۲۲ مرداد ۱۳۹۹،‏ ۱۰:۳۴
کد خبرنگار: 1000
کد خبر: 83904674
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

کتاب رویدادهای فرهنگ در زرقان فارس منتشر شد

شیراز - ایرنا- کتاب رویدادهای فرهنگ زرقان فارس به قلم دکتر جعفر ملک زاده چاپ و منتشر شد ، این کتاب در بر گیرنده ۶۵ رویدادی است که در یکی دو سده گذشته در زرقان اتفاق افتاده و نویسنده یا شاهد آن بوده یا در باره آن شنیده است.

به گفته نویسنده کتاب رویدادهای فرهنگ بنیاد در زرقان فارس ، این رویدادها نشان دهنده این واقعیت است که مردم زرقان از دیر باز مردمی فرهنگی و اخلاقی بوده و با یکدیگر و بیگانگان بر اساس اصول انسانی رفتار می کرده اند. حق کسی را ضایع نمی کرده اند، به فرودستان کمک می کرده اند و در برابر زور گویان می ایستاده اند.

جعفر ملک زاده نویسنده و پژوهشگر فرهنگی در پیشگفتار این کتاب آورده است : رازآلودترین و پیچیده ترین واژه ای که نگارنده تا کنون با آن سر و کار داشته همین واژه  فرهنگ است که تعریف و معنی آن در قالب کلمه و جمله نمی گنجد. هر چه در معنی این واژه کتابهای لغت نوشته اند در حالی که درست است جامع نیست.

آن چه نویسندگان در تعریف آن گفته اند تنها چند نماا ز نماهای بیشمار و رنگارنگ آن را تعریف کرده اند. آیا باید کتابی در تعریف فرهنگ نوشت؟ نه، زیرا تعریف یک موضوع اگر از چند جمله یا نهایتاً از چند سطر بگذرد نمی توان آن را تعریف خواند. پس چه باید کرد به نظر می رسد نباید توقع داشت فرهنگ تعریف شدنی باشد.

فرهنگ مقوله ای بسیار گسترده و دارای تعاریف و معانی فراوان است و از جنسی نیست که به راحتی بتوان واقعیت آن را آشکار کرد. همانطور که شکل و قیافه، حالت و نگاه کسی را نمی توان کاملاً آنطور که هست بیان کرد.

اما یک چهره نگار چیره دست شاید بتواند آن را نقاشی کند. در حالی که نقاشی باز هم موجودی بی جان است و نمی تواند جایگزین یک چهره جاندار شود. حال اگر این نقاشی را به یک چهره شناس نشان دهیم او خیلی چیزها را از شکل و روحیات صاحب آن چهره در خواهد یافت اما نه همه چیز را. فرهنگ را باید دید، حس کرد، درک کرد، فهمید و در عمل آن را نشان داد.

این کتاب با سرمایه گذاری شورای ا سلامی و شهرداری شهر زرقان به چاپ رسیده است. نویسنده کتاب از دوستان و همشهریان و محمد مهدی شفیعی و سید مجتبی زرقانی از اینکه پیشنویس کتاب را مطالعه کردند و نکاتی را یاد آور شدند سپاسگزاری کرده است . کتاب یاد شده از سوی انتشارات ادیب مصطفوی منتشر شده است.

شهرستان نوبنیاد زرقان در فاصله ۳۶ کیلومتری شمال شیراز در استان فارس قرار دارد .

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها