تخصیص ۱۳ هزار پنل خورشیدی به عشایر تا پایان امسال

تهران - ایرنا - رییس سازمان امور عشایر ایران گفت: تا پایان امسال ۱۳ هزار پنل خورشیدی و تا انتهای سال ۱۴۰۰ نیز ۱۲ هزار پنل خورشیدی در مناطق عشایری کشور توزیع می شود.

به گزارش روز چهارشنبه وزارت جهاد کشاورزی، « کرمعلی قندالی» در دیدار با عبدالله ایزدپناه نماینده مردم باغملک و ایذه در مجلس شورای اسلامی افزود:  وزارت نیرو مکلف است تا پایان برنامه ششم ۷۵ هزار خانوار عشایری را به پنل خورشیدی تجهیز کند.

وی اظهارداشت: فراکسیون عشایری مجلس و عضویت نمایندگان در آن از اهمیت زیادی برخوردار است و می‌تواند کمک کند تا عشایر در قانون بودجه بیشتر از این جایگاه داشته باشند.

رییس سازمان امور عشایری کشور با بیان این که در حوزه آبرسانی به مناطق عشایری وضعیت خوبی داریم، افزود: سازمان امور عشایر در حوزه راه‌های مناطق عشایری اعتبارات ملی ندارد و کل اعتبارات راه‌های این مناطق استانی است.

قندالی تصریح کرد: در سال گذشته در مناطق عشایری ایذه یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان و برای عشایر باغملک یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان برای تامین آب شرب سالم اعتبار اختصاص داده شد.

تعاونی های عشایری یک برند هستند

رییس سازمان امور عشایری ایران گفت: امروز شرکت‌های تعاونی عشایری یک برند هستند چراکه همه چیز برای آنها فراهم شده و در قانون بند ب تبصره ۱۹ نیز گریدی پیش‌بینی‌شده تا تعاونی‌های عشایری بتوانند کارهای عمرانی نیز انجام دهند.

وی با اشاره به تسهیلات پرداختی در سال‌های اخیر به عشایر، افزود: تسهیلات اعطایی به عشایر فرصتی است که اگر کسی استفاده نکند این فرصت را از دست داده است.

قندالی با بیان این که یکی از کارهایی که از ابتدای مسوولیت در سازمان پیگیر شدم ارتقا ساختار تشکیلاتی امور عشایر استان‌ها بود، گفت: در مجموع در شهرستان‌ها ۴۵ اداره و ۷۰ نمایندگی داشتیم و با پیگیرهایی که شد ۱۴ مورد از نمایندگی ها تبدیل به اداره و ۶۰ نمایندگی جدید نیز راه اندازی کردیم.

وی ادامه داد: ارتقای نمایندگی عشایر باغملک به اداره نیز یکی از مطالبات سازمان است اما در حال حاضر سخت گیری هایی برای ارتقا ساختار اداری وجود دارد البته باید پیگیری کنیم امور عشایر شهرستان ها ارتقا پیدا کنند.

مردم از بی عدالتی نگران هستند نه از کمبودها

« عبدالله ایزدپناه» نماینده مردم باغملک و ایذه در مجلس شورای اسلامی نیز گفت:  مردم از بی عدالتی نگران هستند نه از کمبودها و اگر همه در یک سطح باشند مردم کاستی ها را راحت تر تحمل می کنند.

وی اظهار داشت: لازم است در خصوص تسهیلات عشایر حق و حقوق خود را بدانند و ما باید به عشایر اطلاع دهیم و مطالبه گری نیز کنیم.

ایزد پناه افزود: کسانی که به ما رای داده اند روستائی و عشایری هستند و ما هم به دنبال این هستیم به این مردم خدمت کنیم.

نماینده مردم باغملک و ایذه در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: شهرستان باغملک دارای ۱۲۰ هزار نفر جمعیت است که با وسعت بالا دارای مناطق عشایری و گردشگری بسیار خوبی است و در گرمای تابستان در برخی مناطق شهرستان برف وجود دارد.

وی درخواست کرد این نمایندگی تبدیل به اداره امور عشایر شود تا به صورت مستقل و با امکانات بیشتر به عشایر شهرستان ارائه خدمات کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha