۲۲ مرداد ۱۳۹۹،‏ ۱۶:۱۱
کد خبرنگار: 2971
کد خبر: 83905356
۳ نفر

برچسب‌ها

از واکسن روسی کرونا چه می دانیم؟

مسکو - ایرنا - رئیس جمهوری روسیه دیروز سه شنبه از ثبت رسمی واکسن کرونا در کشورش در حالی خبر داد که خیلی ها در دنیا منتظر شنیدن این خبر از نقطه دیگری بودند.

به گزارش روز چهارشنبه خبرنگار ایرنا از مسکو، «ولادیمیر پوتین» در نشستی با مقامات روسیه که به صورت مستقیم پخش می شد، با اعلام این خبر افزود: صبح امروز واکسن ثبت شده است، این برای نخستین بار است که در جهان واکسنی برای کرونا ثبت می شود.

به گفته پوتین، این واکسن خوب و موثر است و مصونیت پایداری در بدن افرادی که از آن استفاده کرده اند بوجود آورده است،واکسن عوارض جانبی جدی بوجود نمی آورد و حتی یکی از دخترانم از آن استفاده کرده است، پس از نخستین تزریق درجه حرارت بدن او به 38 درجه سانتیگراد رسید اما پس از دومین تزریق درجه حرارت بدن کمی بالا رفت و سپس به حالت عادی برگشت و اکنون حالش خوب است.

گفتنی است، واکسن روسی کرونا اسپوتنیک وی (sputnik v) نام دارد که نام نخستین ماهواره پرتاب شده به مدار زمین است. این واکسن توسط کارشناسان مرکز اپیدمیولوژی و میکروب شناسی گامالیا و با کمک بنیاد سرمایه گذاری مستقیم روسیه ساخته شده

است.

این واکسن در کارخانه بیوفارم روسیه ساخته می شود که در شهر زلنوگراد در استان مسکو قرار گرفته است.

ولادیمیر چیراخوف رئیس کارخانه داروسازی سیستما (محل تولید واکسن) در این باره گفته است: در زمان حاضر ساخت صنعتی واکسن جریان دارد و ظرفیت تولید کارخانه یک و نیم میلیون دوز در سال است و ما بخوبی می دانیم که این حجم تولید ناکافی است به همین دلیل به سرمای گذاری بیشتر ادامه می دهیم.

اما سوال اینجاست که نخستین واکسناسیون چه زمانی در دسترس عموم قرار می گیرد.

تاتیانا گولیکووا معاون نخست وزیر روسیه در این باره گفته است: ما در آینده نزدیک این واکسن را در اختیار عموم قرار می دهیم اما امیدوارم که در ماه آینده یا حتی زودتر واکسن کرونا در روسیه عرضه شود.

وی گفت: امیدواریم که کارکنان بخش درمان نخستین کسانی باشند که از این واکسن استفاده می کنند.

روسها مدعی هستند که کمپانی های داروسازی قبلا خواستار تعویق ثبت واکسن کرونا در روسیه شده بودند اما وزارت بهداشت روسیه با درخواست آنان مخالفت کرده است.

مسئولان وزارت بهداشت روسیه مدعی هستند که دلیلی برای تاخیر در ثبت واکسن وجود نداشته است زیرا روسیه هیچ معیار بین المللی را نقض نکرده است.

کارشناسان روسی هم بر این باورند که تاخیر در تاریخ ثبت واکسن کرونا فقط به نفع کمپانی های خصوصی ازجمله شرکت های غربی است چرا که ساخت واکسن برای بخش تجاری وصنعت داروسازی غرب منبعی برای درآمد زایی هنگفت است.

از سوی دیگر برخی معتقدند که تازه‌ترین گزارش سازمان جهانی بهداشت از ۲۸ واکسن کرونا که در سرتاسر جهان در حال طی مراحل ارزیابی بالینی است، نشان می‌دهد که واکسن موسسه تحقیقاتی «نیکلای گاملیا» در مرحله نخست ارزیابی قرار داشته و بدون طی دو مرحله بعدی از سوی روسیه به طور رسمی ثبت شده است.
بر پایه گزارش سازمان جهانی بهداشت، واکسن مرکز ملی اپیدمولوژی و میکروبیولوژی روسیه به نام «نیکلای گاملیا» تاکنون در قالب مرحله نخست ارزیابی بر روی دو گروه ۹ نفره و یک گروه ۲۰ نفره آزمایش شده است.
این گزارش حاکیست که در حال حاضر تنها سه واکسن اروپایی و آمریکایی دانشگاه آکسفورد، شرکت مُدرنا و بیون‌تک در حال گذراندن مرحله سوم ارزیابی بالینی خود هستند. همچنین سه واکسن چینی نیز در حال طی مرحله سوم ارزیابی خود قرار دارند.
به گزارش یورنیوز دانشمندان معتقدند، تشخیص این که یک واکسن موجب فعال‌سازی سیستم ایمنی بدن در مقابل یک ویروس می‌شود یا خیر، نیاز به سه مرحل آزمایش دارد که مرحله نخست آن با تعداد محدودی داوطلب دریافت واکسن انجام می‌شود ولی در مرحله دوم واکسن به صدها نفر تزریق می‌شود و برای اثبات کارآیی و ایمنی آن.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha