۲۳ مرداد ۱۳۹۹،‏ ۱۲:۵۱
کد خبرنگار: 999
کد خبر: 83904512
۰ نفر

برچسب‌ها

بازی بدون حریف

امید بهمنی
بازی بدون حریف

سنندج‌ - ایرنا - عدم استقبال فعالین برخی رشته‌های ورزشی در استان کردستان برای حضور در پست ریاست هیات‌ها موجب به تعویق افتادن مجمع انتخابات تعدادی از رشته‌ها یا برگزاری آن به صورت تک کاندیدا شده که مطمئنا برای آن رشته‌ ورزشی اتفاق خوبی نیست.

به گزارش ایرنا، امسال مجمع انتخابات روسای دو هیات رشته‌های تیراندازی و بولینگ، بیلیارد و بولس به صورت تک کاندیدا برگزار شد و رشته کوهنوردی و صعودهای ورزشی هم با وجود اینکه چند بار برای برگزاری مجمع آن فراخوان داده شد یا کسی پا پیش نگذاشته و یا اگر هم کسی بود شرایط قانونی لازم را نداشت.

سال گذشته هم مجمع انتخابات پنج هیات ورزشی تیراندازی با کمان، بدمینتون، فوتبال، دو و میدانی و اسکیت استان کردستان نیز به صورت تک کاندیدا و بعضا روسای فعلی آنها برگزار شد.

عدم استقبال از کاندیدا شدن برای ریاست هیات‌های ورزشی علاوه بر اینکه می‌تواند باعث شود روسای هیات‌ها تلاش کمتری در نبود رقیب برای اعتلا و توسعه آن ورزش انجام دهند چه بسا موجبات کم‌ کاری‌هایی را هم فراهم کند.

در چنین شرایطی شاهد حضور افرادی خارج از حوزه ورزش (مدیران اجرایی) در هیات‌های ورزشی و کاندیدا شدن آنها برای کسب کرسی ریاست هستیم که با توجه به عدم استقبال ورزشی‌ها به راحتی به ریاست هیات هم رسیده‌اند که این موضوع در بیشتر مواقع به نفع ورزش کردستان نبوده است.

البته انگیزه مسوولان ورزشی برای تشویق غیر ورزشی‌ها به حضور در منصب ریاست هیات بعد از عدم استقبال ورزشی‌ها برای کسب این سمت، بهره‌گرفتن از کمک‌های بخش خصوصی یا دستگاه‌های دولتی بوده است که این هدف هم در بیشتر مواقع محقق نمی‌شود.

مطمئنا هدف نویسندگان اساسنامه هیات‌های ورزشی از تدارک دیدن مجمع انتخاباتی و برگزاری آن به صورت دموکراتیک، گردش مسوولیت در دست مستعدین و توانمندان عرصه‌های ورزشی بوده و عدم تغییر مدیریت بدلیل نبود رقیب و یا حضور غیرورزشی‌ها در آن می‌تواند آفتی برای رشته ورزشی باشد.

آخرین مورد از برگزاری انتخابات هیات‌های ورزشی به صورت تک کاندیدا، مجمع ریاست هیات بولینگ، بیلیارد و بولس کردستان بود که کاندیدای مورد نظر که خود فعال ورزشی نیست ۲ دوره قبل هم ریاست این هیات را برعهده داشته و برای سومین بار به این سمت ‌رسید و تا چهار سال آینده سکان‌دار آن خواهد بود.

آرمین محمودی تنها قهرمان این رشته ورزشی در کردستان در مجمع انتخاباتی ضمن گله‌مندی از اینکه هیات بولینگ، بیلیارد و بولس کردستان اصلا از او و مسابقاتی که او در آن حضور پیدا می‌کند خبری ندارد، گفت: از سال ۸۸ بازیکن تیم ملی هستم و بیش از ۳۳ مدال کسب کرده‌ام که هیات در این موفقیت ها هیچ آن نقشی نداشته البته بدون کمک اداره کل ورزش و جوانان کردستان نمی‌توانستم این مدال‌ها را بدست بیاورم.

وی افزود: باشگاه‌های استان کردستان از ۴۰ باشگاه در این رشته به حدود ۶ باشگاه رسیده و این توسعه رشته ورزشی محسوب نمی‌شود بلکه عقب گرد است.

گفته‌های آرمین محمودی نشان‌ دهنده تبعات عدم استقبال فعالین ورزشی از رقابت برای کسب پست ریاست هیات‌هاست که در نهایت تبعات آن دامنگیر ورزشکاران و خود رشته ورزشی در استان می‌شود.

بی‌توجهی به ورزشکاری که عضو تیم ملی است و بارها مدال‌هایی کسب کرده نشان می‌دهد فعالین نوپای این رشته ورزشی در شرایط بدتری قرار خواهند داشت و برای پیشرفت و کسب موفقیت در عرصه‌های کشوری و بین‌المللی با مشکلات جدی مواجه خواهند شد.

مسوولین ورزش استان به عنوان ناظر بر تحولات ورزش باید بیشتر تلاش کنند تا فعالین ورزش استان را به حضور و فعالیت در هیات‌ها و قبول مسوولیت ترغیب کنند که این خود می‌تواند به خودی خود بسیاری از مشکلات ورزش استان را سامان دهد.

عدم رغبت اهالی ورزش در برخی از رشته‌ها موجب شده کسانی هم خارج از دایره ورزش عهده‌دار مسوولیت هیات‌ها شوند بنابراین اهالی ورزش هم باید بیش از این مسوولیت‌پذیر باشند و با پیشقدم شدن خودشان سرنوشت خود را در دست بگیرند.

مجموعا ۳۶۴ هیات ورزشی استانی و شهرستانی در کردستان فعال است که ۴۸ هیات آن استانی است. از این ۴۸ هیات ورزشی ۲ هیات ورزش کارگری و ورزش دانش آموزی زیر مجموعه اداره ورزش و جوانان قرار ندارند.

از این ۴۸ هیات ورزشی نیز، در حال حاضر ۲۰ هیات توسط کسانی اداره می‌شود که خارج از دنیای ورزش به این حوزه آمده‌اند که ۵۸ درصد هیات‌های استان را شامل می‌شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =