۲۲ مرداد ۱۳۹۹،‏ ۱۳:۴۵
کد خبرنگار: 1222
کد خبر: 83904861
T T
۱ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

پیشکسوت موسیقی مقامی خراسان شمالی درگذشت

بجنورد- ایرنا- «سهراب محمدی»، بخشی و هنرمند ممتاز موسیقی مقامی خراسان شمالی، روز چهارشنبه، ساز خود را برای همیشه بر زمین گذاشت و آسمانی شد.

محمدی از هنرمندان کرمانج شهرستان مانه و سملقان و از بخشی های سرشناس خطه شمال خراسان بود که پس از ۶۰ سال فعالیت هنری و درخشش در عرصه موسیقی مقامی و جشنواره ها،  صبح امروز در ۸۰ سالگی، بر اثر ایست قلبی جان به جان آفرین تسلیم کرد.

به گفته خانواده این بخشی پیشکسوت و صاحب نام، او تا آخرین لحظات عمر، دوتار خود را بر زمین نگذاشت و موسیقی با دل و جان وی آمیختگی داشت.

استاد سهراب محمدی که از آخرین بخشی‌های خودبند کرمانج شمال خراسان بود ساعت ۷ صبح دارفانی را وداع گفت.

بخشی خودبند، بالاترین رتبه را در میان بخشی ها را دارد که خود مولف، مصنف و تولیدکننده اصلی است و خود نوازنده و خواننده محسوب می‌شود و می‌تواند برای هر موضوع و اتفاقی که در جامعه صورت می‌گیرد در لحظه شعر گفته و بخواند.

سهراب محمدی، متولد سال ۱۳۱۷ و مانند پدرش بخشی توانایی در دیار مانه و سملقان بود.

او فنون آواز و دوتارنوازی را نزد پدر فراگرفت و سپس از او پیشی گرفته و در حماسه‌خوانی و منظومه‌خوانی‌های کرمانجی نیز سرآمد شد.

نزدیک به چهل ترانه انقلابی در زمان انقلاب و جنگ تحمیلی از جمله آثار تولیدی سهراب محمدی بود.

او تنها بخشی بود که مدرک درجه یک هنری معادل دکترای نوازندگی و خوانندگی را نیز دریافت کرده بود.

سهراب، نخستین خواننده کرمانج بود که همکاری خود را با رسانه رادیو آغاز کرد و در برنامه‌های تلویزیونی و رادیویی و نیز جشنواره‌های مختلف هنری کشور پس از انقلاب اسلامی حضور داشت.

«بخشی» لقبی است که به برخی از نوازندگان دوتار در شمال خراسان و ترکمن صحرا داده می‌شود. بخشی‌ها نوازندگان دوتار، آوازخوان، داستان‌گو، سراینده و سازنده ساز دوتار هستند که به نوعی از آن‌ها به عنوان روایت‌گران فرهنگ شفاهی یاد شده و از احترام و جایگاه ویژه‌ای نیز برخوردارند.

هم اکنون تعداد کمی از بخشی های خراسان شمالی هنوز دوتار خود را در دست دارند و این افراد که تعداد آنها به انگشت یک دست هم نمی رسد در شهرستان های شیروان، اسفراین،  رازو جرگلان و بجنورد فعالیت دارند.

موسیقی بخشی های شمال خراسان شامل خراسان شمالی و بخشی از خراسان رضوی، سال ۸۹ در اجلاس بین الدول مجمع یونسکو به عنوان میراث معنوی جهانی به ثبت رسید.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha