گوشی‌های اندرویدی بزرگترین شبکه تشخیص زلزله در جهان

تهران - ایرنا - گوگل به تازگی مجموعه بزرگی از گوشی‌های اندرویدی در سراسر جهان را به منظور هشداردهی لرزه‌های زمین استفاده کرده است به نحوی که وقتی یک گوشی اندرویدی زمین‌لرزه را حس کند، اطلاعات دریافتی از شتاب‌سنج خود را مخابره می‌کند.

به گزارش روز چهارشنبه پایگاه خبری سی‌نت، شاید این اطلاعات به تنهایی مفهومی نداشته باشند، اما الگوی فعالیت که توسط هزاران گوشی در یک منطقه مخابره و به صورت لحظه‌ای نظارت می شود می‌تواند تصویر واضحی را از وضعیت لرزه زمین در آن منطقه به دست دهد و عملکردی شبیه به یک شبکه لرزه‌نگاری دقیق داشته باشد.
این شبکه در صورت وقوع زمین‌لرزه‌های بزرگ، امکان هشداردهی لحظه‌ای به افراد مستقر در نواحی دورتر از مرکز زمین لرزه‌ها را فراهم می‌کند.

چنانکه گوگل بیان کرده است، در این شبکه سیگنال‌های دارای سرعت نور با سرعت انتشار زلزله رقابت می‌کنند و در نتیجه کاربران چند لحظه قبل از وقوع زلزله هشداری را روی گوشی خود دریافت می‌کنند که امکان آمادگی را برای آن‌ها فراهم می‌کند.
قرار است این هشدارها ابتدا در ایالت کالیفرنیای آمریکا فعال شود و عملکرد این شبکه با لرزه‌نگارهای موجود در این ایالت مقایسه گردد. پس از آن در طول سال آینده، این قابلیت گوشی‌های اندرویدی در سایر ایالت‌های آمریکا فعال خواهد شد.
    

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha