اخذ مجوز برای برگزاری آیین‌های محرم در اصفهان ضروریست

اصفهان - ایرنا - سخنگوی ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا گفت: اخذ مجوز برای برگزاری آیین‌های مُحرم حتی مراسم‌ خانگی در استان ضروریست.

حجت‌الله غلامی شامگاه چهارشنبه در حاشیه برگزاری چهل و چهارمین جلسه ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا، با اشاره به اینکه اصفهان هم‌اینک در وضعیت قرمز قرار دارد، گفت: همه مراسم‌ ایام محرم تنها با اخذ مجوز می‌تواند برگزار شود.
وی ادامه داد: کارگروه ویژه ایام محرم با محوریت اداره کل تبلیغات اسلامی استان، تشکیل و همه دستگاه‌های مرتبط با بحث مراسم‌ محرم، در این کارگروه عضو هستند.
سخنگوی ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا افزود: مساجد، تکایا، هیات‌ها، حسینه‌ها و حتی روضه‌های خانگی که قصد دارند در این ایام، مراسم برگزار کنند، باید از سازمان تبلیغات اسلامی مجوز دریافت کنند.
وی تصریح کرد: برگزاری این آیین‌ها صرفاً در فضای باز امکانپذیر است لذا برگزاری مراسم در فضای بسته و منازل مُسقف ممکن نیست.
غلامی تاکید کرد: زمان برگزاری مراسم حداکثر ۲ ساعت است و مجریان مراسم باید با رعایت تمام موازین بهداشتی اقدام به برگزاری مراسم کنند.
وی اضافه کرد: جابه‌جایی هیات‌ها و حرکت دسته‌جات ممنوع است و عزاداران صرفاً در یک مکان باز و با رعایت فاصله‌ اجتماعی و زدن ماسک می‌توانند مراسم خود را اجرا کنند.
سخنگوی ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا افزود: برگزاری مراسم در اماکن مُتبرکه با هماهنگی تولیت این اماکن و در فضای باز آن میسر خواهد بود.
وی تاکید کرد: پذیرایی در طول مراسم بطورکلی ممنوع است و فعالیت ایستگاه‌های صلواتی سابق در سطح شهر صرفا به پخش نوا و نماهای محرم و جمع‌آوری کمک‌های‌ مومنانه معطوف می‌شود.
غلامی گفت: نذورات خام و خشک در راستای کمک به اقشار آسیب‌پذیر و نیت بانیان آن جمع‌آوری و بسته‌بندی می‌شود و در صورتی که امکان تغییر نذر وجود ندارد، با نظارت اداره بهداشت، پخت و بسته‌بندی و در خارج از مراسم توزیع خواهد شد.
وی همچنین با اشاره به تجمع افراد در بوستان‌ها تاکید کرد: به کلیه شهرداری‌های استان ابلاغ شده که تجمع و اطراق در پارک‌ها ممنوع است و با همکاری نیروی انتظامی از فردا با این تجمع‌ها برخورد خواهد شد.
 سخنگوی ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا اظهار داشت: در همین راستا روشنایی پارک‌ها هر شب ۳۰ تا ۴۰ درصد کاهش پیدا می‌کند.
وی خاطرنشان کرد: استفاده از اسباب بازی‌های پارک‌ها بدلیل امکان شیوع بیماری کرونا ممنوع است و استفاده از این وسایل تا اطلاع ثانوی مسدود می‌شود.
 غلامی با اشاره به برخی گزارش‌ها مبنی بر تجمع برخی افراد در نقاطی از جمله پل خواجو، سی‌ و سه پل، پل مارنان، پل شهرستان و کوه صُفه گفت: با همکاری شهرداری و نیروی انتظامی، جلوی این تجمع‌ها گرفته می‌شود.
وی اضافه کرد: همچنین محدودیت‌هایی در ورود به منطقه ناژوان، دهکده زاینده‌رود و باغ بهادران اعمال خواهد شد.
سخنگوی ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا افزود: برگزاری مراسم ترحیم و امثال آن بصورت محدود و صرفاً در آرامستان‌ها با جمعیت مشخص و رعایت فاصله ۲متری، بدون پذیرایی ممکن خواهد بود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha