وال استریت ژورنال از تلاش‌های آمریکا برای مقابله با حزب الله لبنان خبر داد 

تهران- ایرنا- روزنامه وال استریت ژورنال روز چهارشنبه نوشت: آمریکا با اعمال تحریم علیه مقامات حزب الله در تلاش برای تضعیف این گروه بعد از انفجار بیروت است.  

به گزارش ایرنا، آمریکا، روزنامه وال استریت ژورنال به نقل از مقامات آگاه نوشت: دولت ترامپ بعد از انفجار بیروت به دنبال اعمال تحریم ها علیه سیاستمداران و تجار برجسته حزب الله است تا از این طریق قدرت این گروه را تضعیف کند.  

براساس این گزارش بعد از انفجار مهیب بیروت و کشته شدن حداقل ۱۶۰ نفر، تلاش های واشنگتن برای قراردادن رهبران لبنان در لیست سیاه که متحد حزب الله هستند، تسریع بخشیده است.  

به نوشته وال استریت ژورنال، مقامات آمریکایی انفجار بیروت را در راستای تلاش گسترده برای مهار نیروی شیعه تحت حمایت تهران، فرصتی مناسب برای ایجاد جدایی میان حزب الله و متحدین می بینند.  

دولت ترامپ که بعد از خروج از توافق هسته ای (برجام) تحریم هایی را با عنوان فشار حداکثری علیه ایران اعمال کرد هم اکنون نیز برنامه اجرای برخی تحریم ها علیه لبنان را در سر دارد.  

سه‌شنبه  هفته پیش (۱۴مرداد) در پی وقوع آتش‌سوزی گسترده‌ در یکی از انبارهای نیترات آمونیوم در بندر بیروت، انفجار مهیبی رخ داد که در اثر آن، شمار زیادی کشته و زخمی شدند.

بر اثر این انفجار بیش از شش هزار نفر مجروح شدند که بخش بزرگی از آنها پس از مداوا در مراکز درمانی مرخص شدند. شمار قربانیان این حادثه دست‌کم ۱۷۱ نفر اعلام شده و با توجه به مفقود بودن ده‌ها نفر دیگر، احتمال افزایش تعداد آنها منتفی نیست.
به گزارش ایرنا، سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله در واکنش به انفجار بندر بیروت گفت : از ساعت نخست انفجار که هنوز هیچ مسئله‌ای روشن نشده بود، در حالی که ابتدا برخی گفتند زلزله شده، برخی رسانه‌های داخلی آمدند و یک روایت از پیش آماده شده منتشر کردند و گفتند که این انفجار ناشی از انبار موشکی حزب الله بوده است.

وی افزود: گفتند که انبار سلاح، مهمات یا موشک متعلق به حزب الله بوده. از نظر آنان مهم این بود که بگویند متعلق به حزب الله بوده، حالا هر چه بوده. گفتند حزب الله شش سال است اینجا انبار کرده و سایر ادعاها.

وی ادامه داد: هدفشان این است که به مردم لبنان بگویند آنکه مردم را کشته حزب الله است.  نمی‌دانم این اسمش آزادی رسانه و بیان است؟ ما خودمان شهید و مجروح داده‌ایم در این حادثه

نصرالله گفت: من امروز قاطعانه همه این دروغ‌ها را تکذیب می‌کنم، نه انباری هست، ‌ نه سلاحی هست، نه الان نه در گذشته، هیچ چیزی متعلق به حزب‌الله آنجا نبوده است؛ اگر در بندر سلاح یا موشکی منفجر شود برای همه مشخص خواهد بود. معلوم است که نیترات آمونیم از کجا آمده و چرا آنجا بوده است.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha