تاکید رئیس دانشکده شرق شناسی ساریوو بر ضرورت گسترش زبان فارسی در بوسنی

اروپا|بلگراد-ایرنا- رئیس دانشکده شرق شناسی و اساتید زبان فارسی دانشگاه سارایوو در نشستی با سفیر جمهوری اسلامی ایران بر ضرورت گسترش زبان و ادبیات فارسی در بوسنی و هرزگوین تاکید کردند.

به گزارش ایرنا، پرفسور «محمد جلیلویچ» رئیس دانشکده فلسفه و شرق شناسی‌ دانشگاه سارایوو به همراه رئیس و اساتید کرسی زبان و ادبیات فارسی روز چهارشنبه ضمن حضور در سفارت کشورمان در سارایوو با «محمود حیدری» سفیر کشورمان دیدار و گفت وگو کردند.

رئیس دانشکده فلسفه و شرق شناسی دانشگاه سارایوو در این دیدار که در آستانه پایان ماموریت سفیر کشورمان در بوسنی و هرزگوین انجام شد، از همکاری و مساعی سفارت جمهوری اسلامی در سال های اخیر به منظور تقویت جایگاه کرسی زبان فارسی در دانشگاه سارایوو قدردانی کرد.

دکتر جلیلویچ همچنین از حمایت های انسان دوستانه ملت و دولت جمهوری اسلامی ایران از مردم بوسنی هرزگوین در سالیان جنگ‌ یاد کرد و افزود: ملت بوسنی هرزگوین هرگز دوستان خود را فراموش نخواهد کرد.

دکترجنیتا خاورویچ  رئیس کرسی زبان فارسی دانشگاه سارایوو در این دیدار بر رویکرد دانشگاه سارایوو در ترویج زبان و ادبیات فارسی تاکید نمود و ضمن قدردانی از همکاریهای سفیر جمهوری اسلامی ایران، خواستار همکاری‌های علمی و پژوهشی دانشگاه سارایوو با دانشگاه های ایران از طریق تبادل اساتید دانشگاه با بهره گیری از فضای مجازی گردید. 

«نامیر کاراخلیلوویچ» استاد تمام زبان و ادبیات فارسی دانشگاه سارایوو در این دیدار از همکاری و رویکرد مثبت سفارت جمهوری اسلامی ایران به آموزش زبان فارسی در کشور بوسنی و هرزگوین تشکر و ابراز امیداوری کرد که این رویکرد در آینده نیز ادامه داشته باشد.

سفیر جمهوری اسلامی ایران نیز در این نشست که با حضور «امیر حسین نوری» رایزن فرهنگی کشورمان برگزار شد با ابراز خرسندی از دیدار با رئیس دانشکده و اساتید زبان فارسی دانشگاه سارایوو از خدمات این مجموعه علمی در راستای ترویج فرهنگ و ادبیات فارسی قدردانی کرد.

سفیر کشورمان افزود: سفارت، رایزنی فرهنگی و نهادهای ایرانی تمام تلاش خود را برای حمایت از کرسی زبان فارسی دانشگاه سارایوو به عمل آورده و در آینده نیز همراه و حامی ترویج زبان فارسی خواهند بود.

حیدری با یادآوری آثار فاخر زبان فارسی در بوسنی و هرزگوین و قدردانی از زحمات اساتید زبان فارسی دانشگاه سارایوو در به ثمر رساندن این آثار؛ نظیر ترجمه دیوان حافظ توسط مرحوم دکتر بشیرجاکا رئیس پیشین کرسی زبان و ادبیات فارسی، فرهنگ لغت بوسنیایی فارسی و کتاب چندزبانی در مثنوی معنوی و سایر آثاری که در ایران به عنوان کتاب های سال برگزیده شده اند بر اهمیت استمرار این روند تاکید کرد.

دانشکده فلسفه و شرق شناسی دانشگاه سارایوو قدیمی ترین مرکز شرق شناسی در بالکان است که در سال ۱۹۵۱ میلادی تاسیس شده و بزرگترین دانشکده از نظر تعداد دانشجو و تعداد استاد در بوسنی هرزگوین محسوب می شود.

در حال حاضر رشته زبان و ادبیات فارسی یک رشته کاملاً مستقل در این دانشگاه بوده و شامل دوره های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا است.
 

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha