پمپئو در اروپای مرکزی برای مقابله با چین و روسیه

تهران –ایرنا– مایک پمپئو وزیرخارجه آمریکا سفر پنج روزه خود با دستورکار مقابله با شبکه اینترنتی نسل پنجم شرکت چینی «هواووی» و خط لوله «نورد استریم ۲» را به کشورهای اروپای مرکزی آغاز کرد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، پمپئو در نخستین دور از این سفر منطقه ای اروپایی وارد  جمهوری چک شد و آنچنان که وی در حساب توئیتر شخصی خود نوشته است، قصد از این  سفر مذاکره با مقامات چک در دو زمینه «امنیتی» و «اقتصادی» است.

پمپئو در توئیت خود عنوان کرد که هردو کشور  روابط مستحکمی داشته که این موضوع به نفع ملت های هر دو کشور است.

وزیر امورخارجه آمریکا که قرار است از کشورهای لهستان، اتریش، اسلوونی طی روزهای آتی دیدار کند، روز گذشته (سه شنبه) با ورود به جمهوری چک نخستین دور سفر منطقه ای اروپای مرکزی خود را آغاز کرد.

پمپئو هنگام ورود به جمهوری چک در حساب توئیتر خود ضمن ابراز خرسندی از حضور در این کشور نوشت  که قرار است با رئیس جمهوری، نخست وزیر، وزیر خارجه و دیگر رهبران جمهوری چک دیدار و درباره همکاری های امنیتی و اقتصادی مذاکره کنند.

تحلیلگران و ناظران بین المللی نقش چین در ایجاد زیرساخت شبکه نسل پنجم اینترنتی(5G) در کشورهای حوزه اروپای مرکزی را از موضوعات مهم این دیدارها می دانند.

تحلیلگران دراین باره می گویند که پمپئو در این سفر دروه ای قصد متقاعد ساختن این کشورها برای اجتناب از شرکت ارتباطاتی هواوی چین را دارد، موضوعی که آمریکا پس از مدت ها رایزنی توانست دولت لندن را از انجام شبکه ارتباطاتی نسل پنجم توسط این شرکت پرنفوذ چینی باز دارد.

کشورهای اروپای مرکزی که در دوران جنگ سرد بلوک شرق اطلاق می شد همواره یکی از مناطق نگران کننده برای غرب بخصوص آمریکا در قبال تهدید نظامی گری روسیه بود، اما امروزه این کشورها برای واشنگتن از جنبه دیگری مایه نگرانی بوده و آن وابستگی به انرژی روسیه و بسط نفوذ چین با سلاح فن آوری های پیشرفته است. 

دیدار از چک

بنابر گزارش رسانه های آمریکایی، روز گذشته (سه شنبه) پمپئو با «توماس پتریچک » همتای چک خود ملاقات کرد که گفته می شود در زمینه همکاری انرژی هسته ای و اینکه چگونه کشورهای اروپایی می توانند وابستگی انرژی از روسیه را کاهش دهند به گفت و گو پرداختند.

امروز (چهارشنبه) نیز قرار است تا وزیر امورخارجه آمریکا در سنای این کشور سخنرانی داشته باشد و «میلوس زمان» رئیس جمهوری این کشور نیز ملاقات کند.

دیدار از اسلونی

تارنمای خبری صدای آمریکا در این باره گزارش داد: پمپئو در روز پنجشنبه (۲۳ مرداد) راهی اسلونی خواهد شد که دراین کشور توافق نامه دوجانبه ای امنیتی فن آوری اینترنت نسل پنجم که واشنگتن نگران نفوذ چین در زمینه فن آوری های پیشرفته اینترنتی است، به امضا رساند.

اتریش

بنابراین گزارش پس از اسلونی پمپئو عازم اتریش خواهد شد و در وین با «سباستین کورتس» صدراعظم این کشور ملاقات و درباره تجارت دوجانبه و نقش داشتن وین در زمینه ماموریت های صلح بانان سازمان ملل در جان مذاکره خواهد کرد.

لهستان

آخرین دور از سفر پمپئو به کشورهای اروپای مرکزی، لهستان خواهد بود، وی در لهستان با «آندژی دودا» رئیس جمهوری این کشور دیدار خواهد داشت، وزیر امورخارجه آمریکا درباره اعزام یکهزار نظامی آمریکایی که ترامپ دستور خروج هزاران نظامی آمریکایی از پایگاه های آلمان را داده است، به گفت و گو می پردازد.

تارنمای خبری صدای آمریکا درباره این دیدار قریب الوقوع گزارش داد که شبکه های اینترنتی «نسل پنجم» و موضوع  انرژی از مسائل مورد نگرانی آمریکا و طرف لهستانی در این دیدار خواهد بود.

صدای آمریکا درباره این نگرانی می  نویسد: ورشو خط لوله «نورد استریم ۲»، خط انتقال لوله گاز به طول بیش از یکهزار و ۲۰۰ کیلومتر از «ویبورگ» روسیه آغاز و به شهر «گرایفسوالد»  آلمان ختم می شود، به این خاطر که ظرفیت صادرات گاز روسیه را دو برابر می کند، یک تهدید برای امنیت انرژی اروپا می‌داند.

تارنمای صدای آمریکا دراین باره نوشت: پمپئو پیشتر و در ۲۵ تیرماه  درباره این خط لوله انتقال گاز روسیه به آلمان گفته بود؛ «این هشداری شفاف به شرکت‌ها است، کمک کردن و قدرت بخشیدن به نفوذ شریرانه روسیه تحمل نخواهد شد،بگذارید این را روشن کنم، این‌ها پروژه‌های بازرگانی نیستند، این‌ها ابزارهای اصلی کرملین برای سوءاستفاده و افزایش وابستگی اروپا به عرضه انرژی توسط روسیه است.»

***۱۳۰۲***

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha