۲۲ مرداد ۱۳۹۹،‏ ۱۵:۵۱
کد خبرنگار: 1828
کد خبر: 83904992
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

کتاب سیمای سرطان در جنوب کرمان رونمایی شد

جیرفت - ایرنا - معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی جیرفت از رونمایی کتاب سیمای سرطان با هدف ترسیم نقشه راه مبارزه با سرطان در هفت شهرستان جنوبی استان کرمان خبر داد.

فاطمه سیدی روز چهارشنبه در حاشیه این آیین که در دانشگاه علوم پزشکی جیرفت برگزار شد، کتاب سیمای سرطان را نتیجه تلاش‌های دکتر احسان موحد پژوهشگر معاونت تحقیقات و فناوری این دانشگاه عنوان کرد و گفت: این کتاب نقش مهمی در ترسیم نقشه راه مبارزه با سرطان در هفت شهرستان جنوبی استان کرمان خواهد داشت.

وی سرطان را یکی از بیماری‌های غیر واگیر دانست و گفت: امروزه بیماری‌های غیرواگیر به علت پدیده نوسازی جوامع، پیشرفت فناوری و تراکم جمعیت در مناطق شهری، تغییر کیفیت زندگی و گرایش افراد به عادات نامناسب، شیوع گسترده‌ای پیدا کرده از این رو سرطان در حال حاضر به عنوان دومین علت مرگ و میر در بیشتر جوامع مطرح است.

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی جیرفت نخستین گام مبارزه با سرطان‌ها را شناسایی چگونگی وضعیت سرطان در جامعه از طریق جمع آوری اطلاعات جمعیت شناختی در مورد بروز و شیوع انواع سرطان‌ها و پراکندگی جغرافیایی آنها عنوان کرد.

وی اظهار داشت: یکی از مهم‌ترین ارکان مدیریت و پیشگیری از سرطان، دسترسی به اطلاعات دقیق و معتبر به خصوص اطلاعات مربوط به تشخیص سرطان و میزان بروز آن است که از رهگذر اجرای مناسب برنامه ثبت سرطان به دست می‌آید.

سیدی تمامی پژوهشگران را به تحقیق و تألیف در حوزه سلامت فراخواند و گفت: معاونت تحقیقات و فناوری همچون سال‌های گذشته از  چاپ و انتشار کتاب توسط اعضای هیأت علمی دانشگاه و سایر پژوهشگران استقبال می‌کند.

نویسنده کتاب سیمای سرطان نیز گفت: این کتاب حاصل تلاش و همکاری معاونت بهداشتی، کارشناس مسوول برنامه ثبت سرطان، مراکز پاتولوژی، سیتولوژی و بالینی بیمارستان‌ها و ثبت مرگ در مراکز بهداشت هفت شهرستان جنوبی استان کرمان است.

احسان موحد هدف از تالیف کتاب سیمای سرطان در دانشگاه علوم پزشکی جیرفت را در مرحله نخست، ارائه داده‌های سرطان و دومین هدف را ایجاد بستر و سرنخی برای دانشجویان و کارکنان بهداشت و درمان برای مداخلات مؤثرتر عنوان کرد.

وی با بیان اینکه هشت ماه برای نگارش کتاب سیمای سرطان در دانشگاه علوم پزشکی جیرفت زمان صرف شد، تصریح کرد: برتری و حسن کتاب حاضر نسبت به کتاب‌های موجود در زمینه ثبت سرطان به این دلیل بوده که دانشگاه علوم پزشکی جیرفت دومین دانشگاه در کشور بعد از دانشگاه مازندران بوده که تجزیه و تحلیل ثبت سرطان را انجام داده است.

دانشگاه علوم پزشکی جیرفت مستقل از مرکز استان، هفت شهرستان جنوبی استان کرمان را تحت پوشش دارد.

سرخط اخبار استان‌ها