جایگزینی یک میلیون کولر گازی پر بازده در مناطق گرمسیر کشور

تهران- ایرنا- سخنگوی صنعت برق با اشاره به شناسایی ۵ میلیون کولر گازی فرسوده و پرمصرف در مناطق گرمسیر اعلام کرد:مطابق مجوز شورای اقتصاد ،در فاز نخست یک میلیون کولر گازی پربازده از سازندگان داخلی تامین و برای جایگزینی با کولرهای پر مصرف در اختیار مناطق گرمسیر جنوب کشور قرار می گیرد.

به گزارش  روز چهارشنبه پایگاه خبری شرکت مادر تخصصی تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران ( توانیر)، «مصطفی رجبی مشهدی» جایگزینی یک میلیون کولر گازی پرمصرف که تا ۲ برابر بیشتر برق مصرف می‌کند را مبتنی بر مجوز شورای اقتصاد ذکر کرد.

وی هزینه تعویض این کولرها برای مشترکان را یک سوم قیمت تمام شده ذکر کرد که مابقی آن از محل صرفه جویی در مصرف سوخت ،از سوی شرکت توانیر و دولت پرداخت می شود و هدف آن کاهش بار سرمایشی و تلفات مربوط به این بخش است.

سخنگوی صنعت برق افزود: انتظار می رود با جایگزینی یک میلیون کولر گازی پربازده، ۱۶۰۰ مگاوات از بار شبکه در این مناطق کاهش یافته و حدود ۲ هزار مگاوات صرفه جویی در مصرف برق حاصل شود.

وی از مردم خواست هنگام خرید لوازم برقی ضمن اطلاع از برچسب انرژی و رتبه‌بندی مصرف ، لوازم برقی با رتبه A  و+A  را که در کاهش صورتحساب برق مصرفی تاثیر مثبت دارد، خریداری کنند.

 رجبی مشهدی فرهنگ استفاده از لوازم برقی را مهم ارزیابی کرد و از مشترکان خواست در زمان‌های اوج مصرف که بین ساعات ۱۳ تا ۱۷ اعلام شده ،استفاده از لوازم برقی پر مصرف را به ساعات دیگر منتقل و دمای لوازم سرمایشی را روی عدد ۲۴ تنظیم کنند.

وی نرخ شدت انرژی در کشورمان را ۶۰ درصد بیشتر از متوسط جهانی عنوان کرد که از بالا بودن میزان مصرف انرژی برای تولید هر واحد کالا و خدمات در کشور حکایت دارد و از جمله برنامه‌های صنعت برق ،کاهش تلفات شبکه‌ها است که در سال‌های اخیر توانسته متوسط تلفات شبکه را از ۱۵ درصد به ۹.۷۶ درصد کاهش دهد.

سخنگوی صنعت برق توسعه نیروگاه‌های چرخه ترکیبی را از دیگر اقدام‌ها در جهت کاهش تلفات انرژی عنوان کرد و در این رابطه از به مدار آمدن واحد ۱۶۵ مگاواتی چرخه ترکیبی نیروگاه ارومیه در روزهای اخیر خبرداد که بدون مصرف سوخت و با بازیافت حرارت گازهای خروجی از ۲ واحد گازی، ۱۶۵ مگاوات برق بیشتر تولید می‌کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha