برگزاری آیین‌های عزاداری در فضای باز مجاز است

شاهرود – ایرنا - رییس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود گفت: براساس مصوبات کارگروه برگزاری آیین‌های محرم و صفر ، برگزاری عزاداری‌ها با رعایت شیوه نامه های بهداشتی در فضای باز مجاز است.

به گزارش ایرنا، رضا چمن روز پنجشنبه با بیان اینکه برگزاری آیین سوگواری سالار شهیدان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، افزود: در نشستی که با حضور امام جمعه،  فرماندار ، کارشناسان دانشگاه علوم پزشکی و برخی از مسوولان شهر شاهرود برگزار شد، مصوباتی لازم‌الاجرا برای تمامی هیات‌ها و مسجدها تصویب گردید.

وی برگزاری آیین ها را مشروط به اخذ مجوز از سوی اداره تبلیغات اسلامی خواند و تصریح کرد: برگزاری آیین های سوگواری می بایست در فضای باز و با رعایت فاصله گذاری اجتماعی از هر طرف ۲ متر انجام شود.

چمن با بیان اینکه زمان برگزاری مراسم حداکثر ۹۵ دقیقه است، ابراز داشت: جابجایی هیات ها و دسته روی برای روز پنجم محرم و آیین نخل گردانی و تعزیه خوانی در شاهرود و تمامی شهرها ممنوع است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود استفاده از ماسک در طول برگزاری آیین ها را ضروری خواند و اظهار داشت: آموزش و پرورش و اداره ورزش و جوانان نسبت به دراختیار گذاشتن فضای آزاد به هیات های مذهبی همکاری نمایند.

به گفته وی برگزاری نماز جماعت در شهرستان شاهرود و دیگر شهرها تنها در فضای باز مجاز است.

چمن با بیان اینکه هرگونه پذیرایی در جریان عزاداری و پس از آن ممنوع است، پیشنهاد داد : نذورات از قبیل بسته های غذایی خشک و خام و همچنین تهیه لوازم بهداشتی و درمانی بیمارستان ها در قالب کمک مؤمنانه  انجام شود.

وی برپایی ایستگاه های صلواتی، موکب، خیمه و توزیع نذورات در تمامی سطح شهرستان شاهرود را هم ممنوع خواند و ابراز داشت: مسوولان برگزاری آیین ها متعهد به رعایت کامل ضوابط بهداشتی و مقررات یاد شده هستند و در صورت تخلف پاسخگو دستگاه قضایی خواهند بود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود از مسوولان هیات ها و مداحان خواست نسبت به عدم حضور افراد مسن و دارای بیماری های زمینه ای در این آیین‌ها تأکید نمایند.

وی افزود: مقرر شد نشستی توجیهی با حضور ائمه جمعه،  مسوولان هیأت ها و روسای اداره اوقاف و تبلیغات اسلامی برگزار شود.

چمن متعهد بودن دستگاه های اجرایی و اصناف، به ویژه شهرداری ها  نسبت به سیاهپوش کردن محل کار و فضای عمومی شهر خود را از دیگر مصوبات این نشست خواند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود با بیان اینکه برگزاری روضه های خانگی فقط در فضای باز مجاز است، گفت: توجیه هیات امنای مساجد و تکیه ها نیز بر عهده رییس اداره اوقاف و امور خیریه است.

وی ادامه داد: نیروی انتظامی مسوول تأمین امنیت برگزاری آیین ها و نظارت بر رعایت شیوه نامه های بهداشتی و توجیه مداحان مؤثر وهمراهان نمودن آنان است.

چمن تاکید کرد: بخشداری ها و دهیاری ها نسبت به توجیه و آگاهی بخشی هیأت های امنا و برگزارکنندگان مجالس عزاداری و نظارت بر رعایت دستورالعمل ها و ضوابط برگزاری مراسم درحیطه مسوولیت خود اقدام نمایند.

پس از گسترش ویروس در روزهای نخست سال ، با تلاش نیروهای درمانی و رعایت مردم منطقه ، حدود ۲ ماه این منطقه در وضعیت سفید قرار داشت ، اما رعایت نکردن دستورالعمل ها موجب شد از  حدود ۲۰ روز پیش این وضعیت به قرمز تبدیل شود.

از روز گذشته وضعیت حوزه زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی شاهرود از نظر شیوع ویروس کرونا در وضعیت هشدار یا نارنجی قرار دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =