امسال آیین‌های سنتی محرم در چهارمحال و بختیاری برگزار نمی‌شود

شهرکرد- ایرنا- معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار چهارمحال و بختیاری با اشاره به شیوع ویروس کرونا گفت: آیین‌های سنتی ماه محرم مانند خیمه‌سوزان و آقا سلام که با اجتماع عزاداران در یک مکان همراه است ، در استان بر اساس دستورالعمل‌های ستاد ملی کرونا برگزار نمی‌شود.

جعفر مردانی روز چهارشنبه در جلسه ستاد استانی مدیریت و مقابله با کرونا افزود: با توجه به افزایش شیوع ویروس کرونا و براساس دستورالعمل‌های ستاد ملی کرونا ، آیین‌های سنتی عزاداری استان از جمله شام غریبان، خیمه‌سوزان، تعزیه‌خوانی، شیرخوارگان و آیین‌های سنتی بومی مناطق استان از جمله چاق‌چاقو و آقا سلام امسال برگزار نمی‌شود.

وی اظهار داشت: برگزاری مراسم‌های عزاداری سید و سالار شهیدان و دهه اول محرم نیز براساس دستورالعمل بهداشتی باید در مکان‌های باز، کمتر از ۲ ساعت، با فاصله‌گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک و همچنین بدون توزیع هرگونه نذری برگزار شود.

مردانی افزود: این استان در کنترل بیماری با استفاده از تمام ظرفیت‌های استانی برای مدیریت و درمان بیماری از استان‌های با عملکرد مطلوب بوده است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار چهارمحال و بختیاری، بر تدوین ضمانت اجرایی برای رعایت‌های پروتکل‌های بهداشتی مراسم و آیین‌های عزاداری محرم و صفر در استان و بومی‌سازی این مراسم‌ها تاکید کرد.

مردانی اظهار داشت: اقلام بهداشتی از قبیل ماسک و مواد ضدعفونی باید در اختیار هیات‌های عزاداری قرار گیرد، تا بتوان با رعایت پروتکل‌های بهداشتی سلامت عزاداران حفظ شود.

وی بر ممنوعیت حرکت دسته‌های عزاداری هیات‌های مذهبی در دهه اول محرم براساس مصوبه ستاد کرونا تاکید کرد و گفت:ملاک و معیار برگزاری مراسم‌های عزاداری در سطح کشور، دستورالعمل ستاد کرونا است و همه هیات‌ها و دسته‌های عزاداری  باید براساس این دستورالعمل عمل کنند.

معاون سیاسی‌، امنیتی و اجتماعی استاندار چهارمحال و بختیاری با اشاره به افزایش تعداد مبتلایان ناشی از این ویروس در هفته‌های گذشته در سطح کشور افزود: رعایت دستورالعمل‌های از سوی مردم در ایام مختلف به خصوص ایام سوگواری شهادت امام حسین(ع) ضروری است.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز چهارمحال و بختیاری نیز با تاکید بر اینکه آیین‌ها و سنت‌های عزاداری جزء اعتقادات مردم است، گفت: باید در برگزاری مراسم عزاداری محرم، تمامی دستورالعمل‌های ستاد کرونا و موازین بهداشتی رعایت شود.

عبدالرضا علی‌محمدی، با اشاره به اینکه دستورالعمل برگزاری مراسم عزاداری محرم از سوی ستاد ملی کرونا ارسال شده است، افزود: اجرای این دستورالعمل‌ها در هیات‌های مذهبی باید ضمانت اجرایی داشته باشد.

به گزارش ایرنا، ویروس کرونا که منجر به بیماری کووید ۱۹ شده است، بسیاری از کشورهای جهان درگیر کرده است و سازمان بهداشت جهانی را برآن داشته تا وضعیت فوق‌العاده اعلام کند.
استفاده همگانی از ماسک، شست‌وشوی دست‌ها با آب و صابون، رعایت بهداشت فردی، خودداری از دست دادن‌های مکرر و منع سفر و اجتماعات از جمله نکاتی است که پزشکان متخصص برای پیشگیری از شیوع این ویروس توصیه می‌کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha