشاره به نزدیک بودن ایام بازگشت آزادگان، به آزادگان و خانواده‌های ایثارگران درود فرستاد و ابراز امیدواری کرد پاس‌داشت خوبی از خون شهیدان داشته باشیم و کشورمان را آباد و خودمان را خودکفا کنیم.

رییس جمهوری تصریح کرد: دشمنان که فکر می‌کردند در این شرایط سخت تحریم به زانو درمی‌آییم، ببینند هر هفته طرح‌های توسعه‌ای آب و خاک را در غرب کشور افتتاح می‌کنیم و این علامت بزرگی به آمریکا، صهیونیست‌ها و ارتجاع است که ملت بزرگ ما همیشه پیروز است و در برابر مشکلات همیشه ایستادگی می کند و سرزمین ما هر روز آبادتر خواهد شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =