حدود چهار هزار قلاده سگ علیه هاری در سیستان و بلوچستان واکسینه شدند

زاهدان- ایرنا- مدیرکل دامپزشکی سیستان و بلوچستان گفت: سه هزار و ۹۸۱ قلاده سگ از ابتدای امسال تاکنون در این استان علیه بیماری هاری واکسینه شدند.

دکتر مهدی حسینی روز پنجشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: دامپزشکی برای محافظت جمعیتهای انسانی، دامی و سگ‌ها در برابر ویروس هاری با واکسیناسیون  علیه این بیماری می‌پردازد. 

وی گفت: بیماری ویروسی هاری از خطرناک‌ترین بیماری‌های مشترک بین انسان و دام است که علاوه‌بر تهدید سرمایه‌های دامی کشور در صورت عدم پیشگیری و درمان به موقع، جمعیت انسانی را نیز به شدت تهدید می‌کند.

مدیرکل دامپزشکی سیستان و بلوچستان افزود: این بیماری کشنده منشا ویروسی داشته و سیستم عصبی را مورد حمله قرار می‌دهد ویروس هاری در بزاق حیوان یا انسان آلوده وجود دارد و معمولا از طریق گاز گرفتگی و در موارد غیر معمول‌تر در اثر تماس بزاق آلوده با زخم، سبب انتقال بیماری به فرد یا انسان سالم می‌شود.

وی بیان کرد: این بیماری طیف گسترده‌ای از حیوانات و انسان را تحت تاثیر قرار داده و معمولا در اثر عدم واکسیناسیون به موقع حیوانات خانگی و اهلی که با محیط بیرون در ارتباط هستند جمعیت انسانی را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد به همین دلیل مهمترین راه پیشگیری از شیوع این بیماری واکسیناسیون صحیح و به موقع حیوانات اهلی و خانگی است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =