تکمیل بیمارستان ماهفروجک ساری شتاب می‌گیرد

ساری - ایرنا - بازدید معاون رییس جمهوری و رییس سازمان برنامه و بودجه از بیمارستان در حال ساخت ماهفروجک ساری و وعده تخصیص کامل بودجه مورد نیاز در صورت تعهد مسئولان استانی برای سرعت بخشی به کارهای اجرایی ، امیدها را برای تکمیل بزرگ‌ترین بیمارستان دولتی مازندران پررنگ کرده است.

به گزارش خبرنگار ایرنا ، دکتر محمدباقر نوبخت عصر روز چهارشنبه به همراه استاندار ، رییس دانشگاه علوم پزشکی مازندران و جمعی از مسئولان محلی از روند اجرایی این بیمارستان در غرب ساری بازدید کرد.

ساخت بیمارستان ۳۷۰ تختخوابی ماهفروجک از مصوبات نخستین سفر استانی دولت نهم بود که کلنگ آن سال ۸۸ به زمین زده شد. بر اساس وعده ای که مسئولان وقت داده بودند قرار بود این بیمارستان ظرف ۲ سال تکمیل ، تجهیز و بهره برداری شود ولی با گذشت بیش از یک دهه پروژه بیمارستانی با ۶۴ درصد پیشرفت فیزیکی و ۵۷ درصد پیشرفت مالی در دست اجراست.

بر اساس اعلام مسئولان استانی ، برای تکمیل این واحد درمانی که در زمینی به مساحت ۱۶ هکتار در دست ساخت قرار دارد، یک هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال اعتبار مورد نیاز است.

اگرچه میانگین ساخت و تجهیز فضای بیمارستانی در سطح کشور حدود ۱۳ سال است ، ولی پیری بیمارستان های موجود در مازندران و پایین بودن ظرفیت پذیرش آنها باعث شده تا طی ۶ ماه گذشته با شیوع ویروس کرونا کمبود فضای درمانی با ظرفیت بالا بخوبی از سوی درمانگران احساس شود و  این معضل ، انتظارات را از دولت تدبیر و امید در پایان سال خدمتگزاری هشت ساله برای تکمیل بیمارستان ماهفروجک ساری به عنوان یکی از پروژه های ماندگار افزایش داده است.

وعده مشروط نوبخت برای تامین اعتبار 
معاون رییس جمهوری و رییس سازمان برنامه و بودجه در بازدید از این بیمارستان تامین اعتبار تکمیلی این پروژه را مشروط به بهره داری آن حداکثر تا خرداد ماه سال آینده اعلام کرد.
دکتر محمد باقر نوبخت گفت : به دلیل محدودیت اعتباری ، دولت بودجه خود را برای تکمیل پروژه های عمرانی و زیرساختی با پیشرفت فیزیکی بالا و پروژه هایی قرار داده که حداکثر تا پایان سال جاری به بهره برداری برسند و ما نیز در سازمان برنامه و بودجه متعهد به برنامه ریزی برای تامین اعتبار تکمیلی این پروژه ها شدیم.
وی خاطرنشان کرد : با وجود محدودیت مالی چنانچه این پروژه بیمارستانی با تامین اعتبار مورد نیاز یک هزار و ۲۰۰ میلیارد ریالی حداکثر تا پایان اردیبهشت ماه سال آینده به بهره برداری برسد، سازمان برنامه و بودجه کشور این اعتبار را تامین خواهد کرد.

اعتبار قطره چکانی 
رییس دانشگاه علوم پزشکی مازندران هنگام بازدید دکتر محمدباقر نوبخت از این بیمارستان نیمه تمام به خبرنگار ایرنا گفت : بیمارستان ۳۷۰ تختخوابی ماهفروجک بزرگترین بیمارستان استان مازندران محسوب می شود که عملیات اجرایی آن در سال ۸۸ شروع شد و همچنان نیمه کاره است.
دکتر سید عباس موسوی افزود : تاکنون برای اجرای این پروژه حدود ۹۹۰ میلیارد ریال اعتبار هزینه شد و در سال جاری نیز در قانون بودجه برای آن ۱۸۰ میلیارد ریال اعتبار مصوب شد که با این روند اعتباری برای پایان این پروژه بیمارستانی حداقل حدود هفت سال دیگر زمان نیاز است .
وی گفت : اگرچه بودجه مورد نیاز این پروژه از محل اعتبارات ملی تامین می شود، ولی طبق آخرین صورت وضعیت برای تکمیل آن براساس برآورد سال جاری حدود یک هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال اعتبار مورد نیاز است و با توجه به مسن و کوچک بودن بیمارستان های فعال استان مازندران، تکمیل این واحد درمانی می تواند بخش زیادی از مشکلات درمانی و کمبود فضای درمانی را به خصوص در دوران کرونایی از دوش درمانگران و حوزه سلامت استان بردارد.
دکتر موسوی اظهار داشت : بیمارستان ماهفروجک در حاشیه جاده ترانزیتی و بین شهرستان های ساری و قائمشهر واقع است که در صورت تکمیل می تواند حدود یک میلیون نفر از جمعیت استان و مسافران را تحت پوشش قرار دهد و با توجه به گردشگر پذیر بودن استان مازندران، تسریع در ساخت این فضا درمانی یکی از نیازمندی های ضروری درمانی برای این خطه شمال کشور است.
وی خاطرنشان کرد : انتظار درمانگران ما از دولت تدبیر و امید در آخرین سال خدمتگزاری هشت ساله این است که اعتبار مورد نیاز را برای تکمیل این پروژه بیمارستانی تخصیص دهد و ما نیز تعهد می کنیم که این پروژه تا بهار سال آینده به بهره برداری برسد.
ضعف فضای بیمارستانی در مازندران 
استاندار مازندران نیز گفت : اکثر فضاهای بیمارستانی موجود در استان کوچک و پیر هستند و ارایه خدمات با کیفیت درمانی را از درمانگران سلب می کند، این در حالیست که با بهره برداری از بیمارستان ۳۷۰ تختخوابی ماهفروجک بخش زیادی از مشکلات استان در بخش کمبود فضای بیمارستانی رفع می شود.
احمد حسین زادگان افزود : ما برای تکمیل این بیمارستان حدود یک هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز داریم و با تخصیص این اعتبار این فضای بیمارستانی ما تا اواخر بهار سال آینده تکمیل و به بهره برداری خواهد رسید.
نماینده عالی دولت در مازندران با اشاره به بازدید معاون رییس جمهوری و رییس سازمان برنامه و بودجه از این پروژه ، اظهار داشت : آقای دکتر نوبخت وعده داده اند که در صورت تعهد استان مبنی بر پایان پروژه  در بهار سال آینده، کل اعتبار مورد نیاز تامین شود.
حسین زادگان اضافه کرد : ما در داخل استان تمام ظرفیت های پیمانکاری را برای تکمیل این پروژه به کار خواهیم گرفت و قطعا نیز پیش از پایان بهار سال آینده این پروژه مهم درمانی که می تواند حدود یک میلیون جمعیت استانی را تحت پوشش خدمات رسانی خود قرار دهد، تکمیل می کنیم.
معاون رییس جمهوری و رییس سازمان برنامه و بودجه عصر امروز چهارشنبه ۲۲ مردادماه سفر دو روزه خود را به استان مازندران شروع کرد.  دکتر نوبخت در روز نخست سفرش از جاده دسترسی فرودگاه بین المللی دشت ناز ، تصفیه خانه فاضلاب ، تالار مرکزی ، سالن ورزشی ۶ هزار نفری و نیروگاه زباله سوز  شهرستان ساری بازدید کرد.
بر اساس اعلام مسئولان محلی ، برای تکمیل  این پروژه ها حدود چهار هزار میلیارد ریال اعتبار مورد نیاز است. پیش بینی می شود در صورت تکمیل این پروژه ها تا پایان سال جاری سازمان برنامه و بودجه اعتبار مورد نیاز را تامین کند.
هم اکنون حدود پنج هزار پروژه عمرانی نیمه تمام در مازندران وجود دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha