لازمه پیشگیری از جرایم  همت مردم و تمامی دستگاه‌های مسوول است

اصفهان - ایرنا - رییس کل دادگستری استان اصفهان گفت: پیشگیری از جرم دسته‌بندی‌های بسیاری دارد که از آن جمله می‌توان به پیشگیری اولیه، ثانویه، ثالثیه و پیشگیری‌های اجتماعی، فرهنگی و قضایی اشاره کرد و لازمه پیشگیری از جرایم و کاهش وقوع جرم نیازمند همت تمامی آحاد مردم و دستگاه‌های مسوول است.

محمدرضا حبیبی روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: در این راستا با توجه به اینکه لوازم پیشگیری در اختیار دستگاه قضایی نیست، قانون اساسی مقوله پیشگیری قضایی از جرایم را به عهده این دستگاه به عنوان وظیفه ذاتی او گذاشته است.

رییس کل دادگستری استان اصفهان افزود: در بحث پیشگیری قضایی یا پیشگیری کیفری دستگاه قضایی نقش مستقیم دارد و آن این است که اگر با دقت و سرعت به جرایم مهم رسیدگی شود نقش پیشگیرانه خواهد داشت.

به گفته وی، فرد مجرم حسابگر است زیرا حساب می‌کند جرمی که مرتکب می‌شود چه میزان فایده و یا ضرر برای او دارد و اگر این ضرر بیشتر باشد بطور معمول سراغ آن نمی‎رود؛ یکی از جاهایی که می‌تواند ضرر را افزایش دهد و نمود داشته باشد حکم قاطع قاضی است که باید هم دقیق، تاثیرگذار و بازدارنده باشد و هم سریع صادر شود.

وی ادامه داد: اگر یک حکم هرچند قاطع و محکم ولی صدور و اجرای آن خیلی طول بکشد تاثیرگذاری کمتری در جامعه خواهد داشت زیرا مردم انتظار دارند مسائلی که امنیت اجتماعی را به هم می زند ضمن شناسایی سریع مجرم، مجازات او نیز به سرعت اجرا شود.

رییس کل دادگستری اصفهان افزود: در این راستا هم قضات باید از نظر تجربه و سواد به گونه‌ای باشند که آراء آنها متقن و محکم باشد و هم آنقدر تبحر و فن کار را داشته باشند که بتوانند در عین دقت سرعت هم بکار ببرند.

به گفته وی تمامی پیشگیری‌های دستگاه قضایی از زمانی است که جرمی واقع شده و طرف باید مجازات شود ولی پیشگیری واقعی آن است که در اصل پرونده‌ای تشکیل نشود و جرمی واقع نشود که  ابزار آن در دست دستگاه قضایی نیست.

حبیبی افزود: در مقوله پیشگیری‌های فرهنگی باید اقدامات لازم از زمان تربیت کودک و با آموزش‌های خانوادگی در خانه شروع و تا مهد کودک، مدرسه و دانشگاه ادامه یابد و باید بررسی و آسیب شناسی شود که کجای کار ایراد دارد و در چه بخش فرهنگی و پرورشی کم کار شده که هر سال آمار ازدواج کاهش و آمار طلاق افزایش می‌یابد.

رییس کل دادگستری استان اصفهان افزود: برخی پیشگیری‌ها به نحوه توزیع عادلانه درآمد و ثروت و دسترسی افراد به منابع عمومی در جامعه برمی‌گردد که می‌تواند موجب کاهش فقر، بیکاری و فاصله طبقاتی شود که این موارد دست دستگاه قضایی نیست.

وی ادامه داد: بعضی از پیشگیری‌ها وضعی یا انتظامی است که باید آموزش‌هایی به مردم داده شود که چگونه از داشته‌ها و وسایل خود مانند خانه، ماشین با تجهیزات و امکانات ایمنی محافظت کنند یا بعضی مشاغل که بیشتر در معرض ناامنی هستند مانند طلافروشی ها و بانک‌ها که باید بیشتر مراقبت و تجهیزات لازم داشته باشند که این موارد به دستگاه‌های پلیسی برمی‌گردد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha