۲۳ مرداد ۱۳۹۹،‏ ۱۰:۱۵
کد خبرنگار: 908
کد خبر: 83905634
۰ نفر

برچسب‌ها

۲۴ مرداد نشان طلایی و نقره ای لاک پشت پرنده به برگزیدگان می رسد

تهران- ایرنا- برگزیدگان نشان‌های طلایی و نقره‌ای طرح لاک پشت پرنده از بین ۹ کتاب که نامزد نهایی هستند، جمعه ۲۴ مرداد از طریق مراسم فضای مجازی نشان خود را دریافت می‌کنند.

شورای طرح لاک پشت پرنده طی بیانیه ای اعلام کرد: اسفندماه ۱۳۹۸ داشتیم برای برگزاری هشتمین دوره‌ اهدای نشان‌های لاک‌پشت پرنده برنامه‌ریزی می‌کردیم که گسترش بیماری کرونا همه چیز را تغییر داد. ما صبر کردیم به امید روزی که بتوانیم در شهرکتاب مرکزی میزبان شما باشیم و هشتمین سال تولد لاک‌پشت پرنده را در کنار کودکان و نوجوانان عزیز و خانواده‌هاشان جشن بگیریم. اما بعد از گذشت چند ماه فکر کردیم بهتر است به جای صبر کردن در جست‌وجوی راه‌های دیگری باشیم که بتوانیم میزبان خانواده‌هایی از سراسر ایران شویم.

لاک‌پشت پرنده این سال‌ها پیش چشم‌های شما قد کشید تا همراهی برای انتخاب‌های خوب برای کودکان و نوجوانان باشد. جمعه، ۲۴ مرداد از ساعت ۱۸ در صفحه اینستاگرام شهرکتاب مرکزی https://instagram.com/bookcitycentral منتظر شماییم. برای اهدای نشان ویژه به کریم نصر(تصویرگر) و شهلا طهماسبی(مترجم) و اعلام برگزیدگان نشان‌های طلایی و نقره‌ای از بین ۹ کتاب که نامزد نهایی هستند.

لاک‌پشت پرنده فهرستی از کتاب‌های ادبیات کودک و نوجوان است که با همکاری مؤسسه شهر کتاب و فصلنامه تخصصی پژوهشنامه ادبیات کودک و نوجوان تهیه می‌شود. گروهی از منتقدان و کارشناسان کودک و نوجوان در پایان هر فصل، فهرستی از کتاب‌های کودک و نوجوان منتشر شده را در فهرست لاک‌پشت پرنده معرفی می‌کنند.

در سال اول انتشار این فهرست، کتاب‌ها در سه گروه کتاب‌های عالی، کتاب‌های خوب و کتاب‌های راه‌یافته طبقه‌بندی و معرفی می‌شدند. درحال‌حاضر، کتاب‌ها بر مبنای گروه سنی و گروه موضوعی و هم‌چنین، بر حسب رأی داورها با امتیاز شش لاک‌پشت (کتاب‌های بسیار عالی)، پنج لاک‌پشت (کتاب‌های عالی)، چهار لاک‌پشت (کتاب‌های خیلی خوب) و سه لاک‌پشت (کتاب‌های خوب) معرفی می‌شوند.

سی و دومین فهرست لاک پشت پرنده به دلیل شرایط فعلی جامعه ناشی از شیوع ویروس کرونا جمعه ۲۳ خرداد از طریق صفحه‌ اینستاگرام شهرکتاب مرکزی طی جشنی آنلاین رونمایی شد.

طرح لاک پشت پرنده همچنین از سال ۹۱ اقدام به اهدای نشان طلایی و نقره ای لاک پشت پرنده کرده است، نشان طلایی به کتابی تعلق می‌گیرد که دو سوم از کل داوران آن کتاب را شایسته‌ دریافت نشان طلایی بدانند. نشان نقره‌ای هم به کتاب یا کتاب‌هایی تعلق می گیرد که دو سوم داوران حاضر در جلسه آن کتاب را شایسته‌ دریافت نشان نقره‌ای بدانند.

داوری کتاب‌ها بر اساس معیارهای لاک‌پشت پرنده و با رأی مخفی انجام شده است و طبق آیین‌نامه، نشان‌های طلایی و نقره‌ای به کتاب‌های ویژه‌ای که بیش‌ترین هماهنگی را با معیارهای لاک‌پشت پرنده داشته باشند، اهدا می شود.

به گفته محمد خانی نامزدهای نهایی هشتمین دوره نشان طلایی و نقره‌ای لاک‌پشت پرنده ۹ کتاب هستند که پس از بررسی کتاب‌هایی که با امتیاز شش و پنج لاک‌پشت به فهرست‌های فصلی لاک‌پشت پرنده در سال ۱۳۹۷ راه پیدا کرده‌ بودند، انتخاب و اعلام شده‌اند. همچنین جشن اهدای این نشان به دلیل شیوع کرونا به تعویق افتاد اما در مراسم آنلاین روز جمعه اعلام می شوند.
برگزیدگان برای دریافت نشان از بین این کتاب‌ها انتخاب و معرفی خواهند شد:
۱. این کتاب را ممنوع کنید/ نویسنده: الن گرتز/ مترجم: سارا عاشوری/ ناشر: پرتقال

۲. پسری که با پیراناها شنا کرد/ نویسنده: دیوید آلموند/ تصویرگر: الیور جفرز/ مترجم: ریحانه جعفری/ ناشر: هوپا

۳. جنگل برای همه/ ایده‌پرداز و تصویرگر: نازنین عباسی/ طراح و سازنده اوریگامی: علیرضا علاءالدینی/ عکاس: بهداد شیرمحمدی/ ناشر: فاطمی (کتاب طوطی)

۴. دشمن/ نویسنده: دیوید کالی/ تصویرگر: سرژ بلوک/ مترجم: رضی هیرمندی/ ناشر: کتاب چ (چشمه)

۵. شکارگاه عجیب/ نویسنده: سمیرا آرامی/ تصویرگر: معصومه صحبتی/ ناشر: شرکت انتشارات فنی ایران

۶. قبرستان عمودی (از مجموعه‌ دروازه‌ مردگان) / نویسنده: حمیدرضا شاه‌آبادی/ ناشر: افق

۷. گفت‌وگوی جادوگر بزرگ با ملکه‌ جزیره‌ رنگ‌ها/ نویسنده: جمشید خانیان/ ناشر: افق

۸. ماجراهای ریگو و رزا/ نویسنده: لورنتس پائولی/ تصویرگر: کاترین شرر/ مترجم: الهام مقدس/ ناشر: ایران‌بان

۹. من پنیرم/ نویسنده: رابرت کورمیر/ مترجم: رویا زنده بودی/ ناشر: آفرینگان

حمید اباذری، معصومه انصاریان، محمود برآبادی، جعفر توزنده‌جانی، شکوه حاجی‌نصرالله، مینا حدادیان، شیوا حریری، شادی خوشکار، فاطمه زمانی، علی‌اصغر سیدآبادی، رودابه کمالی، گیسو فغفوری، نلی محجوب، مریم محمدخانی، فرمهر منجزی، رویا میرغیاثی و سید مهدی یوسفی، گروه داوری لاک‌پشت پرنده در هشتمین دوره‌ اهدای نشان‌های طلایی و نقره‌ای را تشکیل می‌دادند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =