فرماندار میبد: خبرنگاران نقش موثری در اطلاع رسانی عزاداری محرم دارند

یزد- ایرنا- فرماندار میبد گفت: خبرنگاران نقش بسیار مهم و موثری در اطلاع‌رسانی و آگاهی‌بخشی به مردم برای برگزاری مراسم‌ عزاداری ماه محرم همراه با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و پیشگیری از شیوع موج دوم ویروس کرونا دارند.

به گزارش ایرنا حسین فلاح روز چهارشنبه در مراسم تجلیل از خبرنگاران شهرستان افزود: از زمان شیوع ویروس کرونا خبرنگاران میبد تاکنون همکاری خوبی در کنترل این وضعیت با تهیه گزارش‌های خبری و مستند سازی فعالیت‌های کادر درمان داشته‌اند.

فرماندار میبد ادامه داد: در روزهای عزاداری محرم نیز همچنان لازم است این ایفای نقش مورد توجه قرار گرفته و تداوم داشته‌ باشد.

وی تصریح کرد: کادر درمان و بهداشت میبد وظیفه خود را به خوبی انجام داده اند و اقدامات ارزنده و شبانه‌روزی آنها در کنترل بیماری موجب شده است میبد کمترین آمار فوت شهرستان را در ارتباط با  بیماری کووید -۱۹  در استان یزد داشته باشد که اقدام  ستودنی است.

فرماندار میبد در ادامه از فعالیت‌های انجام شده در جمع‌آوری و توزیع بسته‌های معیشتی با محوریت  سپاه و بسیج و قرارگاه شهید سلیمانی قدردانی کرد.

همچنین امام جمعه موقت میبد نیز گفت: خبرنگاری کاری سخت و بسیار حساس است و خبرنگاران باید با انتشار خبرهایی متقن و گرفته شده از منبع دست اول و داشتن صداقت در خبر نویسی را مورد توجه قرار دهند.

حجت‌الاسلام‌ علیرضا حسنی افزود: خبرنگاران همچنین باید مشکلات مردم را به مسوولان ، اقدامات و خدمات مسوولان را  به مردم منتقل کنند ، همچنین حفظ ارزش‌ها را مورد توجه قرار دهند تا خدای نکرده به نوشتن و قلم آنها به ارزش های الهی ، دینی و انقلابی صدمه وارد نسازد.

وی از خبرنگاران خواست در انجام کارهای فرهنگی برای مورد توجه قرار گرفتن رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی مقابله با ویروس کرونا از سوی مردم همکاری داشته‌باشند.

دادستان میبد هم با اشاره به اینکه خبرنگاران در شکل‌دهی افکار مردم نقش مهمی دارند گفت: لازم است مراسم‌ عزاداری همراه با حفظ شان و همچنین مورد توجه قرار دادن سلامت مردم برگزار شود.

علی باقرپور افزود: رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی گذشته از آن که حق‌الناس است ، عدم رعایت آنها پیگرد قانونی و تعیین مجازات و پرداخت جریمه در قالب هزینه‌های درمان و جبران خسارت زیان دیده‌ها از کرونا را به دنبال دارد.

وی از خبرنگاران خواست نقش اطلاع رسانی خود در این ارتباط را مورد توجه قرار داده و همکاری کنند.

رییس سازمان تبلیغات اسلامی میبد هم گفت : حضور سالخوردگان ، کودکان و افراد دارای بیماری زمینه‌ای در عزاداری‌های محرم  باید محدود شود ، همچنین بنرهایی بر سر در حسینیه‌ها  و محل‌های برگزاری مراسم‌ها نصب و از طریق آن ورود افراد بدون ماسک ممنوع  شود.

حجت الاسلام علیرضا آقایی افزود: برنامه‌ هیات‌ها نیز به گونه‌ای مدیریت شود که تا ساعت ۱۱ شب مراسم عزاداری در هر محل بیشتر به طول نکشد.

وی تصریح کرد: امسال نخل‌برداری از سوی هیات های مذهبی ممنوع است ، هیچ یک از هیات‌ها اجازه گستردن سفره غذا را ندارند و پخش غذا باید به صورت معیشتی و یا با استفاده از بن غذا  باشد.

این مسوول به لزوم ثبت نام هیات‌ها در سایت بیرق نیز اشاره کرد.

فرمانده بسیج ناحیه میبد هم گفت : این شهرستان تا به حال در اجرای برنامه‌های حمایتی پیشتاز بوده و از زمان شیوع کرونا نیز فعالیت‌های بسیار خوبی برای تهیه و توزیع بسته‌های معیشتی و نیز پیگیری اجرای برنامه‌ها در دیگر حوزه‌های اجتماعی و فرهنگی با همکاری نیروهای سپاه و بسیج انجام داده ‌است.

سرهنگ دوم پاسدار مصطفی بهشتی افزود: با آغاز ماه شعبان تهیه بسته‌های حمایتی شروع شد و در شب نیمه شعبان حدود یک میلیارد تومان و در ماه رمضان نیز پنج هزار بسته از بسته‌های حمایتی فقط در طرح تعاون اجتماعی توزیع شد.

وی با اشاره به توزیع ۲ هزار بسته معیشتی توسط قرارگاه شهید سلیمانی و همچنین انجام فعالیت‌های بسیار در حوزه‌های دیگر توسط این قرارگاه، آماده سازی یک هزار بسته حمایتی در دهه امامت و ولایت را نیز عنوان کرد که بخشی از آنها نیز توزیع شده‌است.

فرمانده انتظامی میبد نیز همکاری هیات‌های عزاداری در سال‌های گذشته را یادآور شد و اظهار امیدواری کرد که امسال نیز با توجه به وضعیت شیوع کرونا این تلاش و همکاری برای حفظ سلامت مردم و برقراری نظم و امنیت بیشتر مورد توجه باشد.

سرهنگ سیدطاهر موسوی در ادامه به ممنوعیت به راه‌انداختن دسته های عزادار( کاروان)  ، نخل‌برداری ، توزیع شام و نصب موکب‌ها و پرهیز از سلیقه‌ای عمل کردن اشاره کرد و از خبرنگاران خواست در این زمینه با ایفای نقش آگاهی سازی و اطلاع رسانی خود همکاری داشته‌باشند.

در این مراسم به سوال‌های خبرنگاران از سوی فرماندار میبد پاسخ داده ‌شد و از خبرنگاران خبرگزاری ها ، رسانه‌های چاپی و پایگاه‌های خبری شهرستان قدردانی شد.

هفت نشریه مکتوب ، ۹ پایگاه خبری دارای مجوز و ۲۵ خبرنگار در عرصه اطلاع رسانی میبد فعالیت دارند.

مرکز شهرستان ۱۰۵هزار نفری میبد در ۵۰ کیلومتری شمال غرب شهر یزد مرکز این استان قرار دارد.

همچنین  سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دیروز( سه شنبه) گفته بود که از اوایل اسفند ۹۸ تاکنون ۳۳۱ هزار و ۱۸۹ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و با فوت ۱۸۴ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، شمار آنها به ۱۸ هزار و ۸۰۰ نفر رسید.

سیما سادات لاری بیان کرد: در ۲۴ ساعت گذشته تا ظهر ۲۱ مرداد ۱۳۹۹  و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۲ هزار و ۳۴۵ بیمار جدید مبتلا به کووید- ۱۹ در کشور شناسایی شدند که از این تعداد هزار و ۲۶۹ مورد بستری شدند. 

معاون وزارت بهداشت گفت:  تاکنون ۲۸۸ هزار و ۶۲۰ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند و همچنین سه هزار و ۹۸۳ نفر از بیماران تحت مراقبت قرار دارند.

لاری گفت: تاکنون ۲ میلیون و ۷۳۶ هزار و ۵۱۴ آزمایش تشخیص کووید- ۱۹ در کشور انجام شده است.

سخنگوی وزارت بهداشت افزود: شرایط در استان های مازندران، تهران، قم، گلستان، خراسان شمالی، اردبیل، اصفهان، البرز، خراسان رضوی، کرمان، سمنان، آذربایجان شرقی، مرکزی، یزد و گیلان در وضعیت قرمز قرار  دارد و در  فارس، ایلام، لرستان، هرمزگان، زنجان، قزوین، آذربایجان غربی، بوشهر، همدان، چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد هم در وضعیت هشدار است.

وی افزود: ویروس کرونا ماه ها با ما خواهد بود و باید سبک زندگی خود را با وجود این بیماری تغییر دهیم ، امیدوارم با همراهی، همکاری همه مردم با رعایت اصول سه گانه پیشگیری یعنی استفاده از ماسک، رعایت فاصله فیزیکی ۱.۵ تا ۲ متر و شستن مداوم دست ها بتوانیم به زودی زنجیره انتقال ویروس کرونا را قطع کنیم .

ویروس کرونا، موسوم به «کووید ۱۹» اواسط ماه دسامبر سال گذشته (۲۴ آذر ۹۸) در شهر «ووهان» واقع در مرکز چین گزارش شد؛ ابتدا از این بیماری به‌عنوان ذات‌الریه نام‌برده می‌شد، اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ (۹ دی ۹۸) به‌صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha