چگونه خدمات الکترونیکی نسخه سو استفاده گران نظام سلامت را می پیچد؟

یاسوج- ایرنا- کهگیلویه و بویراحمد رتبه یک کشور در نسخه پیچی الکترونیک و رتبه ۲ در نسخه نویسی الکترونیکی را کسب کرده و آنچنان که مدیر کل بیمه سلامت استان می گوید با الکترونیکی شدن نسخه و دفترچه ها باید شاهد تحول بزرگی در بخش سلامت استان باشیم و جلوی بسیاری از هزینه های خانواده ها و دولت در این بخش گرفته خواهد شد.

به گزارش ایرنا، سالانه مبالغ زیادی از درآمد هر خانواده صرف خرید داروهایی می شود که یا به صورت کامل مصرف نمی شوند و یا با پیشرفت و تغییر در علایم بیماری دور ریخته می شوند. اگر هزینه هایی مانند سونوگرافی، ام آر آی، سی تی اسکن، آزمایشگاه و غیره نیز به آن  اضافه شود آنگاه سهم قابل توجهی از  سبد هزینه خانواده را به خود اختصاص می دهد.

سبدی که به دلیل اضطرار حاکم بر خانواده ای که مجبور به استفاده از آن است نه می توان آن را حذف کرد و نه  بی اعتنا از کنار آن گذشت.

علاوه بر اتلاف هزینه در شرایطی که بیمار واقعی وجود دارد دفترچه ها نیز می توانند توسط مردم عادی و یا دلالان دارو و گاهی نیز توسط برخی پزشکان مورد سو استفاده قرار بگیرند.

با این حال اما مدیر کل بیمه سلامت کهگیلویه و بویراحمد بر این باور است نسخه نویسی و نسخی پیچی الکترونیکی می تواند بخشی از این هزینه ها را کاهش دهد. هزینه هایی که هم باری به دوش خانواده ها و هم دولت ها و نظام سلامت  است.

دکتر غلامرضا کاظمی با بیان اینکه استان کهگیلویه و بویراحمد رتبه یک کشور در نسخه پیچی الکترونیک و رتبه ۲ در نسخه نویسی الکترونیکی را دارد می گوید: الکترونیکی شدن نسخه و دفترچه ها تحول بزرگی در بخش سلامت محسوب می شود.

وی گریزی به اثرات الکترونیکی شدن دفترچه های درمانی می زند و یادآوری می کند سالانه حدود ۲۵۰ میلیارد تومان تنها صرف تامین کاغذ دفترچه های درمانی در کشور می شود که با الکترونیکی شدن دفترچه ها این منابع صرف مسائل مربوط به سلامت می شود.

کاظمی می گوید: نسخه های الکترونیکی علاوه بر دقتی که دارند زمان و مکان را نیز حذف می کنند. آنچنان که بیمار می تواند با ارایه کد ملی و کد رهگیری به پزشک معالج خود، پرونده پزشکی خود را در اختیار وی قرار دهد.

یکی از مشکلاتی که همواره در زمینه نسخه نویسی وجود داشته بد خطی برخی پزشکان است که گاهی همین خطوط ناخوانا باعث نسخه پیچی های اشتباه در داروخانه ها نیز شده است. که مدیر کل بیمه سلامت  تاکید می کند: نسخه الکترونیکی این مشکل را نیز برطرف می کندو اشتباهات این چنینی را کم می کند.

وی می گوید: برخی افراد همزمان از چندین دقترچه بیمه استفاده می کنند که با الکترونیکی شدن دفترچه ها این همپوشانی  بیمه ای هم حذف می شود.

یکی از مشکلات حوزه دارو و درمان این است که برخی افراد سودجو داروهای حساس و خاص را در داروخانه ها با نرخ دولتی خریداری کرده و در بازار آزاد می فروختند. کاظمی یادآوری می کند: خدمات الکترونیکی درمانی مبتنی بر کد ملی امکان سو استفاده از دفترچه های بیماران و از سویی اتلاف منابع ملی را می گیرد.

وی می گوید وقتی پرونده پزشکی بیمار در اختیار داروخانه است هر پزشکی نمی تواند هر دارویی تجویز کند و از سویی هر دارویی را نمی توان در دفترچه هر فردی نوشت و جلوی سوء استفاده ها گرفته می شود.

مدیرکل بیمه سلامت استان اضافه می کند: با نسخه الکترونیکی اگر دارویی برای کد ملی تجویز شود تا زمانی که دوز تعیین شده برای آن دارو را پشت سر نگذارد اگر پزشک دیگری باز هم آن دارو را تجویز کند داروخانه در زمان نسخه پیچی آن را آزاد محاسبه می کند. ضمن آنکه خود پزشکان هم  با بررسی پرونده بیمار متوجه می شوند چه دارویی را نباید تجویز کنند.

به گفته کاظمی نسخه الکترونیکی نه تنها برای دارو بلکه برای سنجش عملکرد پزشکان نیز کاربرد دارد. وی می گوید: برخی پزشکان برای اینکه رضایت بیمار را جلب کنند مطابق با میل و خواست وی انواع و اقسام دارو را برای وی تجویز می کنند که وقتی همه داروها در پرونده پزشک و بیمار ثبت شود پزشکانی که داروی زیادی تجویز می کنند شناسایی می شوند.

وی ادامه می دهد: عملکرد این پزشکان از طریق پزشکان هم تراز آنها مورد بررسی قرار می گیرد و اگر در این زمینه قصور و یا سو استفاده ای وجود داشته باشد با آن برخورد می شود.

کاظمی یادآوری می کند گاهی بیمار آزمایشات، سونو، ام ار آی  و غیره را به صورت  کامل انجام داده اما باز هم پزشک پس از ویزیت بیمار همه این موارد را در دفترچه وی ثبت می کند و به ازای هر کدام از این تجویزها یک برگ از دفترچه بیمار را جدا می کرد و برای گریز از قانون نیز نسخه ها را با تاریخ متفاوت برای بیمه ارسال می کردند.

وی تاکید می کند: در نسخه نویسی الکترونیکی اهمیتی ندارد پزشک چند برگ از دفترچه بیمار را جدا کند تنها یک برگ ان برای پزشک ویزیت محسوب می شود.

کاظمی یادآوری می کند هر  ام آر آی تا ۶ ماه اعتبار دارد و با الکترونیکی شدن نسخه ها و پرونده بیماران جلوی تکرار چنین خدماتی گرفته می شود که هم به اقتصاد خانواده کمک می شود و هم هزینه اضافی از روی دوش دولت برداشته می شود.

مدیر کل بیمه سلامت تاکید می کند در این روزهای کرونایی الکترونیکی شدن نسخه ها و دفترچه ها گام بزرگی در راستای رعایت دستورالعمل های بهداشتی و قطع زنجیره انتقال کرونا محسوب می شود.

۶۵ درصد جمعیت استان تحت پوشش بیمه سلامت هستند.

استان کهگیلویه و بویراحمد بر اساس آخرین آمارها ۷۲۳ هزار نفر جمعیت دارد که در شهرستان های ۹ گانه استان پراکنده هستند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha