۲۳ مرداد ۱۳۹۹،‏ ۷:۳۰
کد خبرنگار: 1279
کد خبر: 83905712
۰ نفر

برچسب‌ها

رکود فعالیت تجار خوزستانی در مرز چذابه

اهواز- ایرنا- دبیر اجرایی اتاق بازرگانی اهواز با اشاره به اینکه بخش عمده‌ای از صادرکنندگان خوزستان دارای بدهی معوق به دولت در قالب پیمان سپاری ارزی هستند گفت: همین امر باعث شده تا بخش قابل توجه‌ای از فعالیت تجاری مرز چذابه دچار رکود شود.

محمد نجفیان پنجشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: با وجود اینکه روند صادرات کالا به عراق از مرز چذابه بعد از اعمال پروتکل‌های بهداشتی مشترک بین جمهوری اسلامی و این کشور مجددا از سرگرفته شده است، اما تمایل و یا امکان انجام صادرات کالاهای ایرانی از سوی تجار مشاهده نمی‌شود.

وی ادامه داد: علاوه بر این نیز برخی مجوزهای وارداتی از سوی عراق صادر نشده است و این موضوع رکود پیش آمده در مرز چذابه را تشدید کرده است.

دبیر اجرایی اتاق بازرگانی اهواز خاطرنشان‌کرد: روز چهارشنبه ۲۲ مردادماه تعداد ۱۲ کامیون عراقی وارد بارانداز پایانه تجاری چذابه شدند و کالاهایی از جمله ایزوگام، گچ، یونولیت، مصنوعات پلاستیک و سنگ آهن دپو شده در انبار این مرز را بارگیری کردند.

نجفیان مجموع کالای صادر شده از مرز چذابه را در این روز ۴۰۱ تن اعلام کرد و گفت: یکی دیگر از مشکلات موجود در روند صادرات کالاهای ایرانی، پرداخت نشدن مطالبات دولت عراق از سوی ترخیص‌کاران این کشور است که به مروز زمان در حال رفع آنها هستند.

بر اساس این گزارش، مرز تجاری چذابه همزمان با شیوع ویروس کرونا در ایران از سمت کشور عراق مسدود شد تا اینکه بعد تعیین پروتکل های بهداشتی مشترک بین جمهوری اسلامی و این کشور در نیمه اول مردادماه، فعالیت مجدد این گذرگاه مرزی مجددا از سر گرفته شد.

پارسال حدود ۷۰۰میلیون دلار کالاهای غیرنفتی که بیشتر مصالح ساختمانی ، لبنیات ، مواد و کالای خانگی بودند از مرز تجاری چذابه به عراق صادر شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =