ارداتمندی البرزی‌ها به سیدالشهدا (ع) و رعایت پروتکل‌ها

کرج - ایرنا - مدیرکل تبلیغات اسلامی استان البرز گفت: یکی از شعارهای اصلی ما در برگزاری مراسم عزاداری سید و سالار شهیدان کربلا ، حضرت اباعبدالله الحسین (ع)، عرض ارادات به این بزرگوار و حفظ سلامت عزاداران است که جمع آن ممکن است.

حجت الاسلام و المسلمین مهدی ولایی برحق روز چهارشنبه در نشستی که به منظور تجلیل از خبرنگاران برگزار شد، در پاسخ به خبرنگار ایرنا در خصوص تلاش برای از بین بردن دوگانه ساختن «عزاداری و سلامت»، افزود: جمع عزاداری و سلامت ممکن است و پیشینه خدمات فرهنگی، سلامت، مسجد و هیئات مذهبی در برگزاری مراسم شب قدر ماه مبارک رمضان نیز این امر را ثابت می کند.

وی اظهار داشت: فعالان در عرصه های فرهنگی و مذهبی بودند که هم در پخش سبدهای کالا و هم گندزدایی محلات در دور اول کرونا و هم خدمت در بیمارستان ها و تغسیل و تدفین جانباختگان از کرونا زحمات زیادی کشیدند و اکنون نیز همین گروه هستند که مجلس عزاداری برپا می کنند.

وی گفت: به تعبیر مقام معظم رهبری،‌متدین ترین ها هستند که نسبت به انجام پروتکل های بهداشتی مقیدتر هستند و همان ها هستند که می خواهند شور مردمی را به نحو جدیدتر و متفاوت تری مدیریت کنند.

ولایی برحق افزود:‌ با درنظر گرفتن زیرساخت های استان و رصدهای انجام شده امیدواری زیادی داریم که از این برهه هم فعالان فرهنگی و حوزه هیئات سیدالشهدا (ع) بتوانند موفق و منطقی بیرون بیایند.

تمام هیئات مذهبی مجالس عزای خود را برگزار کنند

مدیرکل تبلیغات استان البرز البرز در ادامه با اشاره به برگزاری مجالس عزاداری، گفت: ما به تمام هیئات مذهبی توصیه می کنیم که مجالس عزای سیدالشهدا (ع) را برگزار کنند زیرا عدم برپایی این مجالس باعث تراکم در بقیه هیئات می شود.

وی با اشاره به مصوب شدن پروتکل های بهداشتی برگزاری مراسم عزاداری، افزود:‌ بر اساس این مصوبات مقرر شده تا مراسم در فضاهای باز برگزار شود که در این راستا از تمام ارگان هایی که این ظرفیت ها را دارند همیاری می خواهیم و برگزاری مراسم در این مکان ها به مدت ۲ ساعت می تواند باشد.

وی ادامه داد: همچنین در هیئات مذهبی و حسینیه هایی که دارای سقف بلند هستند می توانند مراسم عزاداری خود را به مدت یک ساعت با رعایت پروتکل های بهداشتی و استفاده تمام عزاداران از ماسک برگزار کنند.

ولایی برحق با تاکید بر اینکه تمام هیئات مذهبی و مساجد مکلف هستند برای دریافت کسب مجوز برگزاری مراسم در سامانه بیرق نام نویسی کنند، گفت: بر اساس این سامانه هر هیات مکلف است یک «همیار سلامت» که وظیفه نظارت درون مجموعه ای در رعایت پروتکل ها را دارد، معرفی کند.

راه اندازی دسته های عزاداری ممنوع است

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان البرز بیان داشت: براساس مصوبات ستاد ملی کرونا، راه انداختن دسته های عزاداری ممنوع است.

وی در خصوص پخش نذورات نیز توصیه کرد که تا آنجا که امکان دارد و اگر نذر خاصی نیست و صیغه نذر خوانده نشده، مردم نذورات را در قالب بسته های حمایتی توزیع کنند و یا اگر اصرار بر پخت غذای نذری در هیئات می باشد، غذا را فقط به صورت بیرون بر به عزاداران بدهند.

برگزاری مراسم روضه خانگی

ولایی برحق همچنین در خصوص اعزام مبلغین و مبلغات در مجالس عزاداری گفت: امسال در اعزام مبلغین ۲ طرح متفاوت را معرفی کرده ایم که یکی طرح «روضه خانگی» است.

وی افزود:‌ در این طرح کسانی که به هر دلیلی امکان حضور در مراسم عزاداری را ندارند، با یک اطلاع رسانی می توانند متقاضی حضور روحانی و مبلغ در خانه شان باشند به شرط آنکه در این مجلس فقط اعضای خانه مستمع باشند و این مجلس عزا نیز با رعایت پروتکل های بهداشتی و به صورت مختصر برگزار می شود.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان البرز طرح دوم را با عنوان «اصحاب الحسین (ع)» بیان داشت و گفت: این طرح که به پیشنهاد اداره کل تبلیغات اسلامی استان البرز در سطح کشور معرفی شده، چهره دیگری از عزاداری امام حسین (ع)‌و یارانش را نشان می دهد.

وی تصریح کرد: در اجرای این طرح گروه های کوچک سه تا چهار نفره با یک بلندگوی کوچک در محلات و کوچه ها حضور می یابند و به اهل کوچه اعلام می کنند که یک مجلس کوچک عزاداری در کوچه شان برگزار می شود.

وی گفت: مردم محلات می توانند از پشت پنجره خانه هایشان، بالکن منازلشان و یا در خانه هایشان در این مجالس شرکت کنند که در اجرای این طرح هم ناظر بر زدن ماسک اهالی محلات داریم و هم پیوست رسانه ای داریم و این طرح همان چهارپایه خوانی قدیم است.

ولایی برحق یکی دیگر از طرح های اجرایی را طرح «علمداران» دانست که با همکاری شهرداری ها و مردم برگزار می شود.

وی افزود: در اجرای این طرح مردم در نصب پرچم درب منازلشان برای اشاعه شعار حسینی و اقامه عزای حسینی با کمک هیئات مذهبی برای نصب پرچم اقدام می کنند و شهرداری ها نیز اقدام به فضاسازی شهری می کنند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی البرز اضافه کرد: همچنین ایستگاه های «نوای حسینی» به جای ایستگاه های صلواتی فعال می شوند به طوریکه در سال جاری توزیع چای و نذری در این ایستگاه ها ممنوع است و فقط در این ایستگاه ها در ساعات خاصی اقدام به پخش صوت و ویدئو پرژکتور عزاداری امام حسین (ع) و دود کردن اسپند می کنند تا فضای شور حسینی در شهر جاری شود.

در پایان این نشست از خبرنگاران فعال در عرصه مذهبی،‌دینی و فرهنگی مرتبط با تبلیغات اسلامی استان البرز تجلیل شد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha