فرهنگ ایثار با همراهی مردم ادامه مسیر داده است

کرج - ایرنا - مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان البرز گفت: فرهنگ ایثار و شهادت  در بطن خود با همراهی مردم در طول ۱۴۰۰سال گذشته تاکنون مسیر خود را پیموده ‌است.

سلیمان رستمیان روز چهارشنبه در نخستین نشست «قرارگاه فرهنگی ایثار و شهادت» استان البرز، افزود: جامعه امروز نیازمند ترویج و توسعه  فرهنگ ایثار و شهادت است و آینده این مملکت در ضمان جغرافیای سیاسی و فرهنگی و اندیشه سیاسی بستگی به ترویج این فرهنگ دارد.

وی در این نشست که با حضور جمعی از سرداران و یادگاران دوران دفاع مقدس برگزار شده بود با اشاره به ظرفیت های مردمی، گروه ها و تشکل ها و همچنین دستگاه‌های اجرایی در راستای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت گفت: با توجه به ظرفیت هایی موجود در استان البرز گام های موثری می توان در راستای زنده نگه داشتن یاد و نام شهدا و همچنین ترویج فرهنگ ایثار و شهادت بر طبق سیاست های کلی مقام معظم رهبری برداشت.

وی در ادامه به تشکیل قرارگاه فرهنگی به ریاست نماینده ولی فقیه در استان اشاره کرد و تصریح کرد: این جلسه با هدف بهره‎گیری از ظرفیت‌های مجموعه دستگاه‌های اجرایی و بهره‌مندی از نظرات و طرح‌های یادگاران دفاع مقدس و همچنین گنجینه های فرهنگ ایثار و شهادت عزیزانی که سال ها در این امر تلاش کردند برگزار تا با هدف‌گذاری‌های راهبردی و موثر بتوانیم با طی یک پروسه زمانی به نتایج مطلوب دست پیدا کنیم.

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان البرز افزود: باید با بهره‌گیری از سرمایه های اجتماعی هر نهاد و سازمان و با تدبیر، هم‌اندیشی و هم‌افزایی ظرفیت‌های مسیر رسیدن به هدف را تعیین و مسیر را بپیماییم.

رستمیان در بخش دیگر به ظرفیت های موجود در بنیاد شهید و امور ایثارگران اشاره کرد و گفت:  بنیاد آثار شهدا و ایثارگران را به صورت فیزیکی و دیجیتال نگه‌داری کرده که با هماهنگی و هم‌فکری می توان از آنها استفاده و یک حرکت فرهنگی نو و بدیعی را با همکاری سایر نهادهای دولتی و مردمی شکل داد که در این راه بیشتر رویکرد ما به سمت نهادهای مردمی و هیئت‎ها خواهد بود. 

دبیر شورای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت استان البرز در ادامه با تبیین تاثیرگذاری حرکت‌های مردمی در حوزه ایثار و شهادت یادآور شد: باید با بهره گیری از دستاوردهای انقلاب و همچنین پیروی از سبک و سیره شهدا عالمانه در این مسیر گام برداشته و این فرهنگ عظیم را با رویکردی جدید در جامعه نهادینه کنیم تا جایی که این فرهنگ در بطن جامعه قابل مشاهده باشد.

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان البرز در ادامه تصریح کرد: در سال‌های گذشته برنامه‌های کلان و اقدامات فرهنگی بسیار موثری انجام شده است که بخشی از آن مقطعی و بخشی از آن نیز نهادینه شده است، اما آنچه که به دست نیامده است ایفای نقش نسل جدید و فعال جامعه و هم چنین برخی از گروههای جامعه در این جریان سازی است که  به نظر می رسد خیلی نقش آفرینی نکردند.

رستمیان گفت: جامعه امروز نیازمند ترویج و توسعه  فرهنگ ایثار و شهادت است و آینده این مملکت در جغرافیای سیاسی و فرهنگی و اندیشه سیاسی بستگی به ترویج این فرهنگ دارد.

وی اضافه کرد: کسانی که  آینده این کشور را در دست دارند اگر با جغرافیای فرهنگی،  اندیشه سیاسی و راهبرد اندیشه سیاسی شهدا و همچنین فرهنگ و اعتقاداتشان عجین و آگاه نباشند،از نظر مسایل مربوط به دفاع از وطن و چه از بعد مسایل فرهنگی آسیب خواهند دید.

وی افزود: تجارب تاریخی به ما ثابت کرده است که در همه دوره ها باید برای نسل جوان برنامه و طرح داشته باشیم و گرنه دیگران برای جوانان ما برنامه و طرح تدوین می کنند.

ما اکنون باید با هم‌فکری دوستان به سوی تربیت نسل جدید حرکت کنیم ، هدف کلی ما باید برنامه ریزی و اثربخشی برای نسل جدید باشد.

رستمیان در پایان تاکید کرد: انتظار می‌رود با شناسایی و ارزیابی ظرفیت‌ها و سیاست‌گذاری در این حوزه، این جلسه فرهنگی قرارگاه ایثار و شهادت در کوتاه مدت با بررسی چالش‌ها و برنامه‌ریزی و هدف گذاری بتواند اقداماتی نهادینه و مردمی با همکاری و حضور تمامی لایه‌های جامعه به ظهور برساند.

در این نشست دبیر ستاد راهیان نور کشور و مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان البرز نیز حضور داشتند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha