۱۲ هزار نفر در البرز از آموزش‌های ستفا بهره‌مند شدند

ایرنا - کرج - رییس جهاد دانشگاهی واحد استان البرز گفت: تاکنون افزون بر ۱۲ هزار نفر در این استان از آموزش‌های کارآفرینی و مهارتهای کسب و کار سازمان تجاری سازی، فناوری و اشتغال دانش آموختگان (ستفا) بهره‌مند شده‌اند.

خدمات ستفا در راستای اساسنامه جهاد دانشگاهی با عنوان مشارکت در ایجاد زمینه‌های مناسب برای اشتغال بیشتر فارغ‌التحصیلان دانشگاهی انجام می‌شود. 
احمدرضا فیروزی روز چهارشنبه با بیان اینکه در جهاد دانشگاهی فاصله بین ایده تا عمل، کوتاه است، افزود: طرح‌ها در حوزه‌های مختلف در این نهاد به دلیل روحیه جهادی اعضا و انعطاف‌پذیری سازمانی به سرعت عملیاتی و اجرایی می‌شود. 
وی با اشاره به تعامل خوب جهاد دانشگاهی واحد البرز با دستگاه‌های استان گفت: راه‌اندازی پنج دفتر تسهیلگری محله‌محور در مناطق حاشیه‌نشین استان با همکاری وزرات کشور و استانداری، برگزاری طرح‌های ملی داناب و طرح گسترش سواد آبی با همکاری شرکت آب منطقه ای و اداره کل آموزش و پرورش، پنج همکاری مجزا با اداره کل محیط زیست از جمله تولید فیلم در حوزه محیط‌بانی و آموزش مربیان پیش دبستانی با محوریت زیست محیطی، تدوین سند ارتقای زنان و خانواده با همکاری استانداری البرز، و تدوین سند توسعه فعالیت‌های قرآنی استانی با اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان از جمله فعالیت‌های مشترک جهاد دانشگاهی با دستگاه‌های مختلف در سطح استان البرز است.
وی ادامه داد: راه اندازی دفتر تسهیلگری کسب و کار و استارتاپ‌ها و برگزاری جشنواره امیرکبیر با همکاری اتاق بازرگانی و بنیاد ملی نخبگان استان، برگزاری دوره‌های آموزشی سربازماهر و پیگیری مرکز نوآوری و شکوفایی با همکاری اداره کل ورزش و جوانان، برگزاری تورهای صنعتی و آموزش‌های تخصصی ویژه صاحبان صنایع با همکاری شرکت شهرکهای صنعتی، انجام طرح نظرسنجی با شهرداری کرج و دستگاه‌های استانی، برگزاری آموزش‌های تخصصی ویژه مهندسان با همکاری نظام مهندسی استان، تولیدات رسانه‌ای در حوزه تعاونی‌های دانش‌بنیان با همکاری اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی و صدا و سیمای مرکز البرز و مشارکت در پیشبرد کارخانه نوآوری استان از دیگر فعالیت‌های جهاد دانشگاهی البرز در تعامل با دستگاه‌های استانی است. 
وی تلاش برای رفع مشکلات کشور را یکی دیگر از ویژگی‌های متمایز جهاد دانشگاهی طی ۴۰ سال فعالیت عنوان کرد و اظهار داشت: با توجه به نوع نگاه و ظرفیت جهاد دانشگاهی برای تولید فناوری، این نهاد می‌تواند بسیاری از دغدغه‌های فعلی کشور را برطرف کند. 
فیروزی ادامه داد: اکنون که با تحریم‌های انسان‌ستیزانه دشمنان روبرو هستیم اگر مسوولان در حوزه‌های مختلف به ظرفیت‌های جهاد دانشگاهی اعتماد کنند به طور حتم پاسخ اعتمادشان را به بهترین شکل دریافت خواهند کرد؛ هرچند این تجربه بارها نیز اتفاق افتاده است.
وی یکی از ویژگی‌های جهاد دانشگاهی را برداشتن امور بر زمین مانده برشمرد و تلاش برای جایگاه بخشیدن به مشاغل خانگی را یکی از این مصداق‌ها عنوان کرد.


رییس جهاد دانشگاهی البرز گفت: طرح جامع کسب و کارهای خانگی دهه ۸۰ توسط جهاد دانشگاهی در کرج تدوین و به موسسه کار و سپس هیات دولت ارسال شد و در سال ۸۹ به تصویب رسید.
وی افزود: در سال ۹۷ نیز با تعامل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی وارد مرحله اجرایی تازه‌ای شد و در ۹ استان به صورت الگو اجرا شد و اکنون در کل کشور توسط جهاد دانشگاهی و با همکاری ادارات کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حال اجراست.
وی تمرکز حوزه پژوهش واحد البرز را بر محوریت علوم انسانی ذکر کرد و افزود: در این حوزه سه گروه پژوهشی، یک مرکز خدمات تخصصی و و دو دفتر بانک خون بند ناف شکل گرفته‌اند که با توجه به مسائل اجتماعی و شهری که مبتلابه استان البرز است این گروه‌ها می‌توانند در زمینه مطالعات مورد نیاز استان بالاخص در حیطه مسائل و آسیب‌های اجتماعی خدمات و همکاری خوبی داشته باشند.
رییس جهاد دانشگاهی واحد البرز، برگزاری سه همایش نوروپسیکولوژی، اجرای پیمایش ملی خانواده، برگزاری سلسله نشست‌های تخصصی علوم شناختی، اجرای طرح جامع آمارگیری مبدا – مقصد جاده‌ای را از جمله فعالیت‌های شاخص حوزه پژوهشی واحد البرز عنوان کرد.
فیروزی با اشاره به اینکه نگاه اصلی جهاد دانشگاهی در حوزه آموزش، نیازمحور و اشتغال‌محور است تا مخاطبان بتوانند با گذراندن دوره‌ها مهارت لازم را برای ورود به بازار کار کسب کنند، اظهار داشت: در حوزه آموزش 9 گروه تخصصی داریم که هر کدام به نوبه خود در تلاشند بخشی از نیازهای جامعه را مورد توجه قرار دهند.
وی یکی دیگر از ویژگی‌های بخش آموزش را برقراری ارتباط تنگاتنگ با حوزه پژوهشی، فرهنگی و سازمان اشتغال و تجاری سازی فناوری بیان کرد و ادامه داد: یکی از فعالیت‌های ما در حوزه آموزش راه اندازی مرکز مهارت‌های ملی در حوزه پزشکی است که در دست اجرا است، همچنین همکاری در کانون ارزیابی شایستگی مدیران که با همکاری جهاد دانشگاهی کشور در استان اجرایی می شود و برگزاری آزمون‌های مختلف استخدامی از جمله فعالیت‌های واحد البرز در حوزه آموزش است.
این مسوول با بیان اینکه شیوع ویروس کرونا باعث شد تا در حوزه آموزش دچار مشکلاتی شویم، ادامه داد: با راه‌اندازی ۲ سامانه مجازی، بستر مناسبی برای برگزاری دوره‌های آموزشی به صورت آنلاین فراهم شد و تاکنون قریب به پتج هزار نفر از این دوره‌ها بهره‌مند شدند.
رییسجهاد دانشگاهی واحد البرز با اشاره به فعالیت مرکز آموزش علمی کاربردی جهاد دانشگاهی کرج تصریح کرد: با رفع موانعی که این مرکز در گذشته با آن روبرو بود و انجام طرح‌های عمرانی، ظرفیت خوبی در این مرکز فراهم شد؛ به گونه‌ای که با افزایش سرانه فضای آموزشی از مهرماه سال جاری برای نخستین بار برای ۲۹ کد رشته با رویکرد رشته‌های هنری به عنوان تنها مرکز هنری علمی کاربردی در استان البرز پذیرش دانشجو خواهیم داشت.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha