معاون فرماندار گناباد خواستار ایجاد تشکل غیردولتی برای حمایت از سالمندان شد

گناباد- ایرنا- معاون سیاسی، اجتماعی و امنیتی فرماندار گناباد راه‌اندازی تشکل غیر دولتی برای حمایت هدفمند از جمعیت سالمند در این شهرستان را ضروری دانست.

قاسمعلی طالبی روز چهارشنبه در جلسه شورای ساماندهی سالمندان گناباد افزود: با توجه به زیاد بودن جمعیت سالمند این شهرستان باید  از ظرفیت تشکلهای مردم نهاد و غیر دولتی برای فرهنگ سازی و حمایت از این قشر و استفاده از ظرفیت بخش‌های مختلف در این زمینه بهره گرفت.

وی ادامه داد: زیاد بودن جمعیت سالمند در گناباد نشان دهنده توجه خاص به بهداشت و سلامت مردم این شهرستان است که موجب افزایش میانگین سنی شده است.

معاون فرماندار گناباد گفت: با توجه به جمعیت سالمندان وجود تنها یک مرکز برای نگهداری سالمندان در این شهرستان کافی نیست و باید از ظرفیتهای مختلف از جمله خیران برای حمایت از این قشر استفاده شود.

وی افزود: با توجه به شرایط سخت دوران شیوع کرونا و قرنطینه خانگی و کاهش مراودات اجتماعی و وجود مشکلات روحی برای سالمندان باید با انجام مشاوره های روان شناسی برای حمایت از این قشر گام برداشت.

طالبی با اشاره به اینکه دستگاههای اجرایی به دلیل مسائل و مشکلاتی مانند کمبود و محدودیت اعتبارات توان کافی برای توجه و  تکریم بازنشسته های خود ندارند، خواستار عنایت بیشتر به قشر بازنشسته ادارات شد.

رییس اداره بهزیستی گناباد هم پیش از این به خبرنگار ایرنا گفته بود: افزایش جمعیت سالمندان و گسترش شکاف بین نسلی در این شهرستان به یک دغدغه مهم تبدیل شده است.

علی آراسته افزود: ۱۲ درصد از مجموع بیش از ۹۰ هزار نفر جمعیت این شهرستان را سالمندان تشکیل می‌دهند و گناباد از نظر پیری جمعیت دومین شهر سالمند کشور محسوب می شود.
وی ادامه داد: بر این اساس توجه به مسائل و مشکلات قشر سالمند به ویژه در عرصه های فرهنگی و اجتماعی باید در اولویت قرار گیرد.
رییس اداره بهزیستی گناباد گفت: بخاطر تداوم پدیده خشکسالی و پیامدهای اجتماعی و اقتصادی آن مهاجرت از این شهرستان به دیگر نقاط کشور افزایش یافته و جمعیت سالمندان گناباد طی سالهای اخیر افزایش یافته است.
وی افزود: خانواده و بستگان بیشتر سالمندان گناباد در دیگر نقاط کشور ساکن هستند اما این قشر به دلیل تعصب و علاقه به زادگاه خود در این شهرستان مانده اند لذا باید توجه بیشتری نسبت به مراقبت و تامین نیازهای سالمندان صورت گیرد.
آراسته ادامه داد: مشکل مهم سالمندان خلاء روحی و عاطفی است که آنها را به حاشیه رانده بنابراین باید بیشتر در کانون خانواده با محوریت فرزندان و متناسب با فرهنگ و آداب و رسوم خاص خود نگهداری و مورد توجه قرار گیرند.
مرکز شهرستان ۹۰ هزار نفری گناباد در ۲۸۷ کیلومتری جنوب مشهد واقع است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =