ایجاد زیست بوم نوآوری در فناوری‌های پیشرفته کشور

تهران- ایرنا- معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با اشاره به اتفاقات خوب در اکوسیستم نوآوری و فناوری کشور در چند سال اخیر گفت: در بسیاری حوزه‌های فناوری پیشرفته از قبیل سلول های بنیادی، هوافضا و آی سی تی دارای زیست بوم نوآوری شده‌ایم.

به گزارش ایرنا، سورنا ستاری در آیین آغازبه‌کار نهمین نمایشگاه بین‌المللی نوآوری و فناوری (اینوتکس۲۰۲۰) در این سخنرانی که به صورت مجازی پخش شد اظهار داشت: برگزاری نهمین دوره این نمایشگاه در شرایطی که کشور درگیر شیوع ویروس کرونا است، در پارک فناوری پردیس این اراده وجود داشته که نمایشگاه به صورت آنلاین برگزار شود.

وی افزود: امروزه اتفاقات خوبی در اکوسیستم نوآوری و فناوری کشور رخ داده که از آن جمله می‌توان به تشکیل پنج هزار و ۳۰۰ شرکت دانش بنیان، راه اندازی چندین هزار استارتاپ و شتابدهنده‌ اشاره کرد.

ستاری ایجاد بیش از ۴۰ پارک علم و فناوری، کارخانه‌های نوآوری و ایجاد نواحی نوآوری را از دیگر تحولات ایجاد شده در اکوسیستم نوآوری و فناوری دانست و ادامه داد: علاوه بر آن ما در حوزه‌هایی که زیست بوم فناوری نداشتیم، این فضاها ایجاد شده که شامل زیست بوم‌های نوآوری در حوزه ICT، سلول‌های بنیادی و هوافضا می‌شود.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری یادآور شد: امروزه جهت گیری‌های دانشگاه‌ها به سمت حرکت در راستای ایجاد دانشگاه‌های نسل سوم و چهارم است، با این تحولات فرهنگ عمومی در حال تغییر است ولی تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله داریم.

معاون رییس جمهوری گفت: نبود زیر ساخت‌های لازم برای توسعه اکوسیستم نوآوری ناشی از وضعیتی است که اقتصاد نفتی به کشور تحمیل کرده است،  اقتصاد نفتی پدیده‌ای است که اعتماد به نسل جوان فعال را از ما می‌گیرد در آموزش‌های دانشگاهی باید به این مساله تاکید شود که دانشجویان درس می‌خوانند تا ارزش افزوده ایجاد کنند.

ستاری افزود: امیدوارم که چهار روز برگزاری نمایشگاه اینوتکس دستاوردهای قابل توجهی داشته باشد و بتواند زمینه تبادل فناوری را میان بازیگران این عرصه فراهم کند. امیدوارم مذاکرات خوبی میان شرکت‌ها صورت گیرد.

نمایشگاه اینوتکس ۲۰۲۰ امروز به عنوان نخستین نمایشگاه فناوری مجازی کشور فعالیت خود را آغاز کرد، این نمایشگاه از ۲۲ تا ۲۵مرداد ماه به صورت سه بعدی در بخش های مختلف بر بستر آنلاین برگزار می شود.

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha