نمایش مستند «شهر سوخته» به هنر و تجربه رسید

تهران- ایرنا- فیلم مستند داستانی «شهر سوخته» به کارگردانی ناصر پویش از روز شنبه ۲۵ مرداد در سینماهای هنروتجربه اکران می‌شود.

مستند «شهر سوخته» درباره منطقه شهر سوخته زابل است. شهری که یکی از بلندترین تمدن‌های دوران سپیده دم تاریخ را داشته‌ است. کاوش‌هایی که در چندین دهه اخیر در این شهر صورت گرفته بسیاری از یافته‌های باستان‌شناسان و تاریخ‌نویسان را دگرگون کرده است و این فیلم تلاش دارد تا بخشی از این یافته‌ها را به تصویر بکشد.

در خلاصه داستان فیلم آمده است: «همزمان با کاوش باستان شناسی در شهر سوخته صدایی از اعماق خاک شنیده می‌شود. فیلم در حالی که همراه با باستان‌شناسان به روایت گزارشی و لحظه به لحظه از کاوش‌ها می‌پردازد، موازی با آن به جست‌وجوی صدا در اعماق خاک و به اعماق تاریخ می‌رود تا با مردم کهنسال شهر سوخته همراه شود…».

ناصر پویش، با نام اصلی ناصر منصور افشاری تاکنون فیلم‌نامه و کتاب‌های سینمایی متعددی تالیف و چندین فیلم کوتاه از جمله «پاسخ»، «کودک و شمشیر»، «خاک گرم» و تله‌فیلم «شبیه شیدایی» را کارگردانی کرده است. پویش سابقه نگارش فیلم‌نامه «زنان+مردان» را با عباس کیارستمی دارد و تاکنون چندین فیلم‌نامه چون «سونات شرقی»، « چهل و چهار»، «گنجشک‌های خیابان ولی‌عصر»، «شیخ اشراق» و… را به رشته تحریر در آورده‌است.

وی تحقیق و نگارش فیلم‌نامه «شهر سوخته» را از سال ۱۳۸۳ آغاز کرد و پس از صرف یک سال پژوهش و نگارش فیلم‌نامه کار متوقف شد اما دوباره در سال ۱۳۹۶ این فیلم با سرمایه شخصی ساخته و آماده نمایش شد. مستند داستانی «شهر سوخته» پیش از این در دانشگاه استنفورد به نمایش درآمده و تحسین شده است.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha