قطر: موضع اخیر دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس دیدگاه کشورهای عضو نیست

تهران - ایرنا - نماینده ویژه وزیر امور خارجه قطر برای مقابله با تروریسم و ​​میانجیگری در حل و فصل اختلافات، گفت که مواضع توافق شده در شورای همکاری خلیج فارس در نشست وزیران خارجه کشورهای عضو تعیین و اعلام می‌شود و موضع اخیر دبیرکل شورا درباره ادامه تحریم تسلیحاتی ایران دیدگاه کشورهای عضو محسوب نمی‌شود.

" متوکل بن مجید القحطانی " روز چهارشنبه در گفت و گو با شبکه الجزیره قطر درباره  بیانیه دبیرخانه شورای همکاری خلیج فارس که خواستار تمدید تحریم تسلیحاتی بین المللی علیه ایران شده است، افزود: از نظر قطر تحریمهای فعلی علیه ایران نتایج مثبتی به همراه نخواهد داشت و به رفع تنش کمک نمی‌کند.

وی روابط دوحه با تهران را بر مبنای حسن همجواری دانست و گفت: ایران همسایه است که با ما روابط همسایگی خوبی دارد . از مواضع ایران درباره قطر، دولت و مردم ما بهره مند شدند به ویژه در دورانی که قطر با محاصره ناعادلانه مواجه شد.  

نماینده ویژه وزیر خارجه قطر تاکید کرد که اختلافات باید از طریق گفت و گو و مذاکره حل و فصل شود.

دبیرخانه شورای همکاری خلیج فارس یکشنبه گذشته در بیانیه ای غیرمسئولانه ، یکجانبه و دیکته شده از تمدید تحریم تسلیحاتی ایران حمایت کرد . 

یک گفتگوی جامع و واقعی

القحطانی افزود:  زمانی که کشورهای محاصره کننده اقدامات یک جانبه را انتخاب کردند، قطر گفتگو را انتخاب کرد و همواره این سیاست ما بوده است و ما مشتاق روابط خوب با همه و بین همه [ کشورها ] هستیم.

در طولانی ترین تنش میان کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس ، عربستان ، امارات ، بحرین  از خرداد ماه سال ۹۶ کلیه روابط با قطر را قطع کردند و راههای دریایی ، هوایی و زمینی خود را به روی این کشور بستند. 

وی با بیان اینکه مساله امنیت منطقه‌ای به یک گفتگوی جامع و واقعی نیاز دارد که همه طرف‌های مرتبط با امنیت منطقه را در بر گیرد، افزود: اما ادامه سیاست انکار و منزوی کردن دیگران، فقط به بی‌ثباتی منجر می‌شود. 

نماینده ویژه وزیر امور خارجه قطر برای مقابله با تروریسم و ​​میانجیگری در حل و فصل اختلافات افزود: قطر خواستار گفتگو مبتنی بر احترام به قوانین بین المللی و احترام به حاکمیت کشورها و عدم دخالت در امور داخلی آن‌ها است. 

وی گفت که کشورش با در نظر گرفتن حق دولتها در استفاده صلح آمیز از انرژی هسته‌ای، متعهد به اصل کنترل تسلیحات و خاورمیانه‌ای عاری از سلاح‌های کشتار جمعی است. 

 توافقنامه صلح افغانستان 
 
القحطانی در ادامه درباره مذاکره بین طرفین درگیر در جنگ افغانستان که در دوحه در حال انجام است، گفت: توافقنامه صلح که در فوریه گذشته بین آمریکا و طالبان در دوحه منعقد شد  آزادی پنج هزار زندانی طالبان توسط دولت و آزادی هزار نیروی دولتی زندانی توسط  طالبان برای هموار کردن مسیر مذاکرات افغانستانی و افغانستانی و همچنین عقب نشینی نیروهای آمریکایی از افغانستان و بسته شدن برخی پایگاههای آمریکایی طبق یک جدول زمانی توافق شده را شامل می شود.
نماینده ویژه وزیر امور خارجه قطر برای مقابله با تروریسم و ​​میانجیگری در حل و فصل اختلافات افزود: ما در ایام عید فطر و عید قربان به توافق آتش بس رسیدیم و توانستیم چهار هزار و ۶۰۰ زندانی طالبان که توسط دولت، زندانی و نزدیک به ۲ هزار نیروی دولتی که توسط طالبان زندانی شده بودند را آزاد کنیم .
وی اضافه کرد: آزادی بقیه زندانیان با برخی از چالش های امنیتی روبرو است که ما به دنبال رفع آن هستیم.
 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha