دلدادگی نینوایی با چاشنی احساس مسوولیت در مقابله با کرونا

سمنان- ایرنا- تاثیر شیوع کرونا از زندگی روزمره ما فراتر رفته و به آیین‌های ریشه‌داری رسیده که در دل و جان ما ریشه دارد. دلدادگی اهل تشیع به معرفت برگرفته از آیین‌های ماه محرم و شرایط شیوع کرونا، وضعیت را به سمتی برده است که آیین‌های عزای حسینی را امسال باید با احساس مسوولیت و رنگ‌وبوی دیگری به جای آورد.

هر ساله عاشقان حسینی در استان سمنان از چند روز قبل برای برگزاری با شکوه عزاداری محرم برنامه‌ریزی می‌کردند، در یک تلاش دسته‌جمعی حسینیه‌ها و تکایا را سیاه‌پوش می‌کردند و جوانان، نوجوانان و کودکان در هیات‌ خود آیین سینه‌زنی، زنجیرزنی، طبل‌زنی و سنج‌زنی را تمرین می‌کردند، تا عزاداری حسینی به بهترین شکل برگزار شود، اما امسال ویروس کرونا یا بیماری کووید ۱۹ تمام مسایل را تحت تاثیر خود قرار داده است.

عشق به سید و سالارشهیدان امام حسین(ع) با گوشت و پوست ما ایرانیان تنیده شده است و نمی‌توان از عشق و عزاداری حسینی به دلیل کرونا دست کشید، بر همین اساس عاشقان حسینی با دلی آکنده از شور حسینی آیین‌های محرم را با رعایت نکات بهداشتی برگزار خواهند کرد.

رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی تنها راه شکست زنجیره انتقال کرونا است و مسوولان امر برای حفظ سلامت جامعه و در عین حال برگزاری آیین عزاداری محرم امسال تمهیداتی را در نظر گرفته‌اند که رعایت این دستورالعمل‌ها تضمین کننده سلامت جامعه است و انتظار می‌رود عاشقان حسینی رعایت این دستورالعمل‌ها را با کیفیت و دقت مدنظر قرار دهند.

لحظه‌ای غفلت در  اجرا و رعایت نکات بهداشتی در آیین‌های عزاداری حسینی می تواند تهدیدی برای سلامت جامعه و زنگ خطر فراگیری شیوع کرونا باشد.

چنانکه از فعالیت رسانه های غربی برآورد می شود دشمنان با توجه به شیوع کرونا ، برخلاف سال های قبل می‌خواهند برگزاری مراسم محرم در کشور را برجسته نشان دهند و بعد از مدتی بگویند علت افزایش ابتلا یا فوتی به دلیل شیوع کرونا در ایران مراسم محرم و صفر بوده است و در مجموع اعتقادات مردم را زیرسوال ببرند.

مدافعان سلامت را به یاد داشته باشیم که از اسفند سال گذشته تا کنون به صورت شبانه‌روزی  با فداکاری‌های بی‌دریغ برای مقابله با کرونا تمام خطرات را به جان خریدند تا نعمت سلامتی را به مبتلایان کرونا بازگردانند و کوچکترین اشتباه و سهل‌انگاری در رعایت نکات بهداشتی در آیین‌های عزاداری حسینی می‌تواند مشکل‌ساز باشد و از این رو باید بیش از پیش دقت کرد.

بر اساس ارایه آمار روز چهارشنبه از سوی سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تاکنون ۳۳۳ هزار و ۶۹۹ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۱۸۸ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در کشور به ۱۸ هزار و ۹۸۸ نفر رسیده است. 

تاکنون دست کم ۱۸ هزار نفر بر اثر بیماری کرونا در کشور جان باختند.

برگزاری عزاداری محرم بیش از ۲ ساعت ممنوع

سخنگو و جانشین رییس ستاد استانی مدیریت مقابله با کرونا گفت: برگزاری آیین های عزاداری ماه محرم امسال در فضای سرپوشیده و بیش از ۲ ساعت ممنوع است.‌

حبیب الله خجسته پور افزود:  برگزاری آیین های عزاداری سرور و سالار شهیدان ، حضرت اباعبدالله الحسین(ع) در محرم امسال در اماکن سرپوشیده و بیش از ۲ ساعت ممنوع است.‌

معاون سیاسی ، امنیتی و اجتماعی استاندار سمنان با اشاره به تصویب شیوه‌نامه‌های بهداشتی برگزاری آیین های عزاداری سرور و سالار شهیدان ، حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) در ماه محرم گفت : شیوه‌نامه‌های بهداشتی مربوط به برگزاری آیین های عزاداری ماه محرم در کشور ابلاغ و مقرر شد تا این شیوه‌نامه‌ها در استان‌ها متناسب با مراسم و برنامه های خاص استانی و شهرستانی بومی سازی شود . برنامه های عزاداری سرور و سالار شهیدان در استان سمنان  به صورت تفکیک حداکثر در ۲ ساعت و در فضای باز برگزار شود .
سخنگوی ستاد استانی مدیریت مقابله با کرونا تاکید کرد: برگزاری مراسم عزاداری در اماکن سرپوشیده داخل حسینیه ها ، تکایا و شبستانهای حرمهای امامزادگان ممنوع است.

وی گفت : بر اساس مقررات اعلام شده ، استفاده از ماسک توسط تمامی عزاداران و خادمان و همچنین رعایت فاصله ۲ متری عزاداران از هر طرف الزامی است و توصیه می شود افراد مسن و کسانی که بیماری زمینه ای دارند ، از حضور در اینگونه مراسم خودداری کنند و از برنامه های عزاداری سرور و سالار شهیدان که از طریق رسانه ها عمومی ارائه و پخش می شود ، بهره مند شوند.‌
جانشین رییس ستاد استانی مدیریت مقابله با کرونا تاکید کرد : توزیع نذورات و برپایی ایستگاه های صلواتی مانند توزیع چای و شربت تحت هر عنوان ممنوع است و لازم است خادمان و هیات امنای مساجد و هیات های عزادار نیز از انجام هر گونه پذیرایی در حین برگزاری مراسم پرهیز کنند.

خجسته پور ادامه داد: از مردم خیّر و مومن استان درخواست می شود نذورات و خیرات خود را به صورت خشک و بسته های معیشتی توزیع کنند و در موارد خاص که مسایل شرعی اجازه توزیع صورت خشک را نمی دهد ، پخت غذا با نظر و تایید ماموران بهداشتی انجام و به منظور پرهیز از ازدحام و تمجمع ، در محلی خارج از هیات ها و تکیه ها توزیع شود.‌
معاون سیاسی ، امنیتی و اجتماعی استاندار سمنان برگزاری هرگونه برنامه تحت عنوان مراسم نخل گردانی و دسته روی هیات عزاداری را ممنوع اعلام کرد و افزود: انجام برنامه های سینه زنی و زنجیرزنی فقط در محل باز تعیین شده از سوی هیات های عزاداری انجام شود و برگزاری مراسم زنجیرزنی با استفاده از زنجیرهای شخصی و فقط در فضای باز به صورت متمرکز و بدون دسته روی مورد تاکید است.
خجسته پور با بیان این که در برنامه عزاداری محرم امسال استفاده از طبل ، سنج ، علامت و سایر ادوات خاص عزاداری ممنوع است ، یادآور شد : انتظار داریم‌ مردم مومن و عاشق اهل بیت در استان سمنان با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی زمینه قطع زنجیره شیوع کرونا را فراهم کنند.

رعایت نکات بهداشتی در محرم مانع سوء استفاده دشمنان می شود

 رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی ، درمانی شاهرود گفت: دشمنان با توجه به شیوع کرونا ، برخلاف سال های قبل می‌خواهند برگزاری مراسم محرم در کشور را برجسته نشان دهند و بعد از مدتی بگویند علت افزایش ابتلا یا فوتی به دلیل شیوع کرونا در ایران مراسم محرم و صفر بوده است و در مجموع اعتقادات مردم را زیرسوال ببرند.

چمن بیان داشت: مردم با رعایت دستورالعمل های بهداشتی در عزاداری محرم حسینی بار دیگر توطئه های دشمنان را خنثی خواهند کرد.

وی ادامه داد: روند شیوع کرونا در استان سمنان، جدی و پر سرعت است و از روزهای گذشته گزارش‌های نگران کننده ای از روند فوت و ابتلا مردم منطقه به این ویروس مخابره می‌شود.

وی تصریح کرد: موج دوم شیوع کرونا از هفته‌های گذشته در استان سمنان شدت گرفته است و در مجموع اوضاع شاهرود و میامی و دیگر نقاط استان به دلیل ابتلا قابل توجه به این ویروس ، خوب نیست.

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی ، درمانی شاهرود گفت: استان سمنان ظرفیت برگزاری مراسم مختلف به دلیل روند رو به افزایش شیوع کرونا ویروس را ندارد و تا آنجایی که می شود در برگزاری آیین محرم حسینی از نظر زمان عزاداری  و نذورات محدودیت ایجاد شود، انجام پذیرایی در مراسم محرم امسال به طور جد ممنوع است و برگزاری آیین های خاص برای جلوگیری از تجمع در ماه های محرم و صفر لغو شود.


هر شهروند یک ناظر سلامت در ایام محرم

مدیرکل دفتر مدیریت عملکرد ، بازرسی و امور حقوقی استانداری سمنان با اشاره به افزایش نظارت ها با هدف مقابله با شیوع کرونا در محرم و صفر ابراز داشت: با اجرای "پویش ناظر سلامت" مردم می توانند انجام نشدن دستورالعمل های بهداشتی در ایام محرم را با شماره گیری ۱۱۱ در سامانه سامد به مسئولان اطلاع دهند.

قاسم شریفی بیان کرد: انجام دستورالعمل بهداشتی در ایام محرم و صفر و پرهیز  از انجام رفتارهای هیجانی باید به طور جدی مورد توجه قرار بگیرد و ضرورت دارد اقشار مردم و مسئولان تابع فرمایش‌های رهبر معظم انقلاب، رئیس جمهوری و ستاد ملی مقابله با کرونا باشند.

افزایش نظارت‌ها بر رعایت نکات بهداشتی برای مقابله با شیوع کرونا در محرم و صفر

مدیرکل دفتر مدیریت عملکرد ، بازرسی و امور حقوقی استانداری سمنان گفت: ارزیابی‌ها از نحوه اجرای دستورالعمل‌های بهداشتی در ماه‌های محرم و صفر براساس زمان‌بندی از سوی کمیته بازرسی در گام اجرایی قرار می‌گیرد.

‍ برگزاری آیین سینه‌زنی در محرم  منوط به کسب مجوز

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان سمنان گفت: هیات هایی که می خواهند در سال جاری مراسم عزاداری برگزار کنند باید از اداره کل تبلیغات اسلامی استان مجوز بگیرد و بدون مجوز برگزاری آیین سینه زنی در محرم امکان پذیر نخواهد بود.

حجت‌الاسلام علی شکری اظهار داشت: در نام نویسی و صدور مجوز برای هیات‌های عزاداری، مشخصات مداحان، همیار بهداشتی در هیات ها و دیگر موارد مورد نیاز به صورت مکتوب آمارگیری می شود.

 مدیرکل تبلیغات اسلامی استان سمنان تاکید کرد: اخذ مجوز برای انجام مراسم های مذهبی ویژه محرم امسال برای تمامی مناطق شهری و روستایی الزامی خواهد بود.

تدوین دستورالعمل برگزاری مراسم محرم در شرایط کرونایی

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری سمنان گفت: دستورالعمل برگزاری مراسم محرم حسینی با رعایت نکات بهداشتی در پنج محور کلی و پنج بخش تدوین شده است.

امیر بینایی ابراز داشت: شیوه نامه استانی عزاداری محرم در استان سمنان تدوین شده که در روزهای آینده به دستگاه های اجرایی ابلاغ می شود.

وی ادامه داد: متولی اجرای این دستورالعمل، ادارات کل تبیلغات اسلامی در استان‌های کشور هستند و دانشگاه علوم پزشکی،  حوزه های علمیه برادران و خواهران، نیروی انتظامی، سپاه پاسداران ، آموزش و پرورش ، استانداری و فرمانداری ها برای رعایت نکات بهداشتی ویژه در محرم حسینی امسال به اداره کل تبلیغات اسلامی استان کمک خواهند کرد.

وی تاکید کرد: توزیع و پخش نذورات در انجام مراسم عزادری ها ممنوع است و براساس دستورالعمل، مراسم عزاداری با رعایت فاصله گذاری اجتماعی ، استفاده از ماسک و در کمتر از ۲ ساعت باید انجام شود.

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری سمنان گفت: مسئولان برگزار کننده مراسم عزاداری موظف به اجرا و رعایت نکات بهداشتی خواهند بود.

عشق و ارادت حسینی در بین ایرانیان مانند اکسیژن برای زنده‌ماندن است و نمی‌توان عاشقان و شیفتگان را از برگزاری مراسم‌های عزارداری منع کرد، اما می‌توان با اتخاذ تمهیدات هوشمندانه و برنامه‌ریزی کاربردی و اعمال شیوه‌نامه‌های بهداشتی و نظارت بر رعایت شیوه‌نامه ها، با وجود ویروس مهلک کرونا، عزاداری را درفضای مناسب و در مدت کوتاه انجام داد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =