۲۲ مردادماه و مهمترین اخبار کرونایی استان‌ها

استان ها- ایرنا- تهیه واکسن و درمان قطعی ویروس کرونا با تاخیر و علامت سئوال همراه است، مسئولان بهداشتی همچنان استفاده از ماسک، رعایت فاصله گذاری اجتماعی، شستن دست را مثلث در امان بودن از این بیماری مهلک قرن معرفی می‌کنند.

ویروس هزار چهره کووید ۱۹ بیش از ۶ ماه است که میهمان ناخوانده خانواده‌های ایرانی است و چتری از اضطراب، محدودیت و زندگی در حریم آسیب و بیماری را با خود آورده و نفس مسئولان اجرایی و حوزه سلامت کشور را به شماره انداخته است.

ویروس کرونا از ۱۲ دسامبر سال گذشته میلادی (دی ماه) در چین شیوع یافت و در مدت زمان کوتاهی جهان را درنوردید و اکنون ابتلا جهانیان از مرز ۲۰ میلیون گذشته و محققان هر روز با نشانه‌های جدیدی از این ویروس مواجه می‌شوند.

استان‌های مازندران، تهران، قم، گلستان، خراسان شمالی، اردبیل، اصفهان، البرز، خراسان رضوی، کرمان، سمنان، آذربایجان شرقی، مرکزی، یزد و گیلان در وضعیت قرمز قرار دارند. همچنین استان‌های فارس، ایلام، لرستان، هرمزگان، زنجان، قزوین، آذربایجان غربی، بوشهر، همدان، چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویر احمد هم در وضعیت هشدار قرار دارند.

دکتر سید محمد جمالیان رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: با شیوع ویروس کرونا در کشور، استان مرکزی دومین کانون شیوع بیماری پس از قم بود که موارد اولیه کووید ۱۹ در آن شناسایی شد امابا وجود کم بودن اطلاعات در خصوص این بیماریدر سایه همدلی مردم و بخش درمان و تلاش حداکثری لایه تصمیم ساز ، مدیریت مناسبی در کنترل آن صورت گرفت.

دانشگاه علوم پزشکی مشهد امروز( چهارشنبه) به نقل از دکتر حمیدرضا رحیمی گزارش داد: خراسان رضوی و مشهد همچنان در وضعیت قرمز قرار دارند اما به نسبت هفته‌های گذشته تعداد مبتلایان و بستری‌ها روند کاهشی داشته است. روند کاهشی مبتلایان و بستری‌ها در مناطق زیر پوشش این دانشگاه در هفته‌های گذشته ناشی از رعایت ۶۰ درصدی استفاده از ماسک و فاصله‌گذاری اجتماعی توسط مردم بوده است.

سیامک محبی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قم گفت: اکثر استان‌ها با وضعیت قرمز کرونا طی هفته گذشته روند کاهشی آنها آغاز شده و این در حالی است که متاسفانه روند ابتلا درقم افزایشی می‌باشد که این موضوع بسیار نگران کننده‌است.

احمد حسین زادگان استاندار مازندران با بیان این که مازندران در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارد و بی توجهی به پروتکل های بهداشتی ایام محرم فاجعه انسانی در استان رقم خواهد زد ، گفت : تمامی دستوالعمل های بهداشتی و ایجاد محدودیت ها فقط برای ایجاد تعادل میان سلامت شهروندان و برگزاری ایام سوگواری سید و سالار شهیدان ابا عبدالله الحسین ( ع ) است لذا با توجه به افزایش ضریب سرایت ویروس کرونا ؛طولانی شدن مراسم بیشتر از یک ساعت مجاز نیست.  

شکرالله سلمان‌زاده رییس دانشکده علوم پزشکی آبادان شرایط شهرستان‌های تابعه دانشکده آبادان را از لحاظ ابتلا به بیماری کووید ۱۹ را نارنجی و کاملا شکننده توصیف کرد و گفت: هیچ وضعیت سفیدی از نظر ابتلا به کرونا درمنطقه جنوب غرب خوزستان نداریم.

دکتر حمزه حسنی رییس شبکه بهداشت و درمان سلسله گفت: با توجه به اینکه عامل اصلی شیوع مجدد ویروس کرونا در این شهرستان برگزاری آیین‌های شادی و عزا است، مردم که پروتکل‌های بهداشتی را رعایت می‌کنند نباید تاوان سهل انگاری و ساده انگاری برگزار کنندگان این آیین‌ها را بدهند

همچنین امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا و وضعیت قرمز شهرهای هرمزگان شرایط استان نسبت به سال‌های قبل متفاوت بوده و برنامه‌های محرم طبق ستاد ملی و استانی مدیریت مبارزه با کرونا قرار است طبق پروتکل‌های بهداشتی و به شکل محدودتری برپا شود.

مراسم محرم متفاوت تر از همه سال های گذشته قرار است برگزار شود، مراسمی که مهمان ناخوانده ماه های اخیر عزادارانش را تهدید می کند، مهمانی که اگر از او غفلت کنیم گرفتارمان خواهد کرد.

امسال هم مسوولان، هم هیات های عزادار و هم عموم مردم باید با سعه صدر و در هماهنگی کامل با یکدیگر شرایط برگزاری محل عزای سرور و سالار شهیدان را فراهم کنند، یادمان باشد تکروی و هماهنگی نداشتن با دیگران می تواند تبعات جبران ناپذیر و سختی را به همراه داشته باشد که زیان های ناشی از آن دامن خودمان را نیز خواهد گرفت.

با این حال خبرنگاران مراکز استانی و دفاتر ایرنا در ۲۴ ساعته گذشته تلاش کردند تا تازه ترین اخبار و گزارش ها با محوریت کرونا را به اطلاع عموم برسانند و هشدارهای لازم در خصوص رعایت موازین و پروتکل های بهداشتی بدهند.

در این جمع بندی به مهمترین خبرها با  محوریت بیماری کووید ۱۹ اشاره می شود:

مهمترین اخبار کرونا در استان ها

روند شیوع کرونا درقم برخلاف سایر استان‌ها افزایشی است

شهرستان‌های خنداب، فراهان و کمیجان استان مرکزی در فهرست قرمز کرونا

رزمایش ملی «ایران همدل» در کهگیلویه و بویراحمد آغاز شد 

شمار کارگران واحدهای تولیدی مبتلا به کرونا در زنجان به یک‌هزارو ۱۰۲ نفر رسید

رییس دانشکده علوم پزشکی آبادان: منطقه ما از نظر ابتلا به کرونا وضعیت سفید ندارد

استفاده از ماسک تعداد مبتلایان به کرونا در مشهد را کاهش داد

استمرار وضعیت سفید کرونا در خوشاب مرهون اطلاع رسانی مناسب است

۴۶۰میلیارد ریال تسهیلات به کارگاه‌های کرونایی مازندران پرداخت شد

برگزاری آیین شادی و عزا عامل شیوع مجدد کرونا در سلسله

مرحله سوم غرباگری کرونا در کشور انجام می‌شود

۸۵ مبتلای جدید کووید ۱۹ در البرز بستری شدند

تدابیری برای مقابله کرونا

استاندار اردبیل: عزاداری محرم براساس پروتکل بهداشتی برگزار می‌شود

مراکز گردشگری تیران و کرون به خاطر کرونا تعطیل شدند

پاسخ آیت الله شبیری زنجانی به سئوالاتی درباره مراسم سوگواری ایام محرم

پایگاه نذورات محرم در تکایای مازندران ایجاد می‌شود

عزاداری محرم در مشهد با رعایت کامل دستورالعملهای بهداشتی برگزار می‌شود

دعوت از بهبودیافتگان کرونا در خوزستان برای اهدای پلاسما

رعایت دستورات بهداشتی در عزاداری محرم نشان تبعیت از ولایت فقیه است

ارائه خدمات الکترونیک راهبرد کاهش شیوع کرونا

تعزیه، سینه زنی سنتی، راه‌اندازی و دسته و موکب در بوشهر ممنوع شد

گزارش های کرونایی استان ها

سهم طلایی بهبودیافتگان از کرونا در درمان بیماران بدحال

فقر نشر کتاب خراسان رضوی در روزگار کرونا

آیین نخل‌برداری تفت، زیر سایه کرونا

کرونا و رویای تلخ مادر شدن

کوچ جشن‌های عروسی به شهرک‌های خصوصی مازندران

دانشگاه آزاد شیراز و چالش دفاع از پایان‌نامه در زمان کرونا

کرونا و دشواری‌های ناوگان حمل و نقل برون‌شهری

کرونا، امان پرورش‌دهندگان گل‌ شاخه بریده یزد را برید

درد و پندهای ناگفته کرونایی از پزشک فوق تخصص ریه

یکه تازی ویروس هزار چهره کووید ۱۹ در استان مرکزی

هرمزگان و تدارک آیین های محرم درسایه کرونا

آوای ورزش در همسایگی، تزریق نشاط و امید در عصر کرونا

شور و شعور حسینی همراه با رعایت پروتکل‌های بهداشتی

آخرین آمار وزارت بهداشت از جانباختگان کرونا  

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تاکنون ۳۳۳ هزار و ۶۹۹ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۱۸۸ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در کشور به ۱۸ هزار و ۹۸۸ نفر رسیده است.

سیما سادات لاری روز چهارشنبه درباره آخرین آمار مبتلایان قطعی به ویروس کرونا و موارد فوت ناشی از ابتلا به این ویروس در کشور بیان کرد: از دیروز تا امروز ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، دو هزار و ۵۱۰ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که یکهزار و ۸۹ نفر از آنها بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۳۳۳ هزار و ۶۹۹ نفر رسید.

وی ادامه داد: متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۸۸ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۱۸ هزار و ۹۸۸ نفر رسید.

معاون وزیر بهداشت گفت: خوشبختانه تاکنون ۲۹۰ هزار و ۲۴۴ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. همچنین ۳۹۴۰ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

لاری افزود: تاکنون دو میلیون و ۷۶۳ هزار و ۲۲۵ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

وی بیان کرد: استان‌های مازندران، تهران، قم، گلستان، خراسان شمالی، اردبیل، اصفهان، البرز، خراسان رضوی، کرمان، سمنان، آذربایجان شرقی، مرکزی، یزد و گیلان در وضعیت قرمز قرار دارند. همچنین استان‌های فارس، ایلام، لرستان، هرمزگان، زنجان، قزوین، آذربایجان غربی، بوشهر، همدان، چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویر احمد هم در وضعیت هشدار قرار دارند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha