۲۴ مرداد ۱۳۹۹،‏ ۹:۲۵
کد خبرنگار: 895
کد خبر: 83905971
۱ نفر

برچسب‌ها

نبود طرح تفصیلی مانع توسعه شهری بجستان است

گناباد- ایرنا- عضو شورای اسلامی شهر بجستان نبود طرح تفصیلی را مانع توسعه و عمران این شهر اعلام و بیان کرد: مسوولان ذیربط باید برای رفع این معضل اقدام کنند.

حسین کریمیان روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به این که افق طرح تفصیلی بجستان طی سنوات گذشته به اتمام رسیده و نیازمند بازنگری مجدد است گفت: باید با استفاده از همه ظرفیتها نسبت به تدوین طرح جدید در این بخش اقدام کرد.

وی ادامه داد: طرح تفضیلی چشم انداز توسعه فرهنگی و اجتماعی شهر را ترسیم می کند و از ضرورتهای توسعه شهر بجستان به شمار می رود و مسوولان با تدوین برنامه مشخص نسبت به این مساله عنایت خاص داشته باشند.

عضو شورای اسلامی بجستان گفت: از مجموع ۷۰ هکتار بافت فرسوده در بجستان ۳۰ هکتار در محدوده بافت تاریخی وجود دارد که نمی توان اقدامی برای بازسازی آن انجام داد.

کریمیان افزایش قیمت زمین و مسکن را از دیگر تنگناهای شهری بجستان ذکر کرد و گفت: عرضه و تقاضا در این بخش به هم خورده است و باید برای رفع این مشکل برنامه‌ریزی منجسم داشت.

وی اضافه کرد: رفع مشکلات تامین آب از مطالبات دیگر شهروندان بجستانی است و تنها با بارندگی و با بهره گیری از پتانسیل قنوات این مشکل رفع نمی شود و باید در دراز مدت برای آن برنامه ریزی مدون داشت.

عضو شورای اسلامی بجستان گفت: با وجود این مسائل و مشکلات در تدوین اطلس مناطق محروم کشور که به تازگی توسط بنیاد برکت تهیه شده است بجستان در این قالب قرار نگرفته است و جزء مناطق توسعه یافته قرار گرفته است که باید در این مساله تجدید نظر شود.

کریمیان افزود: تنها شاخصهای تعداد واحدهای تولیدی و ظرفیتهای معدنی ملاک نیست بلکه نقش آنها در اشتغال زایی و توسعه و رونق اقتصادی باید ملاک عمل مسوولان قرار گیرد.

طرح تفصیلی، عبارت از طرحی است که بر اساس معیارها و ضوابط کلی و طرح جامع شهر، نحوه استفاده از زمین های شهری در سطح محلات مختلف شهر و موقعیت مساحت دقیق زمین برای هر یک از آنها، وضع دقیق و تفصیلی شبکه عبور و مرور و میزان تراکم جمعیت و تراکم ساختمانی در واحدهای شهری، اولویتهای مربوط به مناطق بهسازی، نوسازی و توسعه و حل مشکلات شهری و موقعیت کلیه عوامل مختلف شهری در آن تعیین و نقشه ها و مشخصات مربوط به مالکیت بر اساس مدارک ثبتی، تهیه و تنظیم می‌شود.
طرح تفصیلی در حقیقت، تنظیم برنامه‌های مفصل و انجام اقدامات جزیی در مناطق و محلات شهری و طراحی آنهاست. در طرح تفصیلی، خدمات و فضاهای شهری با مشخص کردن جزییات قابل اجرا تعیین می شود و با استفاده از این طرح‌ها می‌توان برنامه‌های مشخص بخش عمومی را تعیین کرد و این برنامه‌ها را به تدریج  و برحسب اولویت در برنامه‌ریزی اجرایی سالیانه شهرداریها منعکس کرد. 

شهرستان بجستان با مساحتی افزون بر چهار هزار و ۷۶۶ کیلومتر مربع در ۲۷۸ کیلومتری جنوب غربی مشهد واقع است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =