۲۲ مرداد ۱۳۹۹،‏ ۱۵:۲۲
کد خبرنگار: 983
کد خبر: 83905247
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

درخشش شاخص‌های اقتصادی استان یزد در سخت‌ترین شرایط

یزد - ایرنا - معاون اقتصادی اداره کل امور اقتصاد و دارایی استان یزد گفت: با وجود تحریم‌ها و مشکلات متعددی که در سال‌های اخیر اقتصاد کشور با آن مواجه بوده، شاخص‌های اقتصادی استان یزد مبین رویکردی باثبات و پایدار است که نتیجه آن درخشش این استان در برخی شاخص‌های اقتصادی در سطح کشور است.

به گزارش ایرنا، محمد دهقان منشادی روز چهارشنبه در نشست هماهنگی اطلاع رسانی برنامه‌های هفته دولت در استان یزد با تشریح جایگاه این استان در زمینه برخی از شاخص های اقتصادی اظهار داشت: در بررسی اخیر مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی استان یزد بالاترین امتیاز را در امنیت سرمایه گذاری کسب کرده که این مهم مبین جهت گیری‌های صحیح حوزه اقتصادی در این استان است.

وی ادامه داد: استان یزد هم اکنون رتبه دوم کشور را در سرانه میزان سپرده گذاری و همچنین رتبه دوم کشور را در تسهیلات بانکی ارائه شده دارد و همچنین در حوزه بیمه نیز رتبه این استان در کشور دوم است.

دهقان منشادی تصریح کرد: ۹۹ درصد واردات گمرک یزد را محصولات غیرمصرفی تشکیل می دهد و سهم عمده واردات استان در رابطه با تولید داخل به کار گرفته می شود و همچنین وضعیت درآمدهای مالیاتی و هزینه های استان نیز به گونه ای است که شاخص یزد در این زمینه نیز مثبت می باشد.

وی تصریح کرد: در زمینه فعالیت بازار سرمایه نیز استان یزد از فعال ترین استان‌های کشور است و حدود ۴۰ درصد جمعیت استان در بازار سرمایه فعال هستند و بخش خصوصی فعال در حوزه اقتصادی استان نیز در بین پنج استان برتر کشور قرار دارد.

معاون اقتصادی اداره کل امور اقتصاد و دارایی استان یزد یادآور شد: بر اساس آخرین آمار ارائه شده از سوی مرکز آمار ایران، یزد بیشترین میزان کاهش نرخ بیکاری را در کشور ثبت کرده که این مهم در سخت ترین شرایط اقتصادی حاصل شده است.

دهقان منشادی رتبه استان یزد در تولید کاشی در کشور را رتبه اول، تولیدات گلخانه‌ای رتبه دوم و توسعه گردشگری را نیز رتبه دوم عنوان کرد و گفت: استان یزد در ۲۰ عنوان ازفعالیت های اقتصادی در زمره  استان های برتر کشور است اما این ظرفیت‌ها و موفقیت‌ها به خوبی تبیین نشده است.

وی تشکیل کمیته‌ای برای تولید و انتشار اقدامات و فعالیت‌های دستگاه های دولتی در استان را ضروری دانست و هفته دولت را فرصت مناسبی برای اطلاع رسانی خدمات و اقداماتی که از سوی دولت در استان صورت گرفته عنوان کرد.

معاون سیاسی امنیتی استاندار یزد نیز گفت: هفته دولت سال جاری از جهاتی مختلفی دارای اهمیت ویژه است که آخرین هفته دولت تدبیر و امید است و همچنین در آستانه ورود به قرن جدید در سال ۱۴۰۰ شمسی نقطه عطفی در تاریخ کشور محسوب می شود.

احمد ترحمی بهابادی ادامه داد: با تمامی محدودیت‌هایی که دولت تدبیر و امید با آن مواجه بوده اقدامات اساسی در این دولت انجام گرفته و برخی پروژه ها مانند کتابخانه مرکزی یزد که حدود نیم قرن از آغاز آن گذشته در این دولت تکمیل شد.

وی با تاکید بر اطلاع رسانی خدمات دولت با وجود تنگناها موجود افزود: تقویت امید مردم به دولت تنها محدود به دولت تدبیر و امید نمی شود بلکه این یک سرمایه اجتماعی است که پشتوانه ای مطمئن برای دولت‌های بعدی نیز می باشد، دود تخریب این سرمایه اجتماعی به چشم کسانی که در این جهت حرکت می کنند خواهد رفت.

ترحمی بهابادی با تبیین همزمانی دهه اول ماه محرم با هفته دولت و همچنین وضعیت شیوع بیماری کرونا دراستان تصریح کرد: با توجه به شرایط موجود بخش اعظم برنامه های هفته دولت با رعایت پروتکل های بهداشتی، پرهیز از اجتماعات و عمدتا از طریق ظرفیت های فضای مجازی انجام می شود.

مدیر اسناد و کتابخانه ملی یزد و کارشناس حوزه رسانه نیز در این نشست گفت: افکار عمومی جامعه باید از محدودیت های دولت مطلع باشند و اقداماتی که صورت گرفته با وجود تنگناهای فراوان ناشی از تحریم ها، از طریق ابزارهای مختلف به اطلاع عمومی رسانده شود.

داود پاک طینت ارائه اطلاعات اقدام دولت تدبیر و امید در قالب های مختلف چند رسانه ای از طریق پرتال استانداری را مورد تاکید قرار دارد.

عباس ملازینلی  رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی ورزشی شهرداری یزد نیز استفاده از رویکردهای جذاب فرهنگی و هنری و استفاده از قالب های متنوع ارائه محتوا برای ارائه اطلاعات اصلی تهیه شده از سوی سازمان های متولی را از رویکردهایی برشمرد که باعث می شود تا دولت مورد اجحاف قرار نگیرد و اظهار داشت: به خصوص در زمینه معرفی طرح هایی که سال ها روی زمین مانده و توسط دولت تدبیر و امید به سرانجام رسیده، افکار عمومی جامعه باید مطلع شوند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد نیز حاکم سازی نگاه آینده محورانه به تولید محتوا در خصوص اقدامات دولت را مورد تاکید قرار داد و یادآور شد: علاوه بر اطلاع رسانی اقدامات دولت باید اسنادی که آیندگان بتوانند اقدامات این دولت را به درستی قضاوت کنند، تهیه شود.

مجید جوادیان زاده استفاده از ظرفیت شبکه های اجتماعی در کنار ظرفیت رسانه ملی و نشریات و خبرگزاری های را موردتاکید قرار داد و افزود: رویکرد اصلی در زمینه گزارش اقدامات دولت باید تبدیل به گفتمان سازی شود که از این طریق اثرگذاری بیشتری را نیز به همراه دارد.

سیدخلف حوتی نژاد معاون اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی یزد نیز استفاده از ظرفیت‌های فضای مجازی و چهره های اثر گذار در این فضا برای افزایش پوشش مخاطبان را در جریان اطلاع رسانی اقدامات و خدمات دولت موثر ارزیابی کرد.

استان یزد با وجود محدودیت‌هایی ناشی از قرار گرفتن در گرم و خشک ترین منطقه کشور ، از استان های مهم در حوزه اقتصادی به خصوص در زمینه صنعت است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha