عزاداری محرم در مشهد با رعایت کامل دستورالعملهای بهداشتی برگزار می‌شود

مشهد- ایرنا- قائم مقام معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: مراسم عزاداری محرم و صفر امسال در مشهد و سایر مراکز تحت پوشش این دانشگاه تنها در مکان های روباز و با رعایت کامل دستورالعملهای بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی برگزار می‌شود.

دانشگاه علوم پزشکی مشهد روز چهارشنبه به نقل از دکتر سید کاظم فرهمند گزارش داد: بر اساس دستورالعمل ابلاغی، برگزاری مراسم عزاداری درماه های محرم و صفر صرفا در اماکن و فضاهای باز با رعایت فاصله‌گذاری از هر چهار طرف حداقل دو متر و با حداقل میزان تجمع باید باشد و برگزاری  عزاداری‌ها در مکان‌های مسقف ممنوع است.
وی رعایت کاهش ساعات برگزاری مراسم به حداکثر دو ساعت، ممنوعیت جابه‌جایی هیاتها و حرکت دسته‌ها، ممنوعیت استفاده از طبل، سنج و وسایل مشابه در زمان برگزاری مراسم، سینه‌زنی و زنجیرزنی با زنجیر شخصی در محل مراسم بدون جابه‌جایی، ضرورت رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی در عزاداریها و استفاده مستمر از ماسک در زمان برگزاری مراسم را از نکات مورد تاکید در این دستورالعمل برشمرد.
قائم مقام معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: هرگونه پذیرایی در جریان برگزاری مراسم‌ عزاداری محرم و صفر ممنوع است و نذورات باید برابر نکات مندرج در دستورالعمل بهداشتی مرتبط صرفاً در قالب مواد غذایی خشک و یا خام توزیع شوند.

فرهمند افزود: نذورات خاصی که امکان تغییر نذر به‌دلیل مسائل شرعی وجود ندارد، با نظارت کارشناسان بهداشتی طبخ و بسته‌بندی می‌شود و این نذورات باید در سایر اماکن توزیع شود تا از تشکیل تجمع، صف و تراکم جمعیت خودداری شود.
وی ادامه داد: برپایی هر نوع ایستگاه‌صلواتی، توزیع نذورات و چای در موکب‌ها، خیمه‌ها، و چادرها در تمامی استان‌ها و شهرستان‌های کشور ممنوع اعلام شده است.

قائم مقام معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان این که در ایام محرم و صفر امسال هیات‌ها مجاز به برگزاری مراسم‌ عزاداری امام حسین(ع) در اماکن مذهبی نیستند گفت: تولیت‌های اماکن مذهبی می‌توانند نسبت به برگزاری مراسم در فضاهای باز اماکن مذهبی با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و اجرای دقیق دستورالعمل های بهداشتی در چارچوب ضوابط کلی یاد شده اقدام کنند.
فرهمند افزود: برگزاری نماز جماعت در مساجد حداکثر به مدت یک ساعت در اماکن مسقف دارای شرایط بهداشتی و تهویه با یک چهارم ظرفیت و رعایت فاصله‌گذاری حداقل دو متر از هر طرف و استفاده از ماسک و نیز همراه داشتن وسایل شخصی بلامانع است.

بر اساس آخرین آمار رسمی تاکنون ۳۳۱ هزار و ۱۸۹ نفر در ایران به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و بیماری کووید ۱۹ تاکنون جان  ۱۸ هزار و ۸۰۰ تن را در کشورمان گرفته است. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha